© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

14 stycznia 2017 r. - Sobota I Tygodnia Zwykłego
Wizyta Jezusa w domu celnika Lewiego i spotkanie tam z innymi celnikami (Mk 2,13-17) uczy umiejętności dzielenia się swoim nawróceniem. Lewi sam doświadczył przemiany pod wpływem Jezusa, dlatego zaprosił do domu ludzi podobnych sobie, by i oni doświadczyli łaski Bożej. Jeśli coś niezasłużenie otrzymujemy, warto się tym dzielić z innymi.

13 stycznia 2017 r. - Piątek I Tygodnia Zwykłego
Jezus potrzebuje naszej pomocy. Uzdrowienie duszy i ciała sparaliżowanego człowieka nie mogłoby się dokonać, gdyby jego przyjaciele nie przynieśli go do Jezusa. Co więcej, wykazali się sprytem i konsekwencją, gdy droga do Jezusa była zatłoczona (Mk 2,1-12). Ci czterej dobrzy ludzie byli pomocnikami nie tylko swego przyjaciela, ale też Jezusa, bo pomogli Mu uczynić dobro. A swoim postępowaniem pomogli Mu też w głoszeniu Dobrej Nowiny - nie słowem, lecz czynem.

12 stycznia 2017 r. - Czwartek I Tygodnia Zwykłego
Wśród ludzi młodych modne jest noszenie na nadgarstku kolorowych opasek, na których umieszczony jest napis wyrażający jakąś ideę, z którą utożsamia się właściciel opaski. Można na przykład spotkać napis brzmiący: "Co zrobiłby Jezus?". Warto to pytanie sobie stawiać, zwłaszcza w tych chwilach życia, gdy musimy podejmować trudne decyzje.
Przykład Jezusa, który uzdrawia trędowatego nie na odległość, ale dotykając go i ryzykując zarażenie trądem (Mk 1,40-45), jest godzien naśladowania wtedy, gdy na naszej drodze stają bezdomni, chorzy, upośledzeni, lub choćby ludzie, za którymi - delikatnie mówiąc - nie przepadamy.

11 stycznia 2017 r. - Środa I Tygodnia Zwykłego
Kiedy Szymon Piotr mówił do Jezusa słowa: "Wszyscy Cię szukają", miał na myśli swój prywatny mikroświat, niewielką miejscowość i sąsiadów. A Jezus poprawił go, mówiąc, że trzeba iść dalej, do kolejnych miejscowości i kolejnych ludzi (Mk 1,29-39). Dla nas to ważna nauka na temat powszechności i misyjności Kościoła. Jezus nie jest naszą prywatną własnością i nie wolno nam Go zatrzymywać dla siebie. Trzeba też nauczyć się szacunku dla różnych dróg do Niego prowadzących.

10 stycznia 2017 r. - Wtorek I Tygodnia Zwykłego
Czym jest opętanie? Jest odwróceniem naturalnego porządku rzeczy. Szatan, który powinien być sługą Boga, próbuje się postawić ponad Nim. Człowiek, którego Bóg stworzył wolnym na swoje podobieństwo, oddaje wolność i pozwala się związać pętami grzechu. Na szczęście Jezus ma władzę nad złym duchem (Mk 1,21-28) i jeśli człowiek ma choćby odrobinę dobrej woli, z Jego pomocą może na nowo stać się wolnym.

9 stycznia 2017 r. - Poniedziałek I Tygodnia Zwykłego
Święty Marek w swojej wersji Ewangelii dość często używa słowa "natychmiast" i jego synonimów. Na przykład: "natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim" lub "zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego" (Mk 1,14-20). Warto odczytać to jako zachętę, byśmy i my nie zwlekali z daniem Jezusowi odpowiedzi na Jego wezwanie.

8 stycznia 2017 r. - Niedziela Chrztu Pańskiego
Można sobie wyobrazić, jak brudne i mętne były wody Jordanu, nie tylko dlatego, że co chwila wchodziły do rzeki kolejne osoby. Były brudne przede wszystkim od ludzkich grzechów. Kiedy Jezus stanął przed Janem Chrzcicielem, był czysty i święty, ale wszedł do wody, by przyjąć na siebie grzechy ludzi, wziąć je na swoje ramiona i zanieść na Golgotę.
Dlaczego? Bo każdy z nas jest - jak Jezus - umiłowanym dzieckiem Boga.