© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

18 marca 2023 r. - Sobota III Tygodnia Wielkiego Postu
Na zakończenie rekolekcji wielkopostnych podchodzi do księdza mniej więcej ośmio-dziewięcioletni chłopiec z Ukrainy i prosi: "Pomódlcie się za mojego brata Saszę". Po chwili rozmowy okazuje się, że Sasza to starszy brat, który jest już dorosłym mężczyzną i nie może opuścić Ukrainy, a młodszy brat bardzo się o niego martwi. Czytając przypowieść o faryzeuszu i celniku w świątyni (Łk 18,9-14), warto pomyśleć o wszystkich sytuacjach, w których opowiadamy Bogu o innych ludziach. Czy robimy to, by im naprawdę pomóc, czy może by wywyższyć siebie w swoich własnych oczach?

17 marca 2023 r. - Piątek III Tygodnia Wielkiego Postu
Gdy Jezusa zapytał pewien uczony w Piśmie o pierwsze ze wszystkich przykazań, On odpowiedział: "Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem", a potem wymienił przykazania miłości Boga i bliźniego (Mk 12,28-34). Pierwsze przykazanie brzmi "SŁUCHAJ". "Słuchaj" - to znaczy uwierz, że Jezus idzie przez przy tobie i mówi do ciebie. "Słuchaj" - to znaczy otwórz uszy, rozum i serce. "Słuchaj" - to znaczy bądź posłuszny i kochaj.

16 marca 2023 r. - Czwartek III Tygodnia Wielkiego Postu
Czasem bywamy niemi nie dlatego, że dopadła nas jakaś choroba bądź upośledzenie mowy, ale dlatego, że gniewamy się na kogoś i nie odzywamy się do niego, albo - jeszcze gorzej - boimy się odezwać w obronie prawdy, zasad moralnych lub czyjegoś dobrego imienia. Warto prosić Jezusa, by usunął z nas złego ducha, który odbiera nam głos, byśmy niemi - zaczęli mówić, a tłumy były zdumione (Łk 11,14-23).

15 marca 2023 r. - Środa III Tygodnia Wielkiego Postu
Czasem Boże przykazania wydają się nam uciemiężeniem, wypełnianie praw Bożych bywa przez nas odczytywane jako bardzo trudne. Warto jednak zaufać Jezusowi i niczego nie zmieniać (po swojemu) w Bożych zasadach, bo "kto wypełnia przykazania i uczy je wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim" (Mt 5,17-19).

14 marca 2023 r. - Wtorek III Tygodnia Wielkiego Postu
Gdyby człowiek chciał tylko brać i brać, i brać, a nigdy niczego nie dawać, spotkałoby się to ze stanowczą dezaprobatą Pana Boga. Jako dzieci Boże mamy być podobni do Ojca, a przecież Bóg jest tym, który więcej nam daje niż otrzymuje od nas. Dlatego na przykład musimy być gotowi przebaczać, jeśli sami chcemy przebaczenie otrzymać (Mt 18,21-35).

13 marca 2023 r. - Poniedziałek III Tygodnia Wielkiego Postu
Jezus nikogo nie zmuszał do wiary. Jeśli ktoś nie chciał uznać w Nim Syna Bożego, jak na przykład Jego rodacy w Nazarecie (Łk 4,24-30), odchodził, by innym głosić Dobrą Nowinę. Ale potem jeszcze wielokrotnie powracał w to samo miejsce i do tych samych ludzi, by dać im kolejną szansę, a potem kolejną. Jezus bardzo pragnie naszego zbawienia i zrobi wszystko, co w Jego mocy, by nam je zapewnić. Ale jednej bariery pokonać nie może - naszej wolności.

12 marca 2023 r. - III Niedziela Wielkiego Postu
Spotkana przy źródle kobieta z Samarii mogła Jezusowi dać jedynie kubek wody, ale w zamian usłyszała od Niego propozycję obdarowania wodą żywą (J 4,5-42). Tak właśnie jest z Bogiem - gdy oddamy Mu niewiele, On odpłaci nam niewyobrażalnie obficie. Za kubek wody - woda żywa, za nasz czas - cała wieczność, za uczucia - nieskończona miłość.