© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

3 sierpnia 2024 r. - Sobota XVII Tygodnia Okresu Zwykłego
Kilka razy w roku powraca do nas w liturgii smutna i bolesna historia męczeńskiej śmierci św. Jana Chrzciciela (Mt 14,1-12). Mógłby ktoś spytać, czy takie przypominanie tragedii ma sens, może lepiej byłoby tak trudne tematy po prostu pomijać. Ale takie właśnie jest życie, w którym radość i szczęście mieszają się z cierpieniem i śmiercią. Żeby dojść do radości nieba, trzeba umieć z odwagą iść drogą bólu.

2 sierpnia 2024 r. - Piątek XVII Tygodnia Okresu Zwykłego
Ludziom żyjącym w czasach Jezusa i w miejscach Jego przebywania wydawało się, że skoro On ma być Mesjaszem, to powinien być "nie z tej ziemi", inny, wyjątkowy, nie taki jak oni. Dziwiło ich, że ma matkę Mariam, kuzynów Jakuba, Józefa, Szymona i Judę, a także kuzynki (Mt 13,54-58). A Jezus, przychodząc na świat, stał się jednym z nas, podobnym we wszystkim oprócz grzechu. Jak to dobrze mieć takiego Zbawiciela, który chce być jak my, byśmy my byli jak On.

1 sierpnia 2024 r. - Czwartek XVII Tygodnia Okresu Zwykłego
W jednej z przypowieści Jezus mówił o ojcu rodziny, "który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare" (Mt 13,47-53). W codziennym życiu, także w życiu Kościoła, nieustannie zmagamy się z koniecznością wyboru między tradycją a nowoczesnością. Mądrość ojca z przypowieści każe mu sięgać po rzeczy jedne i drugie, nowe i stare. Mądra przynależność do wspólnoty Kościoła również domaga się równowagi między dawnymi zwyczajami a nowymi formami pobożności.

31 lipca 2024 r. - Środa XVII Tygodnia Okresu Zwykłego
O jezuitach, duchowych synach św. Ignacego Loyoli, wspominanego w liturgii 31 lipca, mówi się często skrajnie przeciwne opinie. Mówią o nich, że są ortodoksyjni albo nowocześni, wierni papieżowi albo krytykujący kościelną hierarchię, otwarci na różnorodność albo zapatrzeni wyłącznie w swoją regułę. O jezuitach i o wszystkich innych zakonnikach na pewno można powiedzieć, że są jak człowiek, który "znalazł skarb ukryty w roli, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę". Albo jak kupiec, który "znalazł drogocenną perłę, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją" (Mt 13,44-46). Nieważne, co o nas mówią, ważne, by odnaleźć w Jezusie skarb i oddać Mu wszystko.

30 lipca 2024 r. - Wtorek XVII Tygodnia Okresu Zwykłego
Jak piękne byłoby życie, gdyby wszystko w nim było proste i poukładane. Gdyby wszystko było na właściwym miejscu. Niestety Boży ład próbuje nam zakłócić zły duch, który miesza, wprowadza zamęt i psuje wszystko, który "sieje chwast" (Mt 13,36-43). Trzeba jednak pamiętać, że szatan nie będzie miał do nas dostępu, jeśli mu na to nie przyzwolimy. I że nasz Obrońca - Jezus jest niewyobrażalnie potężniejszy od wszystkich złych duchów razem wziętych.

29 lipca 2024 r. - Poniedziałek - Wspomnienie św. Marty, Marii i Łazarza
Lekcjonarz mszalny daje księdzu celebrującemu w tym dniu mszę świętą możliwość wyboru jednego z dwóch fragmentów Ewangelii. Albo opis wskrzeszenia Łazarza (J 11,19-27), albo opis wizyty Jezusa w domu świętego rodzeństwa i różnych zachowań Marty i Marii (Łk 10,38-42). Oba teksty uczą nas, że powinniśmy być gotowi i otwarci na przyjęcie Jezusa w domu swego serca zarówno w chwili śmierci, jak i w prozie codzienności.

28 lipca 2024 r. - XVII Niedziela Zwykła
Warto uważnie wczytać się w opis cudownego rozmnożenia chleba i nakarmienia nim wielu tysięcy ludzi. Jezus jako wszechmocny Bóg nie musiał korzystać z ludzkiej pomocy, a jednak zaangażował do działania Filipa, Andrzeja i pozostałych apostołów, a także chłopca mającego pięć chlebów i dwie ryby (J 6,1-15). To ważne, by każdy z nas czuł się potrzebny Jezusowi i chciał Mu pomagać ze wszystkich sił. Może zamiast słynnego "Jezu, Ty się tym zajmij" lepiej zapytać "W czym mogę Ci pomóc?".