29 sierpnia 2021 r. - XXII Niedziela Zwykła
Już ponad półtora roku mierzymy się z pandemią koronawirusa. Wśród ludzi wierzących nie milkną dyskusje o tym, jak winniśmy się zachować wobec zagrożenia. Najmocniejsza wymiana zdań dotyczy sposobu przyjmowania Komunii Świętej, czy może być składana na dłoń człowieka, czy koniecznie musi być podawana prosto do ust. Jako podpowiedź warto uważnie wysłuchać słów Jezusa z niedzielnej liturgii: "Ten lud czci Mnie wargami, ucząc zasad podanych przez ludzi; uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji" (Mk 7,1-8.14-15.21-23). Nie ma sensu podchodzić do Komunii i jednocześnie rozglądać się, jak inni to robią. Nie ma sensu otwierać serca dla Jezusa, ale zamykać je dla ludzi inaczej czyniących. Serce się liczy, nie usta czy dłonie.

22 sierpnia 2021 r. - XXI Niedziela Zwykła
Nauka Jezusa jest trudna i wymagająca, jeśli chce się ją przyjąć w całości. Wielu ludzi spośród słuchających Jego słów o Pokarmie Ciała i Napoju Krwi odeszło od Niego, bojąc się "pójścia na całość". Dziś również wielu ludzi odchodzi od wiary, bo ta wydaje się im zbyt radykalna. Warto usłyszeć jako skierowane do nas osobiście pytanie Jezusa: "Czyż i wy chcecie odejść" i odpowiedzieć razem z Piotrem: "Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6,55.60-69).

15 sierpnia 2021 r. - Niedziela - Wniebowzięcie NMP
Warto zwrócić uwagę na słowo "pośpiech" (Łk 1,39-56) towarzyszące wizycie Maryi u oczekującej narodzin dziecka Elżbiety. Od Maryi trzeba uczyć się pośpiechu w pomaganiu potrzebującym. Każde odłożenie na później udzielenia pomocy może okazać się bezpowrotnie utraconą szansą. Dobrze byłoby wykreślić ze swego słownika zwroty typu: "zaraz", "poczekaj", "nie teraz", "daj mi spokój", "nie przeszkadzaj", "nie mam czasu".

8 sierpnia 2021 r. - XIX Niedziela Zwykła
Wszyscy chyba zadajemy sobie pytanie o granice mówienia złych rzeczy o innych ludziach, bojąc się grzechu przeciwko miłości bliźniego, W poszukiwaniu odpowiedzi, warto wspomnieć wskazanie Jezusa: "Nie szemrajcie między sobą" (J 6,41-51). Szemranie to mówienie o kimś złych rzeczy za jego plecami. Jeśli mamy odwagę mówienia komuś w twarz, co nam się u niego nie podoba, to i za placami możemy to mówić. Ale jeśli jesteśmy dwulicowi i człowiekowi mówimy jedno, a ludziom o nim drugie, to szemrzemy, a to Bogu się nie podoba.

1 sierpnia 2021 r. - XVIII Niedziela Zwykła
Różne były motywacje ludzi przychodzących do Jezusa. On nikogo nie odpychał, wszystkich chętnie przyjmował, ale próbował prostować zawiłości ludzkich sumień. Namawiał, by pierwszą motywacją obecności przy Nim był głód chleba, "który z nieba zstępuje i życie daje światu" (J 6,24-35). Nam też towarzyszą różne powody przychodzenia do kościoła. Czasem bywa to potrzeba psychiczna, czasem zachowanie tradycji i zwyczajów rodzinnych, czasem tylko towarzyszenie komuś bliskiemu. Najważniejsze jednak jest to, byśmy - za radą Jezusa -pracowali nad uczuciem duchowego głodu, i zaspokajali go pokarmem Słowa Bożego i Eucharystii.