© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

27 maja 2017 r. - Sobota VI Tygodnia Wielkanocnego
W bezmiarach Internetu można znaleźć grafikę, która przedstawia krzyż jako most przerzucony ponad przepaścią między Bogiem a ludźmi. Takie jest posłannictwo Jezusa - przyprowadzić do Ojca ludzi, których grzech oddalił. Jezus jednak obiecuje nam jeszcze więcej. Mówi, że nadejdzie taki czas, gdy Jego pośrednictwo nie będzie nam już potrzebne - "W owym dniu będziecie prosić w imię moje, i nie mówię, że Ja będę musiał prosić Ojca za wami" (J 16,23-28). I to będzie NIEBO.

26 maja 2017 r. - Piątek VI Tygodnia Wielkanocnego
Jest naprawdę niezwykłym przejawem działania Bożej Opatrzności, że w Dniu Matki czytamy w liturgii słowa Jezusa o smutku i radości kobiety rodzącej dziecko (J 16,20-23). Nic dziwnego, bo przecież miłość matki to najpiękniejszy obraz miłości Boga do ludzi. "Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie." (Iz 49,15).

25 maja 2017 r. - Czwartek VI Tygodnia Wielkanocnego
Czas spędzany w obecności ukochanej osoby biegnie szybko, rozstanie natomiast bardzo się dłuży. Warto tak przeżywać życie, by zminimalizować sytuacje, w których jesteśmy od Jezusa oddaleni, by bez przerwy trwać w Jego obecności. Wtedy spełnią się słowa Jezusa: "Chwila, a ujrzycie Mnie" (J 16,16-20).

24 maja 2017 r. - Środa - Wspomnienie NMP Wspomożycielki wiernych
W kształtowaniu naszej duchowości warto głębiej rozważać różne tytuły, jakimi nazywamy Maryję. Takie przemyślenia nie tylko pozwolą lepiej poznać Matkę Boga, ale też pomogą nam w rozwoju wiary i miłości. Rozważając tytuł "Wspomożycielka wiernych" trzeba sobie postawić pytanie o słowo "wierni". Wierni to nie tylko wierzący, ochrzczeni, bierzmowani, należący do parafii itd. Wierni to ludzie wytrwali, konsekwentni, stali w przekonaniach, w dawaniu świadectwa gotowi nawet na prześladowanie.
Jeśli będziemy wierni, Maryja będzie naszym Wspomożeniem.

23 maja 2017 r. - Wtorek VI Tygodnia Wielkanocnego
Odejście Jezusa - według Niego samego - miało przekonać świat o sprawiedliwości (J 16,5-11). Jak rozumieć te słowa? Najprostsze wytłumaczenie jest takie, że miejsce Syna jest przy Ojcu. Że byłoby niesprawiedliwością, gdyby to śmierć pokonała Jezusa i pozbawiła Go miejsca po prawicy Ojca. Zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa jest dla nas drogowskazem ukazującym także nasze powołanie do nieba i do wieczności z Bogiem.

22 maja 2017 r. - Poniedziałek VI Tygodnia Wielkanocnego
Jezus mówił swoim uczniom, że nadejdą czasy, gdy ludzie zabijający chrześcijan będą sądzić, że w ten sposób oddają cześć Bogu (J 15,26-16,4). Nam też się to niestety zdarza, może nie aż tak radykalnie, że zabijamy, ale odnosimy się wrogo do ludzi inaczej niż my myślących. Spory o to, czy msza ma być po łacinie czy po polsku, przodem do ludzi czy tyłem, Komunia na klęcząco czy stojąco, do ust czy na rękę. Strasznie dużo w tych dyskusjach wrogości, wręcz nienawiści. A wszystko to rzekomo w imię czci Boga. Jezusowi na pewno się to nie podoba.

21 maja 2017 r. - VI Niedziela Wielkanocna
Radość dzieci, które przyjmują Pierwszą Komunię Świętą, winna być dla nas zachętą do refleksji oraz przypomnieniem, jak ważna jest Eucharystia dla naszego życia. Jezus obiecał: "Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was" (J 14,15-21). Komunia Święta ukazuje Jezusa, który jest z nami, dla nas i w nas. Obyśmy i my byli z Nim, dla Niego i w Nim.