© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

9 września 2023 r. - Sobota XXII Tygodnia Okresu Zwykłego
Faryzeusze mówili do uczniów Jezusa: "Czemu czynicie to, czego nie wolno?" (Łk 6,1-5). Od tamtego wydarzenia minęło ponad dwa tysiące lat, a świat i ludzie wcale się nie zmienili. Ciągle lubimy krytykować innych i próbujemy ustawiać im życie. A o sobie i swoim nawróceniu prawie wcale nie myślimy. To właśnie jest faryzeizm.

8 września 2023 r. - Piątek - Święto Narodzenia NMP
Piękną i znamienną rzeczą jest to, że w święto Narodzenia NMP w czytanym fragmencie Ewangelii (Mt 1,18-23) jest wspomniana nie tylko sama Maryja, ale także św. Józef i Jezus, czyli Święta Rodzina. W naszych rodzinach też tak jest, że święto jednej osoby jest powodem radości innych członków rodziny. Bóg Stwórca wiedział, że najlepiej człowiek będzie czuł się we wspólnocie rodzinnej, wśród osób kochających i troszczących się o siebie wzajemnie. Dlatego również swemu Synowi zstępującemu na świat zapewnił opiekę Świętej Rodziny. Jako parafianie Parafii Świętej Rodziny mamy wyjątkowy powód do dumy.

7 września 2023 r. - Czwartek XXII Tygodnia Okresu Zwykłego
Opis cudownego połowu ryb zawiera pewien bardzo ciekawy i istotny szczegół, który wiele nas może nauczyć. Kiedy Szymon i jego brat na słowo Jezusa zarzucili sieci, zagarnęli wielkie mnóstwo ryb. "Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą" (Łk 5,1-11). Trzeba umieć pracować we wspólnocie z ludźmi. I trzeba umieć łaską Bożą dzielić się z innymi, nie zatrzymując jej wyłącznie dla siebie.

6 września 2023 r. - Środa XXII Tygodnia Okresu Zwykłego
W krótkim tekście Ewangelii św. Łukasza (Łk 4,38-44) znajdujemy trzy aktywności Jezusa, które winny być także naszymi aktywnościami jako Jego Kościoła. Po pierwsze - uzdrawianie chorych, pomaganie potrzebującym, walka ze złem opanowującym człowieka. Po drugie - wychodzenie na długą modlitwę w miejscach pustynnych, by trwać w bliskości Ojca. Po trzecie - głoszenie Dobrej Nowiny jak największej liczbie ludzi. Dobroczynność, modlitwa i ewangelizacja to trzy filary naszego podobieństwa do Jezusa.

5 września 2023 r. - Wtorek XXII Tygodnia Okresu Zwykłego
Bóg mówi do nas szeptem, a zły duch próbuje zagłuszyć Jego głos odzywający się w naszych sercach. Krzyczy wniebogłosy (Łk 4,31-37), każe nam przejmować się sprawami tego świata, absorbuje nasze myśli, byśmy nie mieli ani sił ani czasu myśleć o Bogu i Jego sprawach. Trzeba błagać Jezusa, by złemu duchowi nakazał stanowczo: "Milcz!", bo tylko w ciszy usłyszymy szept Boga.

4 września 2023 r. - Poniedziałek XXII Tygodnia Okresu Zwykłego
Na początku swojej publicznej działalności Jezus udał się do rodzinnego Nazaretu i w tamtejszej synagodze został poproszony o przeczytanie i wyjaśnienie fragmentu proroctwa Izajasza. Reakcja słuchaczy była zaskakująco dwojaka: najpierw słuchali z zapartym tchem, ale później sprzeciwili się głoszonym słowom tak mocno, że chcieli Jezusa strącić w przepaść (Łk 4,16-30). Może warto poddać refleksji naszą umiejętność słuchania, zarówno Boga, jak i ludzi. Cierpliwość w wysłuchaniu czasem długich potoków słów. I gotowość do przyjęcia trudnej prawdy, czasem uderzającej mocno w nasze sumienie.

3 września 2023 r. - XXII Niedziela Zwykła
Ewangelista Mateusz napisał: "Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi udać się do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów oraz uczonych w Piśmie" (Mt 16,21-27). Jak to "musi"? Czy Boga można do czegokolwiek przymusić? Zdecydowanie nie. Ale On sam może siebie zmusić do określonego działania. Bóg MUSI nas kochać, bo tego chce. Bóg MUSI cierpieć na krzyżu, bo tego domaga się Jego miłość.
Może warto dziś pomyśleć, czy my musimy chodzić do kościoła, czy musimy się modlić, czy musimy czynić dobro. Tak - musimy - jak Jezus.