25 września 2022 r. - XXVI Niedziela Zwykła
Słuchając przypowieści o bogaczu i Łazarzu (Łk 16,19-31), warto postawić sobie pytanie, co jest naszym prawdziwym bogactwem. Dobra materialne (dom, samochód konto w banku) są z pewnością ważne i potrzebne, nie tylko nam, ale i bliskim, za których jesteśmy odpowiedzialni. Są jednak dobra jeszcze cenniejsze - rodzina, uczucia, talenty, posiadany przez nas czas, zwłaszcza ten oddawany w służbie potrzebującym. Przykładem niech będzie schola rodzinna, która co niedzielę przychodzi na próbę ponad godzinę przed mszą, a potem przez kolejną godzinę pięknie śpiewa na chwałę Boga i dla dobra wiernych Parafii Świętej Rodziny. Każdy wolontariat to ogromne bogactwo.

18 września 2022 r. - XXV Niedziela Zwykła
Ktoś kiedyś wyliczył, że regularne chodzenie co niedzielę do kościoła zajmuje nam sześć tysięcznych (0.006) naszego życia. Podobnie kilka minut modlitwy rano i wieczorem to zaledwie ułamek naszego czasu. Konsekwentne wypełnianie praktyk religijnych naprawdę nie kosztuje nas wiele. A Jezus uczy: "Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie" (Łk 16,10-13). Rada Jezusa ma swoje zastosowanie nie tylko w kwestiach religijnych, ale także w innych sprawach życia codziennego. Na przykład - być patriotą to nie tylko być gotowym oddać życie za Polskę podczas wojny, ale także choćby nie rzucać śmieci na trawnik, albo nie kaleczyć języka polskiego wulgaryzmami.

11 września 2022 r. - XXIV Niedziela Zwykła
Szemranie to krytykowanie kogoś za jego plecami. Faryzeusze i uczeni w Piśmie szemrali przeciwko Jezusowi, wytykając Mu, że jest miłosierny dla grzeszników (Łk 15,1-32). W odpowiedzi Jezus przekazał im trzy przypowieści: o zaginionej owcy, o zgubionej drachmie i chyba najpiękniejszą ze wszystkich - o synu marnotrawnym. Nam też się niestety zdarza szemrać. O ile jeszcze szemrzemy przeciwko złym czynom ludzi, da się to jakoś wytłumaczyć i usprawiedliwić. Ale często szemrzemy po faryzejsku - oburzając się ludzką dobrocią. Dlaczego? Prawdopodobnie z pychy i zazdrości, że są ludzi lepsi od nas. I z lenistwa, bo nie podejmujemy wysiłku własnego doskonalenia. Jezus obiecuje, że potrafiąc cieszyć się z ludzkiego dobra, staniemy się podobni do aniołów Bożych.

4 września 2022 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Co miał na myśli Jezus, gdy zachęcał do wyrzeczenia się wszystkiego, co posiadamy (Łk 14,25-33)? By na to pytanie odpowiedzieć, trzeba postawić drugie: Co tak naprawdę posiadamy, co warto oddać bez żalu Jezusowi? Z pewnością nasz czas, nasze plany życiowe, nasze talenty, naszą osobowość, naszą duchowość i cielesność. Oddanie siebie Bogu i ludziom nie jest stratą, przeciwnie - jest zyskiem niewyobrażalnie wielkim.