© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

25 sierpnia 2018 r. - Sobota XX Tygodnia Zwykłego
Jezus chce, byśmy byli prawdziwi. To znaczy, by nie było nawet najmniejszego rozdźwięku między słowami a czynami, miedzy ustnymi deklaracjami a postępowaniem. Przestrzega: "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią." (Mt 23,1-12).
Warto, by wezwanie do prawdziwości usłyszeli przede wszystkim ludzie odpowiedzialni za nauczanie innych: księża, kaznodzieje, katecheci, wychowawcy, nauczyciele, rodzice, politycy.

24 sierpnia 2018 r. - Piątek - Święto św. Bartłomieja, apostoła
Bartłomiej, zwany też w Ewangelii Natanaelem, miał jakieś swoje bardzo prywatne przeżycie, które dokonało się pod drzewem figowym. Myślał, że nikt nie zna jego tajemnicy, ale Jezus powiedział do niego: "Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym" (J 1,45-51). Warto pamiętać, że Bóg zna nas na wylot, Jego wzrok sięga w najgłębsze zakamarki serca. Na szczęście Bóg to nie tajne służby, które obserwują człowieka, by mieć haki na niego. Bóg patrzy zawsze miłosiernym wzrokiem. Dobrze byłoby, byśmy i my tak patrzyli na bliźniego.

23 sierpnia 2018 r. - Czwartek XX Tygodnia Zwykłego
Co to znaczy przyjść na ucztę Chrystusa w stroju weselnym (Mt 22,1-14)? Uczta dla chrześcijan to przede wszystkim msza święta, ale to też czytanie Słowa Bożego, modlitwa, spotkania we wspólnocie. Jezus pragnie, by nasze spotkania z Nim były dla nas zawsze źródłem radości i wesela. Oczywiście nie zawsze jest nam do śmiechu, czasem przychodzimy do Jezusa ze smutkiem w duszy. Ale nawet wtedy każde spotkanie z Nim powinno być czymś wyjątkowym dla nas i wnosić kolor w szarość naszych dni.

22 sierpnia 2018 r. - Środa - Wspomnienie NMP Królowej
W tym roku, w liturgiczne wspomnienie Maryi Królowej Opatrzność Boża daje nam do rozważenia przypowieść o robotnikach najętych do pracy w winnicy (Mt 20,1-16). Sam Jezus powiedział, że ta przypowieść to obraz Królestwa Bożego. Maryja jest tą, która od wczesnego poranka Jej życia służyła w Winnicy Pańskiej, ale w odróżnieniu od robotników z przypowieści Ona nikomu nie zazdrościła Bożej łaski. Co więcej, będąc Pełną Łaski, robiła wszystko, by inni też tej łaski dostąpili. Może właśnie dlatego Bóg wybrał Ją na Królową nieba i ziemi.

21 sierpnia 2018 r. - Wtorek XX Tygodnia Zwykłego
By dobrze zrozumieć przypowieść Jezusa o wielbłądzie przechodzącym przez ucho igielne (Mt 19,23-30), warto na chwilę zamknąć oczy i wyobrazić sobie, jak wygląda wielbłąd. Nie jest on zwierzęciem o gładkim zarysie postaci. Głowa na dość długiej szyi, cztery nogi, dwa garby, ogon - budowa ciała nie ułatwia przejścia przez wąską szczelinę. Gdyby wyglądał jak wąż lub ryba, byłoby mu łatwiej.
Tak też jest z bogaczami. Troska o dom, samochód, sprzęt elektroniczny, markowe, drogie ubrania, procenty na koncie w banku, kosztowności - to wszystko są garby, które nam utrudniają dostanie się do Królestwa Bożego. Na szczęście moc Jezusa jest tak wielka, że z Nim wszystko jest możliwe. Tylko trzeba Jezusa uznać za największe bogactwo.

20 sierpnia 2018 r. - Poniedziałek XX Tygodnia Zwykłego
Gdy przychodzimy do Jezusa z pytaniem, co czynić, by otrzymać życie wieczne, Jego odpowiedź wydaje się bardzo prosta - "Zachowuj przykazania. Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę, miłuj bliźniego" (Mt 19,16-22). Życie jednak pokazuje, że wcale nie jest to takie proste. Młody człowiek, który przyszedł do Jezusa z podobnym pytaniem, odszedł od Niego zasmucony. Czy w takim razie życie wieczne jest osiągalne? Tak, ale tylko z Bożą pomocą. Sami jesteśmy bezsilni.

19 sierpnia 2018 r. - XX Niedziela Zwykła
W obu liturgicznych czytaniach (Prz 9,1-6 i Ef 5,15-20) poprzedzających Ewangelię znajdziemy pochwałę mądrości i wezwanie, by być mądrym. Co w praktyce naszego życia duchowego to oznacza? Na przykład mądre korzystanie z Eucharystii - by mieć świadomość, jak cennym jest dla nas darem od Jezusa, by pilnować skupienia podczas Eucharystii, by starać się pojąć niepojętą tajemnicę obecności Boga w chlebie i winie. By wreszcie zrozumieć, że bez Eucharystii nie ma wieczności - "Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki" (J 6,51-58).