© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

13 maja 2017 r. - Sobota IV Tygodnia Wielkanocnego
Przykład apostołów i słowa jednego z nich - Filipa: "Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy" (J 14,7-14) to dobra lekcja zaufania i poprawnie ułożonej hierarchii wartości. Nie ma dla nas rzeczy cenniejszej i bardziej potrzebnej jak widzieć Boga obecnego w naszym życiu.
"Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu" (św. Augustyn).

12 maja 2017 r. - Piątek IV Tygodnia Wielkanocnego
Codziennie doświadczamy przeróżnych lęków, większych i mniejszych. Boimy się nieszczęść, kataklizmów, wojen. Obawiamy się także przykrych "niespodzianek" od życia, chorób, biedy. Lękamy się niebezpiecznych ludzi, zawistnych spojrzeń, złośliwych komentarzy, nienawistnych czynów. Pełni lęku troszczymy się o wydarzenia codzienności, na przykład czy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej przebiegnie zgodnie z przygotowanym scenariuszem i czy będzie dobrym przeżyciem dla dzieci i ich rodzin.
Na te wszystkie lęki i strachy Jezus ma tylko jedną radę: "Wierzycie w Boga? Niech się nie trwoży serce wasze." (J 14,1-6).

11 maja 2017 r. - Czwartek IV Tygodnia Wielkanocnego
W zbiorze kościelnych anegdot ks. Jan Twardowski umieścił opowieść o pewnym proboszczu, który witał biskupa w następujący sposób: "Najdostojniejszy Arcypasterzu, nasz Pasterz Jezus Chrystus powiedział...".
Rzeczywiście zdarza się nam wywyższać siebie lub innych nawet ponad samego Jezusa. On zaś doradza nam cnotę pokory i przypomina, że "sługa nie jest większy od swego pana, ani wysłannik od tego, który go posłał" (J 13,16-20). I jednocześnie obiecuje, że sam zadba o nagrodę dla wiernych sług - "Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje".

10 maja 2017 r. - Środa IV Tygodnia Wielkanocnego
Jezus był wzorem pokory. Jako Bóg zasługiwał na najwyższe uwielbienie, ale bardzo często mówił, że On tylko wypełnia wolę Ojca - "Kto we Mnie wierzy, wierzy w Tego, który Mnie posłał" (J 12,44-50). Nawet kwestię osądu ludzkich czynów pozostawiał Bogu Ojcu. Warto, byśmy i my byli lustrem, w którym ludzie zobaczą nie nas, ale Boga.

9 maja 2017 r. - Wtorek IV Tygodnia Wielkanocnego
Często tak jest, że gdy Bóg czyni w naszym życiu jakieś dobro, my nie zauważamy Jego działania i zasługę przypisujemy samym sobie. Mogą to być rzeczy wielkie, ale także codzienne drobiazgi, np. modlitwa o bezpieczną jazdę samochodem, a potem chlubienie się umiejętnościami kierowcy.
Przypomina to dialog Izraelitów z Jezusem: "Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie. (...) Powiedziałem wam, a nie wierzycie." (J 10,22-30).

8 maja 2017 r. - Poniedziałek - Uroczystość św. Stanisława
W języku biblijnym słowo "znać" ma głębsze znaczenie niż w mowie potocznej. "Znać kogoś" to zżyć się z nim, razem myśleć, mówić i działać, spędzać ze sobą wiele czasu i nie wyobrażać sobie życia bez siebie. Jezus mówi, że jest Dobrym Pasterzem, który "zna swoje owce, a one Jego znają" (J 10,11-16). Warto, byśmy zawsze myśleli, mówili i działali po Bożemu, nawet za cenę wygody, bezpieczeństwa czy życia.

7 maja 2017 r. - IV Niedziela Wielkanocna - Dobrego Pasterza
W listopadzie 2016 r. odbyły się rekolekcje dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej. Prowadzący je dominikanin zaproponował, by ich tytuł brzmiał: "Pachnieć owcami, pachnieć pasterzem". W Niedzielę Dobrego Pasterza warto postawić sobie pytanie o podobieństwo zapachu naszego i Jezusa. Czy myślimy, czujemy, mówimy i działamy jak On, skoro On myślał, czuł, mówił i działał jak my?
Podobne pytanie powinni zadać sobie w rachunku sumienia wszyscy duszpasterze - czy między nami - księżmi, a naszymi parafianami, nie ma rozdźwięku, podziału, oddalenia?
Bogu dzięki za parafian od Świętej Rodziny, którzy ani na chwilę nie opuszczają swoich duszpasterzy.