© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

11 marca 2017 r. - Sobota I Tygodnia Wielkiego Postu
Dlaczego chrześcijanie mają miłować nieprzyjaciół nawet wtedy, gdy ci ich prześladują? Dlaczego mają wybaczać tym, którzy o wybaczenie wcale nie proszą? Dlaczego mają pozdrawiać wszystkich, a nie tylko tych, którzy na pozdrowienie odpowiadają? Dlaczego mają się modlić za nieznajomych i obcych? Odpowiedź jest tylko jedna: "Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski" (Mt 5,43-48).

10 marca 2017 r. - Piątek I Tygodnia Wielkiego Postu
Słowo Boże nigdy nie traci swej aktualności. Nauki Jezusa głoszone do faryzeuszów i uczonych w Piśmie dotyczą także nas. Co więcej, nawet jeśli - z Bożą pomocą - uda się nam "wskoczyć" na wyższy poziom pobożności, to i tak ciągle pozostaje aktualne wezwanie Jezusa: "Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa (...), nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego" (Mt 5,20-26).
Jak długo ma trwać to mozolne wspinanie się po drabinie? Ostatni szczebel jest w niebie.

9 marca 2017 r. - Czwartek I Tygodnia Wielkiego Postu
W nauce Jezusa na temat modlitwy (Mt 7,7-12) możemy znaleźć nie tylko wskazania, jak rozmawiać z Bogiem, ale też jak ważne jest świadectwo naszego zwykłego, codziennego życia i międzyludzkich relacji. To, w jaki sposób rodzice troszczą się o swoje dzieci, jak podają im chleb lub rybę, jest świadectwem dobroci i opiekuńczości samego Boga. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza wtedy, gdy dopada nas zmęczenie monotonią codziennych domowych obowiązków.

8 marca 2017 r. - Środa I Tygodnia Wielkiego Postu
Jezus wzywał faryzeuszów, by brali przykład z nawracających się na głos Jonasza mieszkańców Niniwy oraz z królowej z Południa przybywającej słuchać mądrości Salomona (Łk 11,29-32). Przykład drugiego człowieka może  zawstydzić, może przestraszyć, może też zachęcić i zmobilizować do konkretnego działania. Warto, byśmy dawali przykład innym, ale zawsze w taki sposób, by nie ranić ich poczucia własnej wartości. Warto też, byśmy potrafili rozglądać się wokół siebie i dostrzegać ludzi lepszych od nas, i brali z nich  przykład.

7 marca 2017 r. - Wtorek I Tygodnia Wielkiego Postu
Mówienie jest przyjemnością, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś nas uważnie słucha. W Wielkim Poście warto jednak podjąć post od tej przyjemności i bardziej słuchać niż mówić. Dotyczy to także relacji z najlepszym mówcą i słuchaczem - Bogiem, w myśl nauki Jezusa: "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie" (Mt 6,7-15).

6 marca 2017 r. - Poniedziałek I Tygodnia Wielkiego Postu
Teoretycznie powinna nam wystarczyć pierwsza połowa nauki Jezusa o sądzie ostatecznym (Mt 25,31-46), zapowiadająca wielką nagrodę dla czyniących dobro. Niestety nasza ludzka natura jest często tak oporna, że metoda marchewki na nas nie działa. Dlatego Jezus musiał sięgnąć po metodę kija i trochę nas postraszyć perspektywą kary wiecznej. Warto jednak, czytając ten tekst, bardziej skupiać się na dobru, nie na złu.

5 marca 2017 r. - I Niedziela Wielkiego Postu
Po 40 dniach postu na pustyni Jezus był kuszony przez diabła (Mt 4,1-11). Co było Jego siłą pozwalającą zwalczyć pokusy? Jedność z Ojcem, zaufanie wobec Niego i gotowość pełnienia Jego woli. Jak dziecko, które w obecności taty niczego się nie boi. Mamy 40 dni, by się tego nauczyć.