© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

15 lipca 2023 r. - Sobota XIV Tygodnia Zwykłego
Miło jest latem usiąść na ławce w parku i wsłuchać się w odgłosy przyrody, albo obserwować spacerujących ludzi i zastanawiać się nad ich skomplikowaną duchowo - cielesną naturą. Coś podobnego czynił Jezus, a ze swych obserwacji wyciągał bardzo głębokie teologiczne wnioski. Potrafił od zdań: "U was policzone są wszystkie włosy na głowie" i "Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli" przejść do myśli: "Do każdego, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie" (Mt 10,24-33).

14 lipca 2023 r. - Piątek XIV Tygodnia Zwykłego
Jak to możliwe, by Jezus - Dobry Pasterz posyłał nas "jak owce między wilki" (Mt 10,16-23)? Skoro jest Dobrym Pasterzem, powinien bronić swych owiec przed wilkami. Jest tylko jedno wytłumaczenie tego paradoksu. Wszędzie tam, gdzie owce spotkają wilka, Jezus będzie z nimi. I to On będzie na siebie przyjmował grożące niebezpieczeństwo, by nas przed nim uchronić. Udowodnił to w Wielki Piątek, idąc za owce na krzyż.

13 lipca 2023 r. - Czwartek XIV Tygodnia Zwykłego
Warto poszukać szczerej odpowiedzi na pytanie, co my na to, że "Bliskie jest już królestwo niebieskie" (Mt 10,7-15). Czy tak naprawdę tęsknimy za jego bliskością? A może boimy się nadejścia królestwa, bo będziemy musieli rozliczyć się z Bogiem z wszystkiego, co było dobre i złe? Nadejście królestwa Bożego możemy rozumieć na dwa sposoby: 1) jako koniec świata, dzień sądu i ostateczny triumf Chrystusa, także jako dzień naszej śmierci, 2) jako zaproszenie, by w naszej ziemskiej rzeczywistości pozwolić Bogu na królowanie - na ziemi, w sercach, w rodzinach. O ile pierwsze bywa trochę przerażające, bo każdy z nas ma niejeden grzech na sumieniu, o tyle drugie to piękne, choć trudne zadanie budowania coraz lepszego, bo Bożego, świata.

12 lipca 2023 r. - Środa XIV Tygodnia Zwykłego
Czy tylko dwunastu swoim uczniom Jezus "udzielił władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości" (Mt 10,1-7)? Nie, każdy z nas jest również uczniem Jezusa i ma w sobie Jego moc, którą winniśmy się dzielić z wszystkimi, którym jest w życiu źle, z chorymi, smutnymi, zmęczonymi, samotnymi, pogrążonymi w depresji, owładniętymi złem. Bożej łaski nie wolno zatrzymywać dla siebie, a im bardziej ją rozdajemy, tym więcej sami jej mamy.

11 lipca 2023 r. - Wtorek - Święto św. Benedykta, patrona Europy
Bardzo znaną dewizą, jaką ustalił św. Benedykt dla założonego przez siebie zakonu, są słowa: "Ora et labora" - "Módl się i pracuj". Warto jednak postawić pytanie o proporcje między modlitwą i pracą w naszym codziennym życiu. Bardzo dobrze to skomentował św. Ignacy Loyola: "Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, ale działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie". 100% modlitwy i 100% pracy - to właśnie znaczy wyznanie apostoła Piotra: "Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą" (Mt 19,27-29).

10 lipca 2023 r. - Poniedziałek XIV Tygodnia Zwykłego
Łatwo jest wierzyć, kiedy nic złego się nie dzieje, a życie jest pasmem radości i sukcesów. Ale kiedy dotykają nas nieszczęścia i często trwają latami, a z miesiąca na miesiąc i z roku na rok jest coraz gorzej, wtedy powiedzieć z przekonaniem: "Jezu, ufam Tobie" jest bardzo trudną rzeczą. Tak zrobił zwierzchnik synagogi po śmierci swojej córki, tak samo postąpiła kobieta od dwunastu lat walcząca z chorobą. Warto wierzyć mimo przeciwnościom - "Ufaj, twoja wiara wiara cię ocaliła" (Mt 9,18-26).

9 lipca 2023 r. - XIV Niedziela Zwykła
Jarzmo to prymitywna uprząż zakładana na zwierzęta pociągowe, by w ten sposób wykorzystać ich siłę do ciężkiej pracy. Jarzmo jest symbolem zniewolenia, tym dziwniej więc brzmią słowa Jezusa: "Weźcie na siebie moje jarzmo" (Mt 11,25-30). Bóg na pewno nie chce pozbawić nas wolności i wykorzystać bez naszej zgody. Propozycja Jezusa to zaproszenie, by całych siebie oddać do Jego dyspozycji. Całych siebie, czyli duszę i ciało, rozum i wolę, uczucia i plany życiowe, swój czas i wolność. Oddanie wolności Jezusowi nie jest jej pozbawieniem, ale wyniesieniem na dużo wyższy, bo boski poziom.