30 lipca 2023 r. - XVII Niedziela Zwykła
Będąc poszukiwaczem skarbów lub drogocennych pereł, trzeba wiedzieć, gdzie i jak ich szukać, a znalazłszy, oszacować ich wartość. Będąc rybakiem, trzeba wiedzieć, gdzie zarzucać sieci, o której porze dnia lub nocy będzie największa szansa na obfity połów, a po wyciągnięciu sieci ocenić, które ryby nadają się do zjedzenia lub sprzedaży, a które trzeba z powrotem wypuścić do wody (Mt 13,44-52). Do tego wszystkiego potrzebna jest mądrość na podobieństwo mądrości ojca rodziny, czyli roztropność, zdolność planowania, przewidywania trudności i wynajdywania sposobów na ich pokonanie. Potrzebna jest również odwaga, by umieć zaryzykować, i siła, by podołać wyzwaniom. Do każdego z nas przychodzi Duch Święty z darami: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Warto dać sobie pomóc.

23 lipca 2023 r. - XVI Niedziela Zwykła
Pasjonaci kina akcji z pewnością pamiętają początkową scenę z filmu "Psy 2", w której skazany na karę śmierci morderca mówi o zabiciu swych ofiar: "Wyrwałem chwasta". W Ewangelii Jezus też mówił o pszenicy i chwaście, które rosną obok siebie (Mt 13,24-30), mając na myśli ludzi dobrych i złych, którzy żyją razem w rodzinach, klatkach schodowych, razem pracują i spędzają czas, mijają się na ulicach. Co ważne, Jezus uczył, by nikogo nie potępiać i nie skreślać, by wymierzanie sprawiedliwości pozostawić Bogu. Niestety ulubioną rozrywką dla "dobrych" jest krytykowanie, obmawianie i potępianie "złych".

16 lipca 2023 r. - XV Niedziela Zwykła
16 lipca to w Kościele dzień poświęcony Matce Boskiej Szkaplerznej, czczonej przez bardzo wielu wiernych, zwłaszcza związanych z duchowością karmelitańską. Szkaplerz to długi pas materiału noszony na całej długości ciała z otworem na głowę, nawiązujący do fartucha, jaki do pracy zakładała Maryja, oraz do zbroi chroniącej przez ciosami wroga. Taki szkaplerz noszą między innymi karmelici, dominikanie, benedyktyni, cystersi i paulini. Zmniejszona wersja szkaplerza składa się z dwóch małych prostokątów sukiennych, najczęściej wełnianych, połączonych ze sobą tasiemkami. Na kawałkach tkaniny znajdują się najczęściej wizerunki Jezusa i Maryi. Nosi się go tak, że jedna część spoczywa na piersiach, a druga na plecach wiernego.
Słuchając niedzielnej Ewangelii, warto poprosić Jezusa i Maryję, by Boża łaska pozwoliła nam być żyzną glebą wydającą plon stokrotny, i uchroniła nas od wpływu złego ducha, ucisku i prześladowań, oraz trosk doczesnych i ułudy bogactwa (Mt 13,1-23).

9 lipca 2023 r. - XIV Niedziela Zwykła
Jarzmo to prymitywna uprząż zakładana na zwierzęta pociągowe, by w ten sposób wykorzystać ich siłę do ciężkiej pracy. Jarzmo jest symbolem zniewolenia, tym dziwniej więc brzmią słowa Jezusa: "Weźcie na siebie moje jarzmo" (Mt 11,25-30). Bóg na pewno nie chce pozbawić nas wolności i wykorzystać bez naszej zgody. Propozycja Jezusa to zaproszenie, by całych siebie oddać do Jego dyspozycji. Całych siebie, czyli duszę i ciało, rozum i wolę, uczucia i plany życiowe, swój czas i wolność. Oddanie wolności Jezusowi nie jest jej pozbawieniem, ale wyniesieniem na dużo wyższy, bo boski poziom.

2 lipca 2023 r. - XIII Niedziela Zwykła
Sensem ludzkiego życia jest miłość. Każdy człowiek chce kochać i być kochany. A z wszystkich ludzkich miłości według Jezusa największe są dwie: do rodziców i dzieci (możnaby dopisać jeszcze współmałżonka), oraz do własnego życia, czyli do siebie (nie w sensie egoizmu, ale odpowiedzialności za własne życie). Gdy Jezus mówi: "Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien" (Mt 10,37-42), nie oczekuje od nas, byśmy przestali kochać bliskich i siebie, ale byśmy Jego kochali jeszcze bardziej niż ich, czyli miłością większą niż największa.