© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

11 maja 2024 r. - Sobota VI Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Warto byłoby policzyć, ile razy w ciągu dnia kreślimy na sobie znak krzyża, mówiąc: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". A Jezus obiecuje: "O cokolwiek prosilibyście Ojca, da wam w imię moje" (J 16,23-28). Dlatego tak ważne jest, by znak krzyża za każdym razem wykonywać naprawdę w pełni świadomie, unikając rutyny i bezmyślnej mechaniczności. I byśmy prosili tylko o takie rzeczy, które są zgodne z "imieniem Jezusa".

10 maja 2024 r. - Piątek VI Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Radość i smutek są czymś ciągle obecnym w naszym życiu, nie da się żyć stale w smutku i nie da się żyć stale w radości. Warto, byśmy postawili sobie pytanie o kierunek zmian, jakich dokonujemy w procesie naszego duchowego rozwoju. Czy wolimy - jak wielu nam współczesnych - teraz żyć radośnie, a na koniec życia się smucić? Czy może lepiej posłuchać rady Jezusa, by nie uciekać od "płakania i zawodzenia", i Jego obietnicy, że "smutek przemieni się w radość" (J 16,20-23)?

9 maja 2024 r. - Czwartek VI Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Jezus mówił do uczniów: "Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem" (J 16,16-20). Czy to dobrze, że pytamy ludzi, czy źle? Odpowiedź może być nieco skomplikowana. Na pewno trzeba najpierw swoje pytania kierować do Boga, by w Jego mądrości szukać odpowiedzi. Ale przecież sam Bóg zbudował z nas wspólnotę, w której jedni dla drugich mamy być przewodnikami i nauczycielami. Więc warto pytać, warto rozmawiać, warto dawać świadectwo. I warto pozwolić, by nad tym wszystkim koniecznie czuwał Duch Święty.

8 maja 2024 r. - Środa - Uroczystość św. Stanisława, męczennika
Boże myślenie jest inne niż ludzkie. Po ludzku dobry pasterz to ten, który jest z owcami zawsze i nie próbuje ich zostawić choćby na chwilę. Który dba o własne bezpieczeństwo, by zapewnić bezpieczeństwo owcom, bo jeśli on zginie, kto zatroszczy się o owce. A Jezus mówi: "Jestem dobrym pasterzem, życie moje oddaję za owce" (J 10,11-16). Trudno to zrozumieć, ale dobrze jest spróbować o wartości życia myśleć po Bożemu.

7 maja 2024 r. - Wtorek VI Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Na pewno trudno było uczniom Jezusa zrozumieć Jego słowa, gdy mówił: "Pożyteczne jest dla was moje odejście" (J 16,5-11). Wiele nauk Jezusa sprawia nam trudność, przez co często dystansujemy się od nich. Ale może warto Mu zaufać, mimo że nie wszystko jest dla nas jasne i łatwe do zaakceptowania. Może warto przypomnieć sobie dziecięcą modlitwę: "Boże, choć Cię nie pojmuję, jednak nad wszystko miłuję".

6 maja 2024 r. - Poniedziałek - Święto Św. Apostołów Filipa i Jakuba
Dzień przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych warto pomyśleć, jak wielką i ważną rolę w naszym życiu odgrywa poznawanie prawdy. W każdym jej aspekcie: prawdy naukowej - przyrodniczej, historycznej, prawdy o świecie, o ludziach i ich dokonaniach, prawdy o dobru i złu, prawdy o sobie samym, także prawdy o Bogu. Tym mocniej dziś powinna wybrzmieć deklaracja Jezusa: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem" (J 14,6-14).

5 maja 2024 r. - VI Niedziela Wielkanocna
W krótkim fragmencie Ewangelii św. Jana (J 15,9-17) aż dziewięciokrotnie powtarzają się słowa "miłość" i "miłować", a jeśli "przyjaźń" potraktujemy jako rodzaj miłości, to nawet jedenastokrotnie. Jeśli nauczyciel często coś powtarza uczniom, to znaczy, że jest to rzecz najwyższej wagi i trzeba jej koniecznie się nauczyć. Nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich - bez wyjątku - ludzi miłość jest sprawa najważniejszą. Skoro Bóg jest Miłością, to nie ma innej drogi do Niego jak kochać.