© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

14 stycznia 2023 r. - Sobota I Tygodnia Zwykłego
Dla celnika Lewiego (Mateusza) to musiał być bardzo trudny wybór. W jednej chwili zostawić swój urząd, poczucie obowiązku, także pieniądze pobrane od ludzi, i pójść za Jezusem. Ta trudna decyzja zaowocowała nie tylko w życiu jego samego, ale sprawiła, że do Jezusa znalazło drogę wielu celników i grzeszników (Mk 2,13-17). Warto pamiętać, że dobre decyzje przez nas podejmowane sięgają dużo dalej niż nam się wydaje.

13 stycznia 2023 r. - Piątek I Tygodnia Zwykłego
Paralityk cudownie uzdrowiony przez Jezusa usłyszał od Niego słowa: "Dziecko, odpuszczone są twoje grzechy" (Mk 2,1-12). Dlaczego nazwał go dzieckiem? Być może chodziło o ukazanie, że kiedy Jezus odpuszcza grzechy i uzdrawia, zawsze działa mocą swego Ojca. Także o to, że miejsce dziecka jest przy Ojcu, a kto jest blisko Jezusa, jest blisko Ojca. Jak dobrze, że paralityk znalazł czterech przyjaciół, którzy o tę bliskość zadbali.

12 stycznia 2023 r. - Czwartek I Tygodnia Zwykłego
Od anonimowych bohaterów Ewangelii możemy się bardzo wiele nauczyć. Trędowaty, który pragnął cudu uzdrowienia, powiedział do Jezusa: "Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić" (Mk 1,40-45). Na długo przed tym, jak Jezus uczył uczniów Modlitwy Pańskiej i jej fragmentu "Bądź wola Twoja", ten człowiek w swoim pragnieniu zdał się na wolę Jezusa - "Jeśli chcesz...". Jak by to było dobrze, gdybyśmy każdą naszą modlitwę zaczynali od tych właśnie słów.

11 stycznia 2023 r. - Środa I Tygodnia Zwykłego
Tekst ewangeliczny opowiadający o uzdrowieniu teściowej Szymona Piotra (Mk 1,29-39) bywa czasem przedmiotem żartów. Ale tak naprawdę to wydarzenie jest niezwykle pouczające, gdyż mówi o odpowiedzialności za cierpiących członków rodziny. Jeśli komuś z naszych bliskich coś dolega, trzeba - oprócz pomocy ludzkiej, na przykład lekarskiej - jak najszybciej człowieka cierpiącego otoczyć modlitwą i duchowym wsparciem.

10 stycznia 2023 r. - Wtorek I Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus uwalniał człowieka opętanego, "duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego" (Mk 1,21-28). Obecność złego ducha często powoduje w nas niepokój, zamęt i wewnętrzny hałas nie do zniesienia. Na szczęście zawsze obok jest Jezus, który staje w naszej obronie, przynosząc pokój i ciszę.

9 stycznia 2023 r. - Poniedziałek I Tygodnia Zwykłego
Dwa tygodnie temu zakończył się Adwent, wczoraj dobiegł końca czas Bożego Narodzenia, dziś rozpoczyna się Okres Zwykły, ale on też będzie trwał tylko określony czas, do Środy Popielcowej i Wielkiego Postu. Czas jest darem Boga. Czas przemija. "Czas się wypełnił" - mówi Jezus (Mk 1,14-20). Straconego czasu nie da się odzyskać. Dlatego trzeba pilnować, by ani sekunda życia nie poszła na zmarnowanie.

8 stycznia 2023 r. - Niedziela Chrztu Pańskiego
Rozmowa Jana Chrzciciela z Jezusem nad brzegiem Jordanu jest często obrazem naszych rozmów z Bogiem. My też mamy pewną wizję Boga, swoje oczekiwania względem Niego, pomysły, jak i komu powinien On pomagać. A Bóg mówi do nas, jak Jezus do Jana: "Ustąp teraz" (Mt 3,13-17). Co to w praktyce oznacza? Na przykład częste powtarzanie przez nas słów "Jezu, ufam Tobie", albo "Bądź wola Twoja", albo "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", albo najkrócej "Amen".