27 czerwca 2021 r. - XIII Niedziela Zwykła
Gdyby Jezus był współczesnym politykiem lub celebrytą, czyniąc cud zwołałby wokół siebie dziennikarzy z dziesiątkami mikrofonów, kamer, aparatów fotograficznych. Zadbałby o transmisję na żywo w mediach społecznościowych. Tymczasem cud wskrzeszenia córki Jaira uczynił w obecności zaledwie kilku najbliższych osób: rodziców dziecka i trzech apostołów. Jezus wręcz nalegał na to, by odsunąć tłum (Mk 5,21-24.35-43). A jeszcze większy cud, jakim było zmartwychwstanie, dokonał się w ogóle bez obecności jakichkolwiek świadków. To dla nas bardzo ważna, choć trudna wskazówka, by wszelkie dobro czynić bez rozgłosu i szukania własnej chwały.

20 czerwca 2021 r. - XII Niedziela Zwykła
Niebezpieczna sytuacja podczas przeprawy przez Jezioro Galilejskie (Mk 4,35-41) pokazuje, że można mieć Jezusa tuż obok siebie, ale Jego obecności nie zauważać i z niej nie korzystać. Ile razy tak się dzieje, że słuchamy Słowa Bożego, a nie pozwalamy, by Bóg do nas mówił. Ile razy tak się dzieje, że przyjmujemy Komunię Świętą, ale nie karmimy się Jezusem. Ile razy jesteśmy otoczeni tłumem ludzi, a czujemy się samotni i opuszczeni. Nie może nam zabraknąć wiary w życiodajną obecność Jezusa w Słowie, Chlebie i wspólnocie.

13 czerwca 2021 r. - XI Niedziela Zwykła
W maju i czerwcu częstym widokiem na naszych ulicach są dzieci w strojach komunijnych. Ten obraz dzieci spieszących do kościoła w Białym Tygodniu, a potem rozradowanych obecnością Jezusa przemawia często mocniej niż najlepsze kazanie. Jezus też wielokrotnie posługiwał się obrazami wziętymi z życia swoich słuchaczy, na przykład obrazem ziarna gorczycy, które "wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn" (Mk 4,26-34). Warto, byśmy mieli oczy szeroko otwarte na znaki od Boga i wrażliwe serca, byśmy je potrafili odczytać.

6 czerwca 2021 r. - X Niedziela Zwykła
Gdy z powodu naszych przekonań religijnych spadają na nas czasem jakieś przykrości, zadajemy sobie pytanie: "Czy warto? Może lepiej sobie wszystko odpuścić? Może przestać od siebie wymagać?". Dobrze jest wtedy wspomnieć Jezusa i krytykę, jaka na Niego spadała, posądzenia, że "odszedł od zmysłów" i że jest opętany. Nawet Jego bliscy uwierzyli tym głosom, a to szczególnie bolało.
Czy warto? Z pewnością tak, skoro Jezus obiecuje, że "kto pełni wolę Bożą, ten jest Mu bratem, siostrą i matką" (Mk 3,20-35). Chyba nie ma nic cenniejszego, jak być rodziną z Jezusem.

3 czerwca 2021 r. - Czwartek - Uroczystość Bożego Ciała
Uczniowie, przygotowując Ostatnią Wieczerzę, spytali Jezusa: "Gdzie chcesz, żebyśmy przygotowali Ci Paschę?" (Mk 14,12-16.22-26). To najważniejsze pytanie, jakie możemy w życiu zadać: Czego chce Jezus? Procesje eucharystyczne, jakie odbywają się w dzień Bożego Ciała, są chyba spełnieniem najgłębszego pragnienia Jezusa, by nie zamykać Go w budynku kościoła, ale pójść z Nim dosłownie wszędzie. Do naszych bloków, szkół i miejsc pracy, sklepów, parków i placów zabaw, szpitali i przychodni zdrowia. Do ludzi starych i młodych, do rodzin i ludzi samotnych, do wesołych i smutnych, bogatych i biednych, zdrowych i chorych.
Kto ma to zrobić? Każdy z nas jest żywą monstrancją niosącą światu Jezusa. Oby Boże Ciało nie trwało tylko jeden dzień w roku.