© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

24 lutego 2024 r. - Sobota I Tygodnia Wielkiego Postu
Chrześcijaństwo nie jest łatwą religią. Łatwo jest wybrać sobie niektóre tylko nauki Jezusa i nimi się kierować, a odrzucić wszystko to, co wydaje się trudne i ponad nasze siły. Na przykład naukę o miłowaniu nieprzyjaciół, o modlitwie za prześladowców, o przebaczeniu winowajcom. Przyjąć całą naukę Bożą to bardzo trudne zadanie. Ale dopiero to sprawi, że będziemy "doskonali, jak doskonały jest Ojciec niebieski" (Mt 5,43-48). Pokonywanie małych przeszkód daje małą satysfakcję, wielkich - wielką, na miarę samego Boga.

23 lutego 2024 r. - Piątek I Tygodnia Wielkiego Postu
Jeśli jesteśmy z kimś poróżnieni i skłóceni, i jeśli krzywo na siebie patrzymy, Jezus wzywa nas do pojednania: "Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko" (Mt 5,20-26), akcentując słowo "szybko". Warto pomyśleć o podwójnej motywacji pojednania. Na pewno robimy to dla siebie, by znaleźć spokój sumienia i przychylne spojrzenie Boga. Ale przebaczenie jest też naszym darem dla bliźniego, by jego serce mogło być czyste i wolne od złości. Życzliwy uśmiech, podanie ręki, dobre słowo - to nasze małe, codzienne zwycięstwa, które budują lepszy świat.

22 lutego 2024 r. - Czwartek - Święto Katedry św. Piotra, apostoła
Święto obchodzone corocznie w dniu 22 lutego uczy, że jesteśmy Kościołem Rzymskokatolickim, Ludem Bożym gromadzącym się wokół św. Piotra i jego kolejnych następców, obecnie wokół papieża Franciszka. Wszystkim papieżom Jezus dał klucze Królestwa Niebieskiego (Mt 16,13-19), a święto Katedry św. Piotra jest przypomnieniem, że trzeba papieża uważnie słuchać. Może więc warto uczynić planem na dzisiejszy dzień znalezienie i przeczytanie papieskiego Orędzia na tegoroczny Wielki Post.

21 lutego 2024 r. - Środa I Tygodnia Wielkiego Postu
Co bardziej wolimy: wzywać ludzi do nawracania się czy samemu słuchać tych, którzy próbują nas nawrócić? Niestety chyba to pierwsze częściej wybieramy. A Jezus mówi, że "żaden znak nie będzie nam dany prócz znaku Jonasza" (Łk 11,29-32). Czyli że na nic od Boga nie możemy liczyć, dopóki nie podejmiemy - jak mieszkańcy Niniwy - trudu własnego nawrócenia. Innych też oczywiście trzeba nawracać i prowadzić do Boga, ale tylko wtedy, gdy sami mamy to już przynajmniej w części za sobą.

20 lutego 2024 r. - Wtorek I Tygodnia Wielkiego Postu
Kolejną radą, jaką daje nam Jezus u progu Wielkiego Postu - po zaproszeniu na pustynię i wezwaniu do pomagania potrzebującym - jest wskazanie na modlitwę i przebaczenie winowajcom. Na modlitwie nie trzeba być "gadułą", to nie od ilości "zdrowasiek" zależy jej jakość. Liczy się dziecięca szczerość serca, postawa uwielbienia, tęsknota za Bożym Królestwem, troska o chleb dla głodnych, gotowość przebaczenia i determinacja w walce ze złem (Mt 6,7-15).

19 lutego 2024 r. - Poniedziałek I Tygodnia Wielkiego Postu
Mądrość Kościoła prowadzi nas przez kolejne dni Wielkiego Postu, wskazując w liturgii fragmenty Słowa Bożego, mające przygotować nas do owocnego przeżycia Triduum Paschalnego i świąt Zmartwychwstania. Gdy w niedzielę słyszymy Jezusowe wezwanie do nawrócenia i pytamy, co konkretnie mamy zrobić, On w poniedziałek nam odpowiada: "Dajcie jeść głodnym, dajcie pić spragnionym, przyjmijcie przybysza, odziejcie nagiego, odwiedźcie chorego i uwięzionego" (por. Mt 25,31-46). Opis sądu ostatecznego warto odczytać jako przewodnik po wielkopostnym nawróceniu.

18 lutego 2024 r. - I Niedziela Wielkiego Postu
Jezus wzywa nas: "Bliskie jest Królestwo Boże; nawracajcie się" (Mk 1,12-15). Co znaczy nawrócić się? Znaczy skierować w stronę Jezusa swój wzrok, swoje myśli, słowa i czyny, swoje uczucia i pragnienia, swoje plany życiowe i marzenia. Na wszystko i wszystkich patrzeć Jego wzrokiem i kochać Jego miłością. Skoro mamy nawrócić się i szukać Bożego Królestwa, to pierwszym pytaniem winno być: "Gdzie ono jest? Gdzie jest Król Jezus?". Odpowiedzi udziela Ewangelia: "Duch wyprowadził Jezusa na pustynię". Warto znaleźć w swojej głośnej, zatłoczonej i zabieganej codzienności swoją własną pustynię, gdzie w ciszy, w modlitwie i adoracji, w lekturze Biblii i w medytacji spotkamy Jezusa. Choćby 10-15 minut dziennie spędzonych sam na sam z Jezusem.