13 lutego 2024 r. - Wtorek VI Tygodnia Okresu Zwykłego
Dzień przed Popielcem prawdopodobnie wielu z nas zastanawia się, jak przeżyć rozpoczynający się wkrótce Wielki Post. Być może ulegamy pokusie myślenia, że wielkopostne wezwanie do nawrócenia odnosi się nie do nas, ale do wielkich grzeszników, ateistów, innowierców i innych "bezbożników". Tymczasem Ewangelia czytana we wtorkowej liturgii pokazuje, że można być nawet apostołem Jezusa, a pozostawać niedowiarkiem. Że można widzieć wielkie znaki i cuda Jezusa, a ciągle nic nie rozumieć (Mk 8,14-21). Trzeba sobie samemu z przekonaniem powiedzieć: "Jeśli w Wielkim Poście Kościół wzywa do nawrócenia, to jestem pierwszym, który powinien posłuchać".

12 lutego 2024 r. - Poniedziałek VI Tygodnia Okresu Zwykłego
Czy Bóg może zostawić ludzi? Wydaje się, że nie. Ale Ewangelia mówi, że Jezus "zostawiwszy faryzeuszów, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę" (Mk 8,11-13). Nie była to jednak Jego zachcianka, tylko uszanowanie ich wolnej woli, ich wyboru, że zamiast słuchać Jezusa, woleli "rozprawiać się z Nim i wystawiać Go na próbę" oraz "domagać się znaku". Jedyne, co Bogu zamyka drogę do naszych serc, to nasza wolna, lecz zła wola. A tym, co otwiera, jest wołanie o miłosierdzie.

11 lutego 2024 r. - VI Niedziela Zwykła
W Światowym Dniu Chorego Boża Opatrzność przez liturgię Kościoła daje nam do rozważenia ewangeliczny opis uzdrowienia trędowatego. Godne przemyślenia jest polecenie Jezusa: "Idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich" (Mk 1,40-45). Co to znaczy dla ludzi współczesnych, którzy do Jezusa przychodzą z prośbą o łaskę uzdrowienia? "Pokaż się kapłanowi" oznacza skierowanie kroków w pierwszej kolejności ku świątyni, by Bogu podziękować za otrzymaną łaskę. "Złóż ofiarę" to uczynienie własnego życia darem dla Boga i ludzi. "Na świadectwo" to zaproszenie do dzielenia się z ludźmi wielkością Bożych dzieł we własnym życiu.

 

 

 

VI tydzień

V tydzień

IV tydzień

III tydzień

II tydzień

I tydzień

 

 

--------------------------------

Zapiski z lat 2014 - 2023
znajdują się w archiwum.