29 marca 2020 r. - V Niedziela Wielkiego Postu
Relacja między rodzeństwem Marią, Martą i Łazarzem a Jezusem to przyjaźń tak głęboka, że Ewangelista Jan użył słowa "miłość". Jezus bywał w ich domu, czuł się w ich towarzystwie jak w rodzinie, ufał im, a oni Jemu (J 11,1-45).
W czasie przymusowej kwarantanny z powodu epidemii koronawirusa warto zaprosić Jezusa do swojego domu i przyjąć Go rodzinnym ciepłem jak czynili to Maria, Marta i Łazarz. Miejmy nadzieję, że i dla nas Jezus uczyni cud, pozwalając - jak Łazarzowi z grobu - "wyjść na zewnątrz" z kwarantanny.

22 marca 2020 r. - IV Niedziela Wielkiego Postu
Niewidomy od urodzenia żebrak doświadczył ogromnej radości, gdy nie tylko poszedł za Jezusem, nie tylko słyszał Jego głos, ale mógł Go na własne, cudownie uzdrowione oczy zobaczyć (J 9,1-41). "Różowa" (od koloru szat liturgicznych) niedziela wielkopostna jest nazywana niedzielą "Laetare", co po łacinie oznacza "Cieszcie się, radujcie".
Tylko z czego cię cieszyć, gdy wokół nas krąży koronawirus?
- Może z tego, że gdy nie można pójść do kościoła na mszę, wiele osób zrozumie, jak bardzo mszy potrzebuje.
- Może z tego, że Komunia Święta podawana na rękę będzie dla wielu osób głębokim przeżyciem eucharystycznego spotkania z Jezusem.
- Może z tego, że wiele osób odwiedza parafialne strony internetowe i śledzi transmisje nabożeństw.
- Może z tego, że zamknięte w domach rodziny więcej czasu wreszcie spędzają razem.
- Może z tego, że ludzie zaczęli się interesować potrzebami sąsiadów, zwłaszcza osób starszych i samotnych.
- Może z tego, że ludzie docenią pracę służby zdrowia, pracowników handlu i transportu, nauczycieli.
- Może wreszcie z tego, że powszechną praktyką stanie się częste mycie rąk.

15 marca 2020 r. - III Niedziela Wielkiego Postu
Kobieta z samarytańskiego miasta Sychar miała wiele na sumieniu. Miała wcześniej pięciu mężów, a aktualnie była związana z mężczyzną, który nie był jej mężem. Miała prawo czuć się skrzywdzona przez los i odrzucona przez społeczeństwo. Tym bardziej więc dziwiło ją, że Jezus rozmawiał z nią, szanując jej godność i człowieczeństwo. Bardzo smutne jest to, że "wielu Samarytan z owego miasta zaczęło wierzyć w Jezusa dzięki słowu kobiety", a mimo to nie zdobyli się na szacunek i wdzięczność wobec niej, i twierdzili: "Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu"  (J 4,5-42). To dla nas lekcja i zobowiązanie, by szanować każdego człowieka, niezależnie od tego, jak bardzo ma pokręcone życie. Nigdy nie wiemy, przez kogo Bóg przychodzi do nas.

8 marca 2020 r. - II Niedziela Wielkiego Postu
Pamiętając o wielkopostnym zaproszeniu do pracy nad jakością własnej modlitwy oraz słuchając fragmentu Ewangelii o Piotrze stawiającym trzy namioty dla Jezusa, Mojżesza i Eliasza (Mt 17,1-9), warto pomyśleć o postawieniu we własnej codzienności Namiotu Spotkania. To przestrzeń (materialna lub duchowa), która pozwoli nam choćby na kilka minut stanąć twarzą w twarz z Bogiem, z dala od zgiełku świata, ciągle biegających ludzi, przekrzykujących się polityków, wiecznie narzekających sąsiadów. Namiot Spotkania można zbudować w kuchni, samochodzie, tramwaju, na spacerze z psem, w drodze na zakupy, w pustym kościele.
Bóg już tam jest i na nas czeka.

1 marca 2020 r. - I Niedziela Wielkiego Postu
Ileż razy marzyliśmy o wysokiej wygranej w totolotka, by nie musieć martwić się o finansowe bezpieczeństwo w życiu. Ileż razy marzyliśmy o zdrowiu absolutnym, by żadna choroba, żaden ból nas nie dotykały. Ileż razy marzyliśmy o możliwości poznania ludzkich myśli i absolutnego zapanowania nad nimi, by wszystkie nasze relacje międzyludzkie były zawsze po naszej woli.
Nic z tego! Boży ludzie (a takimi mamy być) są poddawani pokusom, ale zawsze wierni Bogu. Jak Jezus. Ubogi, cierpiący, kochający. "Idź precz, szatanie!" (Mt 4,1-11).