© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

22 kwietnia 2023 r. - Sobota II Tygodnia Wielkanocnego
Apostołowie, którzy byli świadkami cudu pomnożenia chleba i nakarmienia nim wielotysięcznego tłumu, być może niczego więcej już się nie spodziewali, bo to, co zobaczyli było wystarczająco wielkie. Tymczasem kilka godzin później "ujrzeli Jezusa kroczącego po jeziorze", a później ich łódź "znalazła się natychmiast przy brzegu, do którego zdążali" (J 6,6-21). W naszym życiu duchowym też może się nam wydawać, że już otrzymaliśmy od Jezusa wszystko, bo jesteśmy ochrzczeni, bierzmowani, bo mamy za sobą niejedną spowiedź i Komunię Świętą, bo znamy Ewangelię. Bożą tajemnicą jest to, co Jezus ma jeszcze dla nas przygotowane, ale z pewnością będą to rzeczy wielkie.

21 kwietnia 2023 r. - Piątek II Tygodnia Wielkanocnego
Gdy trzeba było nakarmić niezliczone tłumy zgromadzone nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, uczniowie zaproponowali Jezusowi, że oddadzą na zakup chleba cały majątek, jakim dysponują, czyli dwieście denarów. Później znalazł się chłopiec, który posiadał pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, i wszystko to oddał Jezusowi (J 6,1-15). Tylko wtedy Bóg może uczynić cud, gdy ludzie oddadzą Mu wszystko, to znaczy kiedy po ludzku już nic więcej nie da się zrobić. Wtedy w nasze ludzkie ograniczenia wkracza Jezus ze swą nieskończoną siłą i troską. I dzieją się cuda.

20 kwietnia 2023 r. - Czwartek II Tygodnia Wielkanocnego
W czytanym podczas liturgii fragmencie Ewangelii odnajdujemy dwa ważne stwierdzenia: "Bóg jest prawdomówny" oraz "Ten, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże" (J 3,31-36). Jeśli czujemy się jakoś wybrani i posłani przez Boga, to z naszych ust musi płynąć wyłącznie prawda. Jeśli zdarza się nam naginać prawdę albo ją przemilczać, to znaczy, że nasze posłanie przeżywa kryzys i trzeba się porządnie za siebie zabrać.

19 kwietnia 2023 r. - Środa II Tygodnia Wielkanocnego
Bardzo wymowne jest to, że rozmowa Nikodema z Jezusem odbywała się nocą. I że właśnie podczas nocy Jezus powiedział: "Światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło". Trzeba nam się trzymać Jezusa i Jego światła, bo "każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne" (J 3,16-21).

18 kwietnia 2023 r. - Wtorek II Tygodnia Wielkanocnego
W rozmowie z Nikodemem Jezus powiedział, że życie każdego, który narodził się z Ducha, jest wielką tajemnicą, podobnie jak tajemnicą jest to, skąd "wiatr przychodzi i dokąd podąża" (J 3,7-15). By to zrozumieć, trzeba się powtórnie narodzić. To znaczy na podobieństwo rodzącego się dziecka, które z łona matki wychodzi w zupełnie nowy, ludzki świat, wyjść ze świata ludzkiego i narodzić się w Bożym świecie.

17 kwietnia 2023 r. - Poniedziałek II Tygodnia Wielkanocnego
Nikodem na rozmowę z Jezusem przyszedł nocą (J 3,1-8). Dlaczego? Być może jako faryzeusz bał się rozpoznania przez przypadkowych świadków i nie chciał, by ktokolwiek o tym spotkaniu wiedział. Ale dla Jezusa nie było to problemem, On cieszy się z każdego człowieka, który do Niego przychodzi w poszukiwaniu Prawdy. Noc to także czas symboliczny, to czas ciszy i medytacji, kiedy życiowe sprawy zostawiamy za sobą i wchodzimy w inny świat. Noc to także czas ciemności, którą warto rozświetlić blaskiem Jezusa.

16 kwietnia 2023 r. - Niedziela Miłosierdzia Bożego
Jezus w trosce o wiarę Tomasza pozwolił mu dotknąć przebitego boku i zranionych rąk, co zaowocowało wyznaniem "Pan mój i Bóg mój" (J 20,19-31). Nas też na co dzień spotyka wiele niezrozumienia, zawiedzionego zaufania, obmowy i obojętności ze strony ludzi, z którymi idziemy przez życie. Być miłosiernym to także znaczy być gotowym na ranienie przez najbliższe otoczenie, jeśli to ma służyć jakiemuś wyższemu celowi. Trudne to, ale czasem trzeba kochać mimo wszystko.