© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

20 stycznia 2018 r. - Sobota II Tygodnia Zwykłego
Jeśli chce się być dobrym księdzem, trzeba liczyć się z tym, że nie będzie się miało zbyt wiele czasu dla siebie. To samo dotyczy bycia dobrą mamą lub dobrym tatą. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż bycie dobrym to naśladowanie Jezusa, który razem z uczniami tak wiele działał, "że nawet posilić się nie mogli" (Mk 3,20-21).

19 stycznia 2018 r. - Piątek II Tygodnia Zwykłego
Liturgia polskojęzyczna korzysta z tłumaczenia Biblii, w którym powołanie Judasza na apostoła jest opisane za pomocą słów: "Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał" (Mk 3,13-19). Słowo "właśnie" sugeruje, że zdrada Judasza dokonała się już w momencie powołania, a wiemy z innych tekstów Ewangelii, że stało się to dopiero trzy lata później. Być może to błąd św. Marka, ale można pomyśleć, że tam, gdzie jest Bóg, jest wieczne "teraz", nie ma "za trzy lata" albo "za dwa tysiące lat". Że zdrada dokonuje się ciągle, i wczoraj, i dziś, i jutro. Na szczęście pójście za Jezusem i wierność wobec Jego nauki także są ponadczasowe.

18 stycznia 2018 r. - Czwartek II Tygodnia Zwykłego
Jezus potrafi zawstydzić nawet najlepszych. Gdy my czasem marzymy o wolnym czasie tylko dla siebie, On prosi uczniów, "by łódka była dla Niego stale w pogotowiu" (Mk 3,7-12). Warto od Jezusa nauczyć się umiejętności zapominania o sobie i bycia dla innych bez przerwy.

17 stycznia 2018 r. - Środa II Tygodnia Zwykłego
Człowiek o zatwardziałym sercu, choćby nawet był świadkiem ogromnego cudu, na przykład uzdrowienia człowieka z uschłą ręką (Mk 3,1-6), i tak nie będzie wierzył, tylko pójdzie knuć przeciw Jezusowi. Zatwardziałe serce to serce zimne i twarde jak głaz, to serce z kamienia, niewrażliwe, nieczułe, wpatrzone wyłącznie w siebie. Trzeba prosić Jezusa, by - skoro umie ożywić niesprawną rękę - przemienił zimne serce z kamienia na gorące serce z ciała.

16 stycznia 2018 r. - Wtorek II Tygodnia Zwykłego
Dzieciom w wieku szkolnym często zdarza się skarżyć na rówieśników, prawdopodobnie w nadziei, że same będą postrzegane jako lepsze i grzeczniejsze od innych. Niestety nam, dorosłym, też się to zdarza, nawet podczas modlitwy czy spowiedzi. Jak faryzeusze mówimy Jezusowi: "Patrz, czemu oni czynią w szabat to, czego nie wolno?" (Mk 2,23-28). Warto strzec się pokusy wywyższania się ponad innych.

15 stycznia 2018 r. - Poniedziałek II Tygodnia Zwykłego
Faryzeusze i uczniowie Jana Chrzciciela przyszli do Jezusa z pytaniem o post (Mk 2,18-22). Obrali w ten sposób właściwy kierunek stawiania pytań. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czegoś nie rozumiemy, to właśnie Jezus jest tym, który może nam pomóc poznać prawdę, bo przecież On jest Prawdą. Czasem ludzie robią odwrotnie - gdy mają wątpliwości, odwracają się od Jezusa, co niestety jeszcze bardziej oddala ich od Prawdy.

14 stycznia 2018 r. - II Niedziela Zwykła
Na pytanie: "Nauczycielu, gdzie mieszkasz?" (J 1,35-42) Jezus mógłby odpowiedzieć prosto z mostu: "W Nazarecie" lub niezbyt grzecznie: "Co was to obchodzi, to moja sprawa". On jednak odpowiedział: "Chodźcie, a zobaczycie" i w ten sposób zaprosił uczniów do przeżycia pasjonującej przygody trwającej nie tylko trzy najbliższe lata, ale całe życie, a nawet wieczność. Z Jezusem nigdy nie można się nudzić.