© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

19 października 2024 r. - Sobota XXVIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Czym jest grzech bluźnierstwa przeciwko Duchowi Świętemu, grzech, który według Jezusa nie będzie odpuszczony (Łk 12,8-12)? By poznać odpowiedź, warto odwołać się do opisu stworzenia człowieka w Księdze Rodzaju, gdzie Bóg po ulepieniu z prochu ziemi postaci ludzkiej, "wdmuchał" w nią swojego Ducha i "w ten sposób stał się człowiek istotą żywą" (Rdz 2,7). Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to zabijanie w sobie obecności Boga.

18 października 2024 r. - Piątek - Święto św. Łukasza, ewangelisty
W liście św. Pawła do Tymoteusza czytamy, że wszyscy go opuścili, a "tylko Łukasz jest ze mną" (2Tm 4,10-17). Po tym poznaje się prawdziwych przyjaciół, że są z nami na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie, w radości i smutku, w pokoju i pośród prześladowań. Że są gotowi pójść nawet "jak owce między wilki" (Łk 10,1-9), a ich obecność przynosi uzdrowienie i przybliża Królestwo Boże. Dzięki, święty Łukaszu, że uczysz, jak być przyjacielem Boga.

17 października 2024 r. - Czwartek XXVIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Lubimy słuchać Jezusa. Czasem jednak Jego słowa bywają bardzo trudne do wysłuchania, jak na przykład wielokrotnie powtarzane "Biada wam" (Łk 11,47-54). Wtedy odruchowo włącza się nam w głowie mechanizm obronny, każący myśleć, że to nie o nas te słowa, tylko o ludziach z czasów Jezusa, obłudnikach, faryzeuszach, uczonych w Prawie. Trzeba jednak dopuścić słowo Jezusa w głąb serca i pozwolić, by poruszyło sumienia.

16 października 2024 r. - Środa XXVIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Ze słów Jezusa warto wyciągnąć bardzo ważną naukę, że ten, który nakłada na ludzi ciężary, sam jako pierwszy powinien je dźwigać (Łk 11,42-46). Księża głoszący kazania i doradzający w konfesjonale, rodzice i nauczyciele wychowujący dzieci, politycy ustanawiający przepisy prawne - oni pierwsi powinni pokazać, jak słowa przemieniać w czyn. Trzeba najpierw wymagać od siebie, zanim zacznie się wymagać od innych.

15 października 2024 r. - Wtorek - Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Łodzi
Rocznica poświęcenia kościoła katedralnego winna nas skłonić do refleksji nad naszą obecnością we wspólnocie Kościoła. Czasem ludzie wierzący ograniczają swoją wiarę wyłącznie do osobistej, prywatnej więzi z Bogiem, odrzucając wspólnotowe przeżywanie wiary. Warto pamiętać, że założenie wspólnoty Kościoła to inicjatywa samego Jezusa - "Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój" (Mt 16,13-19). I nawet jeśli w tej wspólnocie nie wszystko jest doskonałe, to może zamiast ją odrzucać, lepiej spytać, jak ją możemy uczynić lepszą.

14 października 2024 r. - Poniedziałek XXVIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Czasem zwykła obserwacja świata i ludzi może nam pozwolić wyciągać ważne wnioski. Warto na przykład popatrzeć na dziecko uczące się chodzić, jak bardzo walczy o równowagę, jak chwyta się ręki mamy lub taty. A gdy przewróci się, płaczem woła o pomoc. Warto tę obserwację odnieść do słów Jezusa o ludziach przewrotnych (Łk 11,29-32). Każdy z nas ma w sobie mniej lub więcej przewrotności. Trzeba się więc mocno uchwycić Bożej ręki, a w razie upadku głośno wołać do Ojca.

13 października 2024 r. - XXVIII Niedziela Zwykła
Gdzie szukać mądrości? Nie tej książkowej, mierzonej stopniami i tytułami naukowymi. Ale mądrości najwyższej, sięgającej aż po wieczność. "Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" (Mk 10,17-27) - to chyba jedno z najmądrzejszych pytań, jakie może zadać człowiek. W odpowiedzi Jezus daje trzy wskazania: "Zachowuj przykazania, pomagaj ubogim i chodź za Mną". Słuchać Boga, czynić dobro i żyć w bliskości Jezusa - to jest prawdziwa mądrość.