29 października 2023 r. - XXX Niedziela Zwykła
"Gdy faryzeusze posłyszeli, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Jezusa" (Mt 22,34-40). Faryzeusze i saduceusze tworzyli dwa stronnictwa rywalizujące między sobą na wielu płaszczyznach, między innymi politycznej i religijnej. Wielokrotnie próbowali wciągać Jezusa w swoje spory. Na szczęście On dla wszystkich podzielonych ludzi ma tylko jedną odpowiedź: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem” oraz "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego". Tylko tyle i aż tyle.

22 października 2023 r. - XXIX Niedziela Zwykła
Jedną z cech faryzeusza jest dwulicowość. Faryzeusze potrafili pójść do Jezusa i mówić do Niego słowa, których nie powstydziłby się nawet najwierniejszy z Jego uczniów: "Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz" (Mt 22,15-21). Ale cóż z tego, że mówili tak piękne słowa, skoro ich zamiarem nie było poznanie prawdy, tylko podstępne podchwycenie Jezusa w mowie, by udowodnić Mu działania wbrew prawu. "Jezus przejrzał ich przewrotność" i publicznie zawstydził. Ewangelista nazywa taką dwulicowość przewrotnością, czyli odwróceniem prawidłowego porządku rzeczy. Przewrotności trzeba się strzec jak ognia.

15 października 2023 r. - XXVIII Niedziela Zwykła
Bóg pragnie szczęścia naszego i wszystkich ludzi. Dlatego ofiarował nam świat i życie, przemawia do nas przez Słowo Boże, karmi nas Eucharystią i dla naszego dobra otacza wspólnotą sióstr i braci. Jak wielki ból Mu wyrządzamy, gdy odrzucamy Jego zaproszenie. Jak wielki zawód Mu sprawiamy, gdy każemy Bogu na siebie czekać w nieskończoność. Uproszczony obraz tego bólu możemy odnaleźć w głoszonej przez Jezusa przypowieści o ludziach zaproszonych na ucztę weselną (Mt 22,1-14).

8 października 2023 r. - XXVII Niedziela Zwykła
Zatrważająco brzmi zapowiedź Jezusa: "Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce" (Mt 21,33-43). Jak się przed tym strasznym losem obronić? Trzeba uważnie wsłuchać się w przypowieść Jezusa o dzierżawcach winnicy i odnieść ją do swego życia. Trzeba właścicielowi winnicy - Bogu oddać plon jemu należny. Trzeba słuchać proroków, których Bóg do nas posyła - papieża, biskupa. Trzeba uszanować Syna Bożego, nie podnosić na Niego ręki, nie wyrzucać Go ze swego świata. A jeśli kiedykolwiek już zdarzyło się nam zrobić coś zasługującego na wydalenie z winnicy, trzeba w pokorze wołać o miłosierdzie.

1 października 2023 r. - XXVI Niedziela Zwykła
Przypowieść o dwóch synach (Mt 21,28-32) warto rozważyć w kontekście dawanego przez nas słowa. Obietnice, jakie składamy Panu Bogu, mogą mieć różną rangę. Jeśli na przykład obiecamy, że codziennie odmówimy jedną część różańca, ale zamiast pięciu tajemnic odmówimy tylko cztery, to nie stanie się nic złego, bo Bóg nie patrzy na ilość, lecz na jakość naszych praktyk duchowych. Ale jeśli złożylibyśmy w imię Boże jakąś poważną przysięgę, na przykład kapłańską lub małżeńską, i złamalibyśmy ją, będzie to poważne wykroczenie przeciw słowu danemu Bogu i ciężki grzech. Warto, słuchając przypowieści, pomyśleć także o obietnicy, jaką składają rodzice i chrzestni podczas chrztu dziecka, zobowiązując się do wychowania go w wierze, a kilka miesięcy po Pierwszej Komunii wypisując je z katechezy. Bogu dzięki za wszystkich dotrzymujących słowa rodziców.