26 stycznia 2020 r. - Niedziela Słowa Bożego
W przeżywaną po raz pierwszy Niedzielę Słowa Bożego warto podjąć refleksję nad miejscem lektury Pisma Świętego w naszym życiu duchowym.
Biblię można/trzeba czytać na wiele różnych sposobów:
- czytanie ciągłe - Gdybyśmy czytali dziennie tylko jeden rozdział (to zajmuje maksymalnie 5 minut), w 3 miesiące mielibyśmy przeczytane wszystkie Ewangelie, a w 9 miesięcy cały Nowy Testament.
- czytanie wybranych fragmentów - Na przykład tekstów wskazanych przez Kościół do codziennej liturgii.
- czytanie wyrywkowe - Zawsze powinno być poprzedzone ufną modlitwą, by Duch Święty pokierował naszymi dłońmi otwierającymi Biblię w wybranym przez Niego miejscu.

19 stycznia 2020 r. - II Niedziela Zwykła
Można powiedzieć, że słowa Jana Chrzciciela przekazane przez Jana Ewangelistę to kwintesencja naszego chrześcijańskiego powołania: "Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym" (J 1,29-34). "Zobaczyć" i "zaświadczyć" to dwie rzeczy, do których wzywa nas Bóg. Są one nierozdzielne. Nie można świadczyć, jeśli się samemu wcześniej nie zobaczyło. I nie można milczeć, jeśli się widziało wielkie rzeczy.

12 stycznia 2020 r. - Niedziela Chrztu Pańskiego
W psychologii afiliacja to "jedna z podstawowych potrzeb psychicznych człowieka, wyrażająca się w dążeniu do bycia razem z innymi ludźmi oraz poszukiwania ich akceptacji; jej zasadniczym źródłem jest potrzeba bezpieczeństwa" (Wikipedia). Nawet Jezus na samym początku swej działalności musiał usłyszeć od Ojca: "Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie" (Mt 3,13-17). Dobrze byłoby, gdyby w każdej naszej wspólnocie - rodzinnej, sąsiedzkiej, zawodowej, kościelnej - każdy człowiek czuł się kochany i akceptowany.

6 stycznia 2020 r. - Uroczystość Objawienia Pańskiego
Co roku powraca spór o to, co pisać poświęconą kredą na drzwiach naszych mieszkań: KMB, CMB, a może JMJ? To naprawdę nie jest ważne, co napiszemy. Dużo ważniejsze od liter na drzwiach jest to, co za tymi drzwiami się dzieje, jak żyjemy, jak ze sobą rozmawiamy i jakie świadectwo życia dajemy sąsiadom. Tak naprawdę moglibyśmy napisać swoje własne inicjały, bo każdy z nas ma być Królem - Mędrcem, który za gwiazdą przyjdzie do Jezusa, odda Mu hołd, a potem zaniesie światu Dobrą Nowinę o Bożym Narodzeniu.

5 stycznia 2020 r. - II Niedziela po Narodzeniu Pańskim
W Internecie można znaleźć informację, że przeciętny człowiek dziennie wypowiada około dziesięciu tysięcy słów. Oczywiście są ludzie, którzy mówią o wiele więcej, i są tacy, którzy mówią wielokrotnie mniej. Warto dbać o rangę każdego mówionego przez nas słowa, by zawsze były to słowa budujące, nie niszczące, słowa łączące, nie dzielące, słowa, które dają nadzieję, nie ją odbierają. Dlaczego? Bo Bóg - Jezus jest Słowem, które było na początku, przez które wszystko się stało, które przyszło do swojej własności, które dało moc, byśmy stali się dziećmi Bożymi (J 1,1-18).

1 stycznia 2020 r. - Nowy Rok - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Podczas robienia selfie mała Julia powiedziała: "Wy, dorośli, nie umiecie się uśmiechać". I to jest prawda. Może warto więc jako postanowienie noworoczne podjąć nauczenie się uśmiechu - takiego zwykłego, prostego, szczerego. Do rodziny, do mijanych na ulicy ludzi, do kasjerki w markecie, do kierowcy stojącego obok w korku. Do siebie podczas patrzenia w lustro. Do Jezusa podczas przyjmowania Komunii Świętej. Inspiracją niech będzie Słowo Boże, które mówi, że sam Bóg chce się rozpromienić na nasz widok (Lb 6,22-27). Jeśli On, to czemu nie my także.
Jak piękny byłby świat, gdyby ludzie potrafili uśmiechać się do siebie.