26 lutego 2020 r. - Środa Popielcowa
Post, modlitwa, jałmużna (Mt 6,1-6.16-18).
Tradycyjnie to rezygnacja z pokarmów mięsnych, uczestnictwo w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej, oraz finansowe wspieranie biednych. Ale - nie rezygnując z tradycji - warto też pomyśleć na przykład o ograniczeniu korzystania z Facebooka czy Netflixa, o rozmawianiu z Jezusem podczas prozaicznych codziennych czynności, jak spacer z psem lub zmywanie naczyń, o pomocy potrzebującym przez ofiarowanie im czasu, cierpliwe wysłuchanie, pocieszenie. Wielkość Postu bierze się nie z ciężaru wyrzeczeń, ale z serca w nie włożonego.

23 lutego 2020 r. - VII Niedziela Zwykła
Warto spytać dzieci, w czym czują się podobne do mamy lub taty. Warto spytać samego siebie o podobieństwo do rodziców, nawet jeśli już dawno przestaliśmy być dziećmi. A skoro Bóg jest naszym Ojcem, to warto też zadać pytanie o nasze podobieństwo do Niego, na przykład w kwestii otwartości na ludzi innych niż my.
"Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski" (Mt 5,38-48).

16 lutego 2020 r. - VI Niedziela Zwykła
Uczeni w Piśmie i faryzeusze byli uważani za elitę religijną judaizmu, a mimo to Jezus nakazywał uczniom, by ich sprawiedliwość była "większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów" (Mt 5,17-37). Dlaczego? Bo człowiek przez całe swoje życie musi się rozwijać, doskonalić. Zatrzymanie się jest początkiem cofania. Obyśmy nigdy nie stracili zapału i motywacji do codziennych wysiłków.

9 lutego 2020 r. - V Niedziela Zwykła
Czym się różni wiara na pokaz od wiary dającej ludziom świadectwo? Odpowiedzi udziela sam Jezus w słowach: "Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie" (Mt 5,13-16). Ludzie mają widzieć nasze dobre uczynki, ale widzieć w taki sposób, by kierowały ich do uwielbiania Boga. Nie nas.
Warto wspomnieć zapomniany dziś zwrot, często obecny na ustach naszych babć: "Chwała Bogu".
- "Babciu, jakie dobre te Twoje naleśniczki",
- "Chwała Bogu, że Ci smakowały".

2 lutego 2020 r. - Niedziela - Święto Ofiarowania Pańskiego
Każdy, kto ma choć trochę wrażliwości, obowiązkowo powinien wysłuchać pieśni Michała Bajora "Starzy ludzie". Tak często ich nie dostrzegamy wokół siebie, tak często dajemy im odczuć, że nie są nikomu potrzebni, że są tylko ciężarem. A wydarzenie Ofiarowania Pańskiego pokazuje, że Bóg właśnie starych ludzi - Symeona i Annę potrzebował, by objawić światu, że narodziło się "Światło na oświecenie pogan" (Łk 2,22-40).