© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

8 czerwca 2025 r. - Niedziela - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Jezus mówił do uczniów, że wypełnianie przykazań i zachowywanie Jego nauki jest dowodem na to, że Go kochamy. Obiecywał, że razem z Ojcem przyjdą do nas i zamieszkają w nas. I tu może warto postawić pytanie, co będzie, jeśli nie uda się nam spełnić oczekiwań Jezusa. Czy na zawsze utracimy szansę na bycie domem dla Boga? Nie, wtedy stanie w naszej obronie posłany przez Ojca i Syna Duch Święty, nazwany przez Jezusa Parakletem. To słowo w starożytności oznaczało kogoś, kto stawał w obronie człowieka słusznie oskarżonego, kto za niego poręczał i obiecywał pilnować, by ten drugi raz błędu nie popełnił. "On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem" (J 14,15-16.23-36).

7 czerwca 2025 r. - Sobota VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Święty Piotr, który przed chwilą trzykrotnie wyznał Jezusowi miłość, "obróciwszy się, zobaczył idącego za sobą ucznia, którego miłował Jezus (Jana) i rzekł do Jezusa: Panie, a co z tym będzie?" (J 21,20-25). To bardzo ważne, byśmy troszczyli się o doczesny i wieczny los naszych bliskich, z którymi idziemy przez życie. By zależało nam na ich szczęściu. Byśmy rozmawiali z Jezusem o nich i ich zbawieniu.

6 czerwca 2025 r. - Piątek VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Kiedy Jezus trzykrotnie pytał Szymona Piotra, za każdym razem zwracał się do niego po imieniu (J 21,15-19). Imię to znak rozpoznawczy człowieka, coś, co odróżnia go od innych. Jak to dobrze, że Jezus o każdym z nas myśli po imieniu. Że szanuje naszą indywidualność, charakter, zdolności, wiek, wykształcenie. I że każdy człowiek, nawet skrajnie inny, może przy Jezusie czuć się potrzebny i kochany.

5 czerwca 2025 r. - Czwartek VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Modlący się podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus wiedział, że wiara rodzi się ze słuchania Słowa. Wiedział też, że nie będzie w stanie sam dotrzeć do wszystkich z Dobrą Nowiną. Dlatego zlecił apostołom i innym uczniom, także żyjącym w XXI wieku, misję docierania ze Słowem do tych, do których sam nie dotarł. To wielkie wyróżnienie, ale i bardzo wymagające zadanie, jakie stoi przed nami. Oto od naszej gotowości głoszenia Słowa zależy być może wieczny los ludzi z naszego otoczenia. Dlatego w Wieczerniku wsparł nas i naszych słuchaczy swoją modlitwą do Ojca - "Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie" (J 17,20-26).

4 czerwca 2025 r. - Środa VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Co miał na myśli Jezus, gdy modlił się do Ojca za uczniów: "Ustrzeż ich od złego" (J 17,11-19)? Z pewnością chciał ich ustrzec przed grożącymi z zewnątrz niebezpieczeństwami, prześladowaniem, więzieniem, śmiercią męczeńską. Ale także myślał o niebezpieczeństwie, jakie płynie z wnętrza człowieka, z głębi serca. Na przykład o braku pokory, o wywyższaniu się ponad innych. Także o takim skupieniu się na uświęcaniu owiec, że pasterz zapomina o uświęcaniu siebie. Święty Paweł mówił podobnie, żegnając się ze starszymi Kościoła w Efezie: "Uważajcie (najpierw) na samych siebie i (potem) na całe stado" (Dz 20,28-38).

3 czerwca 2025 r. - Wtorek VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
O swoich bliskich - rodzinę, przyjaciół - trzeba się troszczyć, pragnąć dla nich wszystkiego, co najlepsze. Oprócz troski o ich życie i zdrowie, o radość i szczęście, o pokój i nadzieję, trzeba też zatroszczyć się o sprawy sięgające poza życie ziemskie. O wiarę, ufność w Bogu i zbawienie wieczne. Tak robił Jezus, gdy prosił Ojca o "życie wieczne wszystkim tym, których Mu dał" (J 17,1-11). My często unikamy poruszania w rozmowach z bliskimi tematu wiary, mszy świętej, spowiedzi, przykazań, bo boimy się posądzenia o wchodzenie "z buciorami" w ludzką prywatność. A może też dlatego, że sami nie za bardzo dbamy o własną duchowość, co mogłoby się spotkać z reakcją: "Zajmij się najpierw sobą". I słusznie, by móc wymagać od innych, trzeba najpierw wymagać od siebie.

2 czerwca 2025 r. - Poniedziałek VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Ludzkie deklaracje często bywają niewiele warte. Gdy uczniowie zapewniali Jezusa o swojej wierze, On odpowiedział: "Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie - każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego" (J 16,29-33). Jak wielki ból sprawia Jezusowi nasza niesłowność. Jak wielki ból sprawia Mu, że jest wśród nas samotny. A On i tak nie przestaje nas kochać.

1 czerwca 2025 r. - Niedziela - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Ostatnie słowa powiedziane przez Jezusa przed wstąpieniem do nieba to prośba do uczniów, by byli Jego świadkami i zapewnienie, że będzie ich wspierał "mocą z wysoka" (Łk 24,46-53). W Dniu Dziecka warto te słowa odczytać jako skierowane między innymi do rodziców, by byli dla swych dzieci prawdziwymi świadkami wiary i człowieczeństwa, autorytetami, które dzieci będą chciały całe życie naśladować. A Jezus obiecuje, że te wysiłki wesprze mocą z nieba.

 

 

 

 

VII tydzień

VI tydzień

V tydzień

IV tydzień

III tydzień

II tydzień

I tydzień