© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

15 lutego 2025 r. - Sobota V Tygodnia Okresu Zwykłego
Godna naśladowania jest troska Jezusa o ludzi słuchających Jego nauk: "Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść; jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze" (Mk 8,1-10). Skoro Bóg stworzył człowieka jako istotę duchowo - cielesną, to nie wystarczy troszczyć się wyłącznie o duszę, albo wyłącznie o ciało. Trzeba głosić ludziom Ewangelię, modlić się za nich i zabiegać o zbawienie, ale też dbać o ich zdrowie, pracę, wypoczynek, bezpieczeństwo, poszanowanie ich praw. Skoro Jezus tak czynił, my nie możemy być inni.

14 lutego 2025 r. - Piątek - Święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy
"Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch" (Łk 10,1-9). Wcześniej powołał dwóch braci: Szymona Piotra i Andrzeja, następnie kolejnych braci: Jakuba i Jana. Święci Cyryl i Metody też byli braćmi. Bóg chce, byśmy ewangelizowali świat nie tylko słowem, ale i przykładem rodzinnych więzi, jakie między nami panują. Nie może być innego Kościoła, jak ten, w którym są między nami rodzinne więzi, w którym jesteśmy siostrami i braćmi.

13 lutego 2025 r. - Czwartek V Tygodnia Okresu Zwykłego
Wydawać by się mogło, że gdy mówimy o opętaniu, powinniśmy używać słów mocnych, twardych, stanowczych. Tymczasem święty Marek, relacjonując cud uwolnienia spod władzy złego ducha, używa zdrobnienia "córeczka" (Mk 7,24-30). Dla matki nawet opętana córka zawsze będzie ukochaną córeczką. Ta biblijna sytuacja może nas nauczyć, że warto być dobrym i czułym nawet wobec ludzi czyniących zło. Być może właśnie ta dobroć i czułość odmieni ich serca.

12 lutego 2025 r. - Środa V Tygodnia Okresu Zwykłego
Jezus "przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: Słuchajcie Mnie wszyscy, i rozumcie!", a później wyrzucał uczniom: "I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie?" (Mk 7,14-23). Nad Bożym Słowem trzeba rzeczywiście sporo się zastanawiać, by je zrozumieć. Bogu nie są potrzebni fanatyczni wyznawcy, bezmyślnie w Niego wierzący. Warto modlić się do Ducha Świętego o zapał i mądrość w poznawaniu Bożej nauki.

11 lutego 2025 r. - Wtorek V Tygodnia Okresu Zwykłego
W Światowym Dniu Chorego warto bardzo intensywnie modlić się nie tylko o uzdrowienie z chorób ciała. Bo choroby duszy są często o wiele cięższe. Trzeba prosić o uwolnienie nas na przykład z faryzeizmu, zakłamania, dwulicowości. Z fałszywej miłości Boga, która odciąga nas od miłowania ludzi. Z tego, że "czcimy Boga wargami, lecz sercem swym daleko jesteśmy od Niego" (Mk 7,1-13).

10 lutego 2025 r. - Poniedziałek V Tygodnia Okresu Zwykłego
Krótki fragment Ewangelii św. Łukasza opowiada o ludzkiej gorliwości - "Zaraz Go rozpoznano, ludzie biegali po całej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych" (Łk 6,53-56). Tak powinno być. Obecność Jezusa powinna nas poruszać, mobilizować do wyjścia z domów i poszukiwania bliskości z Nim. A odpowiedzią Jezusa na naszą gorliwość jest otrzymana od Niego łaska - "Wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie".

9 lutego 2025 r. - V Niedziela Zwykła
W pierwszym zdaniu niedzielnego fragmentu Ewangelii czytamy, że "tłum cisnął się do Jezusa" (Łk 5,1-11). Jak by to było pięknie, gdybyśmy wszyscy również się do Niego cisnęli. Żeby na każdej mszy brakowało miejsc siedzących. Żeby obecni w kościele nie chowali się z tyłu lub po kątach. Żeby księża godzinami musieli siedzieć w konfesjonałach. Żeby czasem zdarzało się nawet, że zabraknie Komunii w tabernakulum. Żeby kościoły mogły cały dzień być otwarte, bo stale ktoś będzie adorował Jezusa. Żeby seminaria duchowne i nowicjaty pękały w szwach. I żebyśmy cisnąc się do Jezusa, nie odpychali innych od Niego. Utopia? Być może, ale to przecież od nas zależy, czy tak się stanie.