© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

Kolejne "Myśli na czas zwykły" po zakończeniu Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego.

*     *     *     *     *

28 lutego 2017 r. - Wtorek VIII Tygodnia Zwykłego
Świadomość, że poszliśmy za Jezusem i wiele dobrego dla Niego czynimy, może niestety człowiekowi szybko uderzyć do głowy. Dlatego Jezus, zapowiadając dla uczniów wielką nagrodę na ziemi i w niebie, jednocześnie przestrzega: "Lecz wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi" (Mk 10,28-31). Trzeba się strzec wody sodowej :)

27 lutego 2017 r. - Poniedziałek VIII Tygodnia Zwykłego
Człowiek, który "przybiegł do Jezusa i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" (Mk 10,17-27), może nas nauczyć kilku ważnych rzeczy.
Po pierwsze: Do Jezusa się biegnie, nie idzie się do Niego spacerkiem. Po drugie: Postawą właściwą wobec Boga jest postawa klęcząca, Bogu nie powinno sie żałować swoich kolan, On jest Panem. Po trzecie: Życie wieczne powinno być naszym celem, którego spełnienia naprawdę bardzo pragniemy. Po czwarte: Trzeba wiedzieć, w którą stronę kierować pytania - tylko Jezus i Jego wskazówki doprowadzą nas do życia wiecznego.

26 lutego 2017 r. - VIII Niedziela Zwykła
Bóg przemawia do nas nie tylko przez Biblię, ale też na wiele innych sposobów: przez głos sumienia, wydarzenia, spotykanych ludzi. Przemawia także przez świat przyrody, jego piękno, złożoność i harmonię. Mówi się nawet, że przyroda to "piąta Ewangelia". Słowa Jezusa: "Przypatrzcie się ptakom w powietrzu (... )Przypatrzcie się liliom na polu" (Mt 6,24-34) to zachęta do zachwycenia się pięknem stworzonego świata, ale też do przeniesienia tego zachwytu na Stwórcę.
U progu Wielkiego Postu warto dokładnie przyjrzeć się kwiatu o nazwie passiflora, męczennica, kwiat Męki Pańskiej. Poszczególne elementy jego budowy wielu ludzi doprowadziły do refleksji nad drogą krzyżową Jezusa.