© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

3 lutego 2018 r. - Sobota IV Tygodnia Zwykłego
Podczas ferii zimowych szczególnego znaczenia nabierają słowa Jezusa: "Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco" (Mk 6,3-34). Zanim się jednak pomyśli o wypoczynku, trzeba się sporo natrudzić - jak apostołowie nauczać o Jezusie i w Jego imię czynić dobro. Im cięższa praca, tym bardziej smakuje wypoczynek. Warto dla Jezusa solidnie się namęczyć.

2 lutego 2018 r. - Piątek - Święto Ofiarowania Pańskiego
Wszystko, co pierworodne, miało być własnością Pana (Łk 2, 22-40). Dużo łatwiej jest oddać Bogu rzeczy drugie, trzecie, czwarte, takie, których mamy wiele, których nam zbywa. Ale jak ofiarować Bogu pierworodnego syna, nie mając pewności, że przyjdą jeszcze na świat kolejne dzieci? Jak ofiarować Bogu pierwsze plony z nowo zakupionego pola, nie wiedząc, czy w kolejnym roku będzie urodzaj czy susza? Właśnie na tym polegała głęboka wiara Maryi i Józefa, a także tysięcy wiernych Bogu Izraelitów, że potrafili Mu oddać to, co najcenniejsze - pierworodne.

1 lutego 2018 r. - Czwartek IV Tygodnia Zwykłego
"Przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski" (Mk 6,7-13). Dlaczego laska? Nie chleb, nie torba, nie pieniądze, tylko laska. Może dlatego, że laska służy do podpierania się, a głosiciel Ewangelii powinien być człowiekiem pewnie i twardo stąpającym po ziemi, nie chwiejnym i niepewnym. Może dlatego, że laska służy do sprawdzania drogi, by nie wpaść w dół, w zasadzkę, a Jezusowi zależy na naszym bezpieczeństwie. Może dlatego, że laska jest atrybutem wędrowca, a Jezus chce, byśmy pamiętali, że życie jest pielgrzymką do domu Ojca.

31 stycznia 2018 r. - Środa IV Tygodnia Zwykłego
Jezus dziwił się niedowiarstwu mieszkańców Nazaretu (Mk 6,1-6). Warto te słowa odnieść do samego siebie i spytać w rachunku sumienia na przykład o sposób przeżywania mszy świętej. Ponoć w jednym z kościołów Madrytu nad drzwiami wiodącymi z zakrystii do prezbiterium widnieje napis: "Kapłanie Chrystusa, oto idziesz sprawować Najświętszą Ofiarę. Sprawuj ją tak, jakby to była twoja pierwsza, ostatnia i jedyna msza święta w życiu".

30 stycznia 2018 r. - Wtorek IV Tygodnia Zwykłego
Często nawet w obliczu wielkiego nieszczęścia niektórzy ludzie nie potrafią zaufać Bogu. Gdy Jezus przyszedł do domu zmarłej przedwcześnie córki Jaira i powiedział, że ona nie umarła, tylko śpi, żałobny płacz zgromadzonych ludzi zmienił się w kpiący śmiech (Mk 5,21-43). Obyśmy mieli wiarę jak Jair, jak kobieta cierpiąca na krwotok pragnąca dotknąć choćby szaty Jezusa.

29 stycznia 2018 r. - Poniedziałek IV Tygodnia Zwykłego
Prośba człowieka uwolnionego z opętania, by mógł pozostać przy Jezusie, i Jego odpowiedź: "Wracaj do domu, do swoich, i opowiedz im wszystko, co Pan ci uczynił" (Mk 5,1-20) są dobrą lekcją dla naszej pobożności. Łatwo jest być przy Jezusie, w cieple tabernakulum, w mądrości ambony, w dobroci serc wiernych. Ale trzeba wyjść z kościoła, pójść do ludzi, którzy są nieufni, obojętni, a czasem nawet bardzo wrogo nastawieni. Jezus tego od nas oczekuje. Trudne to, ale na szczęście On idzie tam razem z nami.

28 stycznia 2018 r. - IV Niedziela Zwykła
Opisywane przez Ewangelistów działanie złego ducha często wiązało się z hałasem i krzykiem. Natomiast Jezus nakazywał duchom nieczystym milczenie i przywracał ludziom upragnioną ciszę (Mk 1,21-28). Warto pomyśleć o wszechogarniającym nas hałasie, nie tylko fizycznym mierzonym decybelach, ale także o hałasie rozkołatanych i niepewnych myśli, o hałasie niewłaściwych uczuć, i prosić Jezusa o ciszę tak piękną, jaką tylko On może nam dać.