© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

18 maja 2024 r. - Sobota VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Ostatnie zdanie Ewangelii według św. Jana brzmi: "Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, jakie trzeba by napisać" (J 21,20-25). Z pewnością nie chodzi tu o słowa pisane na pergaminie lub papierze, ale o Ewangelię pisaną naszym życiem. Rzeczywiście trzeba ją napisać.

17 maja 2024 r. - Piątek VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Majowe Pierwsze Komunie Święte skłaniają do postawienia pytania o rolę Eucharystii w naszym życiu. Na pytanie "Po co nam Komunia Święta?" jest oczywiście wiele odpowiedzi, ale najważniejsza z nich to chyba powtórzenie słów Piotra: "Panie Ty wiesz, że Cię kocham" (J 21,15-19). I jak Piotr kilkakrotnie musiał zapewniać Jezusa o swej miłości, nam też nie wystarczy poprzestać na jednej (pierwszej) Komunii, ale powtarzać ją do końca życia.

16 maja 2024 r. - Czwartek -  Święto św. Andrzeja Boboli, męczennika
16 maja 1657 roku święty Andrzej Bobola zginął okrutną śmiercią męczeńską w wyniku podziałów religijnych i politycznych. Czytanie opisu tortur, jakich doznał przed śmiercią, może przyprawić o dreszcze. A wszystko to dlatego, że pragnął zjednoczenia ludzi w jednej wierze wokół Jezusa. Jako patron Polski i Polaków, tak bardzo ostatnio podzielonych, może być dla nas orędownikiem, który razem z Jezusem modli się do Ojca: "Aby wszyscy stanowili jedno" (J 17,20-26). Oby jego męczeństwo nie poszło na marne.

15 maja 2024 r. - Środa VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Kolejnym argumentem, że bardzo potrzebujemy Komunii Świętej, pierwszej i każdej następnej, są słowa modlitwy, jaką Jezus zanosił do Ojca: "Zachowaj ich, aby tak jak My stanowili jedno" (J 17,11-19). Warto pamiętać, że w obrzędach liturgicznych mszy świętej dział zwany obrzędami Komunii zaczyna się od razem odmówionej modlitwy "Ojcze nasz", potem po modlitwie o pokój jest przekazywany znak pokoju, a dopiero po tym znaku jest rozdzielana Komunia Święta. Niestety chyba można nazwać profanacją Najświętszego Sakramentu, gdy ludzie przyjmują Komunię bez przebaczenia i zgody, albo gdy krótko po przyjęciu Komunii, żrą się między sobą.

14 maja 2024 r. - Wtorek -  Święto św. Macieja, apostoła
Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu dzieci i ich rodziców. Ale warto pomyśleć, że równie ważna jest druga i trzecia, i czwarta, i każda następna Komunia Święta. A najważniejsza będzie ta ostatnia, zwana Wiatykiem. Obyśmy przez całe życie ani na moment nie zrezygnowali z eucharystycznej obecności Jezusa, zgodnie z Jego zachętą: "Trwajcie w miłości mojej" (J 15,9-17).

13 maja 2024 r. - Poniedziałek VII Tygodnia Okresu Wielkanocnego
Nie tylko dzieci pierwszokomunijne, ale chyba wszyscy czasem zadajemy pytania: "Po co nam Jezus? Czy naprawdę potrzebujemy Komunii Świętej? Dlaczego powinniśmy ją często (stale) przyjmować?". Odpowiedzi jest wiele, ale warto posłuchać samego Jezusa, gdy mówi na przykład: "Abyście pokój we Mnie mieli" (J 16,29-33).

12 maja 2024 r. - Niedziela - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
Niebo jest tam, gdzie jest Jezus. Dlatego warto zapraszać Jezusa do naszej codzienności, by choć trochę uczynić niebem nasz świat. Gdy Jezus w Pierwszej Komunii przychodzi do dzieci, ich serca stają się niebem. Daj Boże, także ich domy, rodziny, szkoły, place zabaw. Ci dziesięciolatkowie są małymi misjonarzami, którzy "idą na cały świat i głoszą Ewangelię wszelkiemu stworzeniu" (Mk 16,15-20). Oby widok dzieci w komunijnych strojach był w stanie skruszyć nasze skamieniałe (trochę) serca.