© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

21 września 2017 r. - Czwartek - Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
Czy jest choćby jeden człowiek na świecie, który mógłby z pełnym przekonaniem powiedzieć, że ma się dobrze? Nikt z nas nie jest wolny od przeróżnych słabości, większych i mniejszych, fizycznych i duchowych, trwałych i przejściowych. Dlatego do każdego z nas przychodzi Jezus - Lekarz, gdyż "nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają" (Mt 9,9-13). Obyśmy - jak święty Mateusz - zaprosili Go do siebie i posadzili za stołem naszego życia.

20 września 2017 r. - Środa XXIV Tygodnia Zwykłego
Jan Chrzciciel wiedział, że jego powołaniem jest post i pokuta, dlatego "nie jadł chleba i nie pił wina". Jezus był powołany, by iść do celników i grzeszników, zasiadać z nimi do stołu, jeść i pić, i w ten sposób docierać do ich serc. Jeden i drugi za wierność powołaniu byli krytykowani i potępiani przez faryzeuszów i uczonych w Piśmie (Łk 7,31-35), ale swoją misję wypełnili do końca - za cenę życia. Wydawało się, że przegrali, ale to oni mieli rację - "A jednak wszystkie dzieci mądrości przyznały jej słuszność". Warto być wiernym powołaniu.

19 września 2017 r. - Wtorek XXIV Tygodnia Zwykłego
Po śmierci człowiek nie może korzystać ze swoich zmysłów, bo są one martwe. Nie może widzieć, słyszeć, dotykać, czuć. A jednak martwy młodzieniec z Nain usłyszał słowo Jezusa: "Wstań" (Łk 7,11-17). Jak to możliwe? Prawdziwa miłość jest potężniejsza niż śmierć.

18 września 2017 r. - Poniedziałek - Święto św. Stanisława Kostki
Co prawda Jezus powiedział Maryi i Józefowi słowa: "Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?", ale zaraz "poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu, i był im poddany" (Łk 2,41-52). Świadomość przynależności do Boga musi iść w parze z postawą pokory i gotowością służenia potrzebującym pomocy. Słynne słowa św. Stanisława Kostki: "Do wyższych rzeczy jestem stworzony" nie oznaczają odsunięcia się od świata, od ludzi z problemami. Nie oznaczają życia w obecności Boga przy jednoczesnym oddaleniu od ludzi. Bóg czeka na nas nie tylko w Najświętszym Sakramencie w pustym kościele, ale także na rynku, w poczekalni dworcowej, w kolejce do lekarza, na poczcie, w stołówce szkolnej. Wszędzie tam, gdzie ludzie czekają na naszą miłość.

17 września 2017 r. - XXIV Niedziela Zwykła
Człowiek, który pytał Jezusa o przebaczenie, myślał, że wybaczyć siedem razy to już bardzo wiele - "czy aż siedem razy?" (Mt 18,21-35). Jezus jak zwykle zaskoczył odpowiedzią, podnosząc stawkę z siedmiu do siedemdziesięciu siedmiu.  Bóg zawsze chce od nas więcej, ale też sam daje nam więcej niż od Niego oczekujemy. On jest gotów dać nam dziesięć tysięcy talentów, oczekując z naszej strony zaledwie stu denarów.

 

 

 

 

XXIV tydzień

XXIII tydzień

XXII tydzień

XXI tydzień

XX tydzień

XIX tydzień

XVIII tydzień

XVII tydzień

XVI tydzień

XV tydzień

XIV tydzień

XIII tydzień

XII tydzień

XI tydzień

X tydzień

IX tydzień

-------------------------------

VIII tydzień

VII tydzień

VI tydzień

V tydzień

IV tydzień

III tydzień

II tydzień

I tydzień

 

 

--------------------------------

Zapiski z lat 2014 - 2016
znajdują się w archiwum.