© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

3 lutego 2024 r. - Sobota IV Tygodnia Okresu Zwykłego
W wielu parafiach w tych dniach duszpasterze kończą wizyty kolędowe w domach wiernych i po intensywnej pracy wybierają się na kilkudniowy odpoczynek. Prawdopodobnie każdy z nich ma w uszach słowa Jezusa: "Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco" (Mk 6,30-34). Trzeba jednak pamiętać, co się wydarzyło chwilę później - "Widziano ich odpływających; wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum, zlitował się nad nimi i zaczął ich nauczać". Jeśli duszpasterz ma być naśladowcą Jezusa, to musi zapomnieć, co to wolny czas.

2 lutego 2024 r. - Piątek - Święto Ofiarowania Pańskiego
W każdy tekst biblijny warto wsłuchać się możliwie jak najgłębiej, zwracając uwagę nie tylko na słowa wypowiadane przez Boga lub ludzi, ale też na opisy dziejących się wydarzeń, osoby w nich występujące i relacje między nimi. Trzeba też prosić Ducha Świętego o łaskę dostrzegania w czytanym tekście rzeczy, które dotąd były przed nami ukryte. W scenie Ofiarowania Pańskiego (Łk 2,22-40) warto zwrócić uwagę na obecność w świątyni przedstawicieli trzech pokoleń. Było dziecko - czterdziestodniowy Jezus. Byli młodzi małżonkowie rozpoczynający dorosłe życie - Maryja i Józef. I byli tam staruszkowie - Symeon i Anna. A wszystkich połączył w swoim domu Bóg. Jakby to było pięknie, gdyby naszych kościołach wszyscy obecni z Boga czerpali umiejętność trwania w jedności mimo różnic wieku, wykształcenia, zwyczajów, tradycji, zainteresowań, światopoglądu.

1 lutego 2024 r. - Czwartek IV Tygodnia Okresu Zwykłego
"Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch" (Mk 6,7-13). Dlaczego po dwóch? Na pewno chodziło o bezpieczeństwo, na pewno też o jakąś formę kontroli jednego nad drugim. Ale najbardziej chyba o to, że ewangelizować można nie tylko słowem, ale i życiem, które we wspólnocie jest szczególnie piękne. To, jak uczniowie odnoszą się do siebie wzajemnie, często przemawia do ludzi głośniej i wyraźniej niż słowa. "Bez wątpienia byłbym chrześcijaninem, gdyby chrześcijanie byli nimi 24 godziny na dobę" (Gandhi).

31 stycznia 2024 r. - Środa IV Tygodnia Okresu Zwykłego
Fragment Ewangelii czytany podczas liturgii mszalnej nosi tytuł "Jezus lekceważony w Nazarecie" (Mk 6,1-6). Ludzie, którzy znali Jezusa z czasów Jego ukrytego życia, chcieli widzieć w Nim wyłącznie "cieślę, syna Maryi, brata Jakuba, Józefa, Judy i Szymona". Ich oczy były zamknięte na Jego mądrość i cuda przez Niego czynione. Lekceważenie Boga to niedostrzeganie Jego wielkości i miłości, odwracanie się od propozycji Bożej przyjaźni. Przeciwieństwem lekceważenia jest przyznanie Bogu pierwszego miejsca w życiu.

30 stycznia 2024 r. - Wtorek IV Tygodnia Okresu Zwykłego
Jezus często uzdrawiał przez dotyk, kładąc swe ręce na chorych. Bohaterka fragmentu Ewangelii, ciężko chora kobieta, obawiała się jednak, że prawdopodobnie Jezus jej nie zauważy i nie okaże łaski. Dlatego sama postanowiła Go dotknąć, a gdyby to miało okazać się niemożliwe, to chociaż frędzli Jego płaszcza. I stał się wielki cud  (Mk 5,21-43). Warto pomyśleć, że w sakramentach Bóg dotyka nas, a my Jego. W chrzcie - przez polanie wodą, w bierzmowaniu - przez namaszczenie czoła olejem, w eucharystii - przez dotyk Komunii, w spowiedzi - przez położenie rąk na głowie, w sakramencie chorych - przez namaszczenie czoła i rąk, w kapłaństwie - przez namaszczenie wnętrza dłoni, i w małżeństwie - przez związanie rąk stułą.

29 stycznia 2024 r. - Poniedziałek IV Tygodnia Okresu Zwykłego
Na wydarzenie w kraju Gerazeńczyków (Mk 5,1-20) patrzymy okiem ludzi żyjących w XXI wieku. Dlatego to normalne, że szkoda nam dwóch tysięcy świń, które na rozkaz Jezusa potonęły w jeziorze. Trzeba jednak pamiętać, że w czasach Jezusa świnie były uważane za zwierzęta nieczyste i na równi z psami najmniej wartościowe. Posłanie złych duchów w świnie było pokazaniem diabłu, gdzie jego miejsce. Że zło nie ma dla człowieka żadnej wartości, i że szatan powinien bezpowrotnie zniknąć z ludzkiego świata.

28 stycznia 2024 r. - IV Niedziela Zwykła
W synagodze w Kafarnaum Jezus "uczył jak ten, który ma władzę" (Mk 1,21-28). Warto postawić pytanie, czym jest ta Jego władza, by móc naśladować Go w naszym sprawowaniu wszelkiej władzy nad ludźmi. W nauce Kościoła o potrójnej misji Chrystusa obok misji kapłańskiej i prorockiej wymieniamy misję królewską. Jezus jest Królem, czyli władcą, ale Jego władza nie polega na siedzeniu na tronie, odbieraniu hołdów od poddanych i decydowaniu, kto i co ma robić. On wielokrotnie uczył, że władza to odpowiedzialność za poddanych, i że jest Królem, czyli Sługą gotowym nawet pójść na krzyż, jeśli wymaga tego zbawienie ludzi. Takiego mamy Władcę, który pochyla się, by umyć nogi uczniom, troszczy się o pokarm dla głodnych tłumów, przebacza cudzołożnej kobiecie i zdradzającemu Piotrowi, uwalnia zniewolonych przez złe duchy, nie ustaje w poszukiwaniu zaginionych owiec. Tylko taki sposób sprawowania władzy nie psuje człowieka.