© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

5 czerwca 2022 r. - Niedziela - Zesłanie Ducha Świętego
Jak otrzymać Ducha Świętego, którego Ojciec pośle w imieniu Jezusa, który wszystkiego nas nauczy, który przypomni nam wszystko, co powiedział Jezus (J 14,15-6.23-26)? Trzeba miłować Jezusa, wypełniać przykazania, wypełniać Bożą naukę. Wtedy przyjdzie Paraklet - Duch Święty. I będą się działy rzeczy wielkie.

4 czerwca 2022 r. - Sobota VII Tygodnia Wielkanocnego
"Ciekawość to pierwszy stopień do piekła" - to oczywiście nie jest prawda. Ale według Jezusa nie na każde pytanie musimy znać odpowiedź, zwłaszcza gdy pytania te dotyczą osobistej relacji drugiego człowieka z Bogiem. Nie nam oceniać wiarę i życie bliźnich. My mamy się skupić na jednym: "Ty pójdź za Mną" (J 21,20-25).

3 czerwca 2022 r. - Piątek VII Tygodnia Wielkanocnego
Na dwa dni przed Zesłaniem Ducha Świętego Kościół kieruje do nas trzykrotne pytanie Jezusa: "Czy kochasz Mnie?" (J 21, 15-19). Rzeczywiście, tylko miłość ma moc otworzyć nasze serca, umysły, dusze i ciała na przyjście Bożego Ducha. Wszystkim uczniom, którzy bezwarunkowo pokochali, Duch Święty dał moc czynienia rzeczy naprawdę wielkich.

2 czerwca 2022 r. - Czwartek VII Tygodnia Wielkanocnego
W czasie leczenia szpitalnego i późniejszej rekonwalescencji można usłyszeć od rodziny, przyjaciół, parafian, uczniów, znajomych niezliczone zapewnienia o modlitwie. Są jednak tacy ludzie, którzy myślą, że nikt nigdy za nich się nie modli, może z powodu samotności, może podziałów rodzinnych, może przebywania na co dzień w środowisku ateistycznym. Ale nawet jeśli żaden człowiek nie modliłby się za nas, uczynił to sam Jezus w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy (J 17,20-26).

1 czerwca 2022 r. - Środa VII Tygodnia Wielkanocnego
W tradycji świeckiej 1 czerwca to Dzień Dziecka. Ale przecież nasza nauka katolicka o tym, że wszyscy jesteśmy ukochanymi dziećmi Boga, jest jedną z najważniejszych prawd głoszonych przez Jezusa. Co więcej, Dzień Dziecka Bożego mamy codziennie. Dowodzą tego niezliczone teksty ewangeliczne potwierdzające miłość i opiekuńczość Jezusa: "zachowywałem ich (...) ustrzegłem ich (...) aby moją radość mieli w całej pełni (...) za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie" (J 17,11-19). Jak to dobrze być dzieckiem Bożym.

31 maja 2022 r. - Wtorek - Święto Nawiedzenia NMP
Jak dobrze, że Maryja miała Elżbietę, jak dobrze, że Elżbieta miała Maryję (Łk 1,39-56). Dobro i pomoc wtedy są najcenniejsze, gdy płyną w obie strony. A kiedy ludzie tak właśnie czynią, otwierają Duchowi Świętemu miejsce do działania w swoich sercach.

30 maja 2022 r. - Poniedziałek VII Tygodnia Wielkanocnego
Wiara i ufność wobec Jezusa są jak sinusoida. Ufamy, wątpimy, ufamy, wątpimy, i tak na okrągło. Uczniowie wyznający Jezusowi wiarę usłyszeli: "Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, że się rozproszycie" (J 16,29-33). Każdy z nas prawdopodobnie kiedyś zwątpi, ale trzeba wierzyć, że nawet z najdalszej ucieczki jest zawsze droga powrotna.

29 maja 2022 r. - Niedziela - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Co było ostatnią rzeczą uczynioną przez Jezusa na ziemi przed wstąpieniem do nieba? "Podniósłszy ręce, pobłogosławił ich; a kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi" (Łk 24,46-53). Warto byśmy docenili rolę błogosławieństwa, nie tylko tego udzielanego na koniec mszy świętej, ale każdego przekazywanego bliskim osobom. To może być na przykład znak krzyża lub zwykłe "Szczęść Boże" powiedziane z miłością.