© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

25 marca 2023 r. - Sobota - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Co znaczą słowa Archanioła powiedziane do Maryi: "Moc Najwyższego okryje Cię cieniem" (Łk 1,26-38)? W upalnym klimacie cień jest dla człowieka błogosławieństwem, wytchnieniem w pracy, darem od Boga. W cieniu również można się łatwiej ukryć przed grożącym niebezpieczeństwem, cień jest symbolem Bożej opieki. Bibliści, tłumacząc ten tekst, używają obrazu zstępującej z nieba chmury, która osłania człowieka ze wszystkich stron. Tak właśnie działa Bóg, w którąkolwiek stronę się zwrócimy, On tam będzie ze swoją miłością i łaską.

24 marca 2023 r. - Piątek IV Tygodnia Wielkiego Postu
Jezus wiedział, że głosi naukę w imię swego Ojca, dlatego niczego nie musi się lękać i nie ma wątpliwości co do swej misji (J 7,1-2.10.25-30). Nas też czasem dopada lęk, skrępowanie lub nieumiejętność mówienia ludziom o Bożej miłości. Warto, byśmy wtedy mieli przed oczami przykład odwagi i pewności Jezusa.

23 marca 2023 r. - Czwartek IV Tygodnia Wielkiego Postu
Jezusowi tak bardzo zależało na zbawieniu ludzi, że wręcz upominał się u nich, by w Niego uwierzyli. A przecież powinno być odwrotnie - to ludzie powinni błagać Boga, by pozwolił im w siebie wierzyć. Jezus powiedział do tych, co nie chcieli Mu zaufać: "Waszym oskarżycielem jest Mojżesz, w którym wy pokładacie nadzieję" (J 5,31-47). Może warto wspomnieć wszystkich, którzy przekazywali nam wiarę: rodziców, babcie i dziadków, chrzestnych, księży, katechetów, i pomyśleć, co uczyniliśmy z przekazanym nam dziedzictwem.

22 marca 2023 r. - Środa IV Tygodnia Wielkiego Postu
Dlaczego chciano zabić Jezusa? Ponieważ powiedział o Bogu, że jest Jego Ojcem (J 5,17-30). Czasem tak też jest z nami, że gdy przyznamy się przed ludźmi do głębokiej relacji z Jezusem, powoduje to ich ogromny sprzeciw. Być może dlatego jest nam tak trudno rozmawiać z ludźmi o modlitwie, Komunii Świętej, czytaniu Biblii, o więzi łączącej nas z Bogiem, o przynależności do wspólnoty Kościoła. Trzeba jednak mieć odwagę nie do przechwałek, ale do świadectwa.

21 marca 2023 r. - Wtorek IV Tygodnia Wielkiego Postu
Ewangelia mówi, że przy sadzawce Betesda "leżało mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych". Spomiędzy nich Jezus wybrał jednego, który "już od trzydziestu ośmiu lat cierpiał na swoją chorobę" (J 5,1-16). Dlaczego tylko jednego? Dlaczego właśnie jego? To tajemnica Jezusa. Ale warto, byśmy nigdy nie tracili nadziei, nawet jeśli trzeba będzie na Bożą łaskę czekać trzydzieści osiem lat.

20 marca 2023 r. - Poniedziałek - Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP
Wydarzenie z życia dwunastoletniego Jezusa opisane przez św. Łukasza jest nazywane "Znalezieniem Jezusa w świątyni" - tak na przykład brzmi nazwa piątej tajemnicy radosnej różańca. Można jednak spytać, czy słusznie. Przecież Jezus w świątyni, czyli w domu Ojca, był u siebie w domu, co sam potwierdził: "Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?" (Łk 2,41-51). Znalezienie Go w świątyni nie powinno być dla nikogo najmniejszym zaskoczeniem. Warto mocno pracować nad tym, byśmy i my - jak Maryja i Józef -  właśnie w świątyni szukali i odnajdywali Jezusa. W modlitwie, adoracji, mszy świętej, nabożeństwach, we wspólnocie.

19 marca 2023 r. - IV Niedziela Wielkiego Postu
Faryzeusze spytali cudownie uzdrowionego przez Jezusa niewidomego, co sądzi o swoim uzdrowicielu. A gdy ten wyznał wiarę w Niego, skrytykowali go: "Cały urodziłeś się w grzechach, a nas pouczasz?" (J 9,1-41). Tak niestety jest, że zadajemy ludziom pytania, ale od razu spodziewamy się odpowiedzi zgodnej z naszymi oczekiwaniami. A gdy tak się nie dzieje, reagujemy agresją, pogardą, lekceważeniem. Jak pięknie byłoby w naszej ojczyźnie, w naszym Kościele, w naszych rodzinach, gdybyśmy potrafili słuchać się wzajemnie i szanować zdanie bliźniego.