30 maja 2021 r. - Niedziela - Uroczystość Najświętszej Trójcy
Ostatnie słowa, jakie powiedział nam Jezus przed wniebowstąpieniem, to zapewnienie o Jego obecności z nami "przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28,16-20). Warto mocno pracować nad tym, by tę życiodajną obecność realnie odczuwać, byśmy naszą codzienność przeżywali naprawdę w bliskości Syna Bożego, a z Nim także Ojca i Ducha.

23 maja 2021 r. - Niedziela - Zesłania Ducha Świętego
Prawda o nas, o tym, że jesteśmy grzeszni, słabi, chwiejni, jest bardzo bolesna, dlatego Jezus mówi, że "jeszcze wiele ma nam do powiedzenia, ale teraz tego znieść nie możemy" (J 15,26-27;16,12-15). Obiecuje nam jednak Ducha Świętego i nazywa Go Parakletem, czyli z greckiego obrońcą, który przed sądem poręcza za oskarżonego. To właśnie Duch Święty broni nas przed oskarżeniami szatana, że nic nie jesteśmy warci. Duch Święty pomaga nam zobaczyć w sobie umiłowane (choć słabe) dziecko Boże.

16 maja 2021 r. - Niedziela - Wniebowstąpienie Pańskie
W ostatnim słowie przed wniebowstąpieniem Jezus powiedział do uczniów, że "ci którzy uwierzą (...) na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie" (Mk 16,15-20). Chyba to jest recepta na pokonanie ogromnego dystansu dzielącego ziemię i niebo - być tak blisko człowieka, by móc go dotknąć i przynieść ukojenie w bólu. Pierwszym, który to zrobił, był Jezus. A teraz wzywa nas do naśladowania, a przez to sprowadzania nieba na ziemię.

9 maja 2021 r. - VI Niedziela Wielkanocna
Bóg przemawia do nas przez Pismo Święte. Także przez głos Kościoła i głos sumienia. Czasem też odzywa się do nas przez pozornie przypadkowe znaki. Na przykład parafianie Świętej Rodziny mogą dostrzec na tabernakulum w kaplicy napis: "MANETE IN DILECTIONE ME" - "TRWAJCIE W MIŁOŚCI MOJEJ" (J 15,9-17), a nad prezbiterium: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie" (Mk 10,14). Znak, jakim są dzieci pierwszokomunijne, może nas przebudzić do większej gorliwości eucharystycznej.

3 maja 2021 r. - Poniedziałek - Uroczystość NMP Królowej Polski
Fragment Ewangelii wg św. Jana odczytywany podczas Liturgii Słowa w uroczystość Maryi Królowej Polski nosi tytuł "Testament z krzyża" (J 19,25-27). Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:
1) Testament to inaczej ostatnia wola. Ostatnia to znaczy ostateczna, nieodwołalna. Postanowieniem Boga jest, by Maryja nigdy nie przestała być naszą Matką. I byśmy my nigdy Jej nie zostawili.
2) Macierzyństwo Maryi jest nierozerwalnie związane z krzyżem - jak (prawie) wszystkich naszych mam na ziemi. Począwszy od bólu rodzenia, przez nieprzespane noce przy dziecku, przez kłopoty z dorastającym nastolatkiem, po czułe i pełne troski towarzyszenie dorosłym dzieciom w ich drodze przez życie. A czasem jest to krzyż największy - konieczność towarzyszenia w ostatniej drodze własnemu, przedwcześnie zmarłemu dziecku - jak Maryja.
Każda z naszych mam powinna nosić drugie imię - Maryja. I każda mama jest Królową.

2 maja 2021 r. - V Niedziela Wielkanocna
W sklepach z artykułami dekoratorskimi można kupić między innymi sztuczne kwiaty, owoce i warzywa. Czasem są one tak łudząco podobne do prawdziwych, że chciałoby się kwiat powąchać, a owoc czy warzywo zjeść. Jednak na zdrowie by nam to nie wyszło, bo nawet najpiękniejsze przedmioty pozostają tylko imitacjami, nie są prawdziwe. Warto o tym pamiętać, gdy słuchamy Jezusa mówiącego, że On jest "PRAWDZIWYM krzewem winnym" (J 15,1-8) i że tylko w Niego wrośnięci możemy obficie owocować. Powiedział też o sobie, że jest "PRAWDZIWYM chlebem z nieba" (J 6,32), a kto Go spożywa, nigdy nie będzie łaknął.