18 sierpnia 2022 r. - Czwartek XX Tygodnia Zwykłego
"Przyjdźcie na ucztę" (Mt 22,1-14) - to padające z ust Jezusa zaproszenie odnosimy przede wszystkim do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Warto pracować nad tym, by motywacją do wizyty w kościele było nie tylko poczucie religijnego obowiązku, ale pragnienie stanięcia w obecności Jezusa, słuchania Jego słów, nakarmienia się Jego Ciałem oraz spotkania sióstr i braci w kościelnej wspólnocie. Zaproszenie na ucztę to także propozycja wejścia w bliską relację międzyosobową z Bogiem jako przyjacielem, bo tylko z bliskimi osobami siada się do stołu.

17 sierpnia 2022 r. - Środa XX Tygodnia Zwykłego
W przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20,1-16) Jezus przekazuje dwie ważne nauki. Pierwsza to zapewnienie, że Bogu zależy na każdym człowieku, nawet takim, który całe niemal życie Go lekceważył. A druga to przestroga, byśmy nie uważali się za lepszych od innych ludzi i nie oczekiwali od Boga łaski większej niż oni otrzymują.

16 sierpnia 2022 r. - Wtorek XX Tygodnia Zwykłego
"U Boga wszystko jest możliwe" (Mt 19,23-30) - uczy Jezus. Ale to nie znaczy, że Bóg da nam absolutnie wszystko, o cokolwiek Go będziemy prosić, nawet rzeczy złe. Kluczowe w proszeniu Boga jest zdanie się na Jego mądrość i miłość, i pełne zawierzenia powiedzenie "Bądź wola Twoja" oraz "Jezu, ufam Tobie".

15 sierpnia 2022 r. - Poniedziałek - Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Czasem z ust osób wrogo nastawionych do naszej wiary możemy usłyszeć zarzut, że skoro nasza ojczyzna jest w niebie, to czemu boimy się śmierci i chcemy żyć tutaj jak najdłużej. To prawda, że idziemy przez życie w kierunku nieba, ale też mamy przez Jezusa zlecone zadanie, by już tutaj, na ziemi budować Królestwo Boże, którego pełni doświadczymy kiedyś w niebie. Robimy to, starając się żyć miłością, prawdą, dobrocią, czułością, wiernością, odpowiedzialnością. A siłą do działania jest dla nas obecność Jezusa tak bliska, jak Jego obecność pod sercem Maryi od zwiastowania do narodzenia (Łk 1,39-56), a potem przez całą wieczność.

14 sierpnia 2022 r. - XX Niedziela Zwykła
Wielu ludzi ma niestety w naturze narzekanie. Gdy na przykład w wakacje świeci słońce, narzekają, że jest za gorąco. Gdy słońca nie ma, utyskują, że zimno i pochmurno. O ile światło słońca może nam się dawać we znaki, o tyle Boży ogień jest źródłem światła i ciepła, które nikomu nie szkodzi. Przeciwnie, bez niego nie jest możliwy nasz duchowy wzrost. Gdy Jezus więc mówi "Przyszedłem ogień rzucić na ziemię" (Łk 12,49-53), to warto zwrócić ku niemu swoją twarz i serce, jak słonecznik obracający się cały dzień w kierunku słońca.

 

 

 

 

XX tydzień

XIX tydzień

XVIII tydzień

XVII tydzień

XVI tydzień

XV tydzień

XIV tydzień

XIII tydzień

XII tydzień

XI tydzień

X tydzień

-------------------

VIII tydzień

VII tydzień

VI tydzień

V tydzień

IV tydzień

III tydzień

II tydzień

I tydzień

 

 

--------------------------------

Zapiski z lat 2014 - 2021
znajdują się w archiwum.