© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

28 marca 2018 r. - Wielka Środa
W wielkim kontraście stoją dwa pytania zacytowane przez św. Mateusza: "Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam?" oraz "Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali spożywanie Paschy?" (Mt 26,14-25). W pierwszym najważniejsze dla Judasza jest słowo "JA" - jego zysk, jego trzydzieści srebrników. W drugim akcent pada na "TY", czyli na Jezusa - apostołowie wiedzieli, że ich misją jest służyć Jezusowi, i że tylko w postawie służby mają szansę na spełnienie.
Te pytania każdy z nas słyszy codziennie w swoim sumieniu. Ja? Ty?

27 marca 2018 r. - Wielki Wtorek
Zapisana w Ewangelii wg św. Jana zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra (J 13,21-38) rozpoczyna się od stwierdzenia, że Jezus "wzruszył się do głębi". Jest rzeczywiście przejmujące, że najbardziej zaufane osoby odwrócą się, wyprą i zdradzą. Czy w momencie, gdy trzy lata wcześniej powoływał ich na apostołów, Jezus nie wiedział, że tak się stanie? Wiedział bardzo dobrze. Ale On zawsze do samego końca walczy o duszę człowieka. Nawet gdy Judasz przyszedł z rzymskimi żołnierzami do Ogrodu Oliwnego wydać Jezusa, On jeszcze wtedy dawał mu ostatnią szansę: "Judaszu, pocałunkiem wydajesz Syna Człowieczego" (Łk 22,48).

26 marca 2018 r. - Wielki Poniedziałek
Gdy na sześć dni przed męką Jezus przebywał w domu swoich przyjaciół w Betanii, "Marta usługiwała, Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole, Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła" (J 12,1-11). Wszyscy oni okazali Jezusowi swoją przyjaźń i przywiązanie, lecz każdy inaczej. Tak właśnie działa Bóg - wszystkich nas potrzebuje, ale jednocześnie akceptuje naszą inność. Dla Boga każdy człowiek jest jedyny i niepowtarzalny.

25 marca 2018 r. - Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa jest w liturgii nazywana Niedzielą Męki Pańskiej. Gdy czytamy w tym dniu opis cierpień Jezusa i Jego śmierci (Mk 15,1-39), warto spytać Go: "Czy poszedłbyś na krzyż, gdyby prócz mnie nie było na świecie ani jednego grzesznika?". Odpowiedź brzmi: "TAK", bo każdy człowiek jest dla Boga przeogromnym skarbem.