© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

21 stycznia 2023 r. - Sobota II Tygodnia Zwykłego
Na co dzień korzystamy z podstawowych zmysłów, jakimi są wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. Jezus uczył nas, że w życiu są rzeczy ważniejsze i większe od tych doświadczanych zmysłami, że człowiek to nie tylko ciało, ale i duch. Być może dlatego o Jezusie mówiono, że "odszedł od zmysłów" (Mk 3,20-21), bo czynił i głosił rzeczy, których nie da się ogarnąć zmysłami. Jego wyznawcy również wychodzą poza doświadczenie zmysłowe, na przykład podczas modlitwy czy medytacji.

20 stycznia 2023 r. - Piątek II Tygodnia Zwykłego
Jezus powołał dwunastu apostołów, "aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki i by mieli władzę wypędzać złe duchy" (Mk 3,13-19). Wśród dwunastu był również Judasz. Jezus nie powołał go do zdrady, powołał do głoszenia nauki i do walki ze złem. Powołanie Judasza było dowodem wiary Jezusa w niego i głębokiego zaufania. Niestety Judasz to zmarnował. Na świecie nie ma ludzi złych z natury, wszyscy są dobrzy, piękni i obdarzeni Bożym zaufaniem. Szkoda, że niektórzy to sprzedają za trzydzieści srebrników.

19 stycznia 2023 r. - Czwartek II Tygodnia Zwykłego
Kiedy "duchy nieczyste na widok Jezusa padały przed Nim, On surowo im zabraniał, żeby Go nie ujawniały" (Mk 3,7-12). W naszych czasach dużą popularnością cieszą się przeróżne publikacje, które nauczanie o Bogu opierają na słowach usłyszanych podczas egzorcyzmów. Idąc za radą Jezusa, nie powinno się tego słuchać (czytać). Trzeba pamiętać, że Jezus nazwał diabła "ojcem kłamstwa" (J 8,44). Więc nawet gdyby zły duch mówił o Bogu rzeczy dobre i chwalebne, nie wolno go słuchać.

18 stycznia 2023 r. - Środa II Tygodnia Zwykłego
Czy człowiek jest w stanie zasmucić Boga? Jeśli tak, to w jaki sposób? Opis uzdrowienia w szabat człowieka z uschłą ręką przekazany przez św. Marka (Mk 3,1-6) tłumaczy, że smutek Jezusa pochodzi z zatwardziałości ludzkich serc. I z milczenia, gdy Bóg stawia nam fundamentalne pytania o miejsce dobra i zła w naszym życiu.

17 stycznia 2023 r. - Wtorek II Tygodnia Zwykłego
Po czym rozpoznać faryzeusza? Między innymi po tym, że w sprawach religijnych woli patrzeć na innych i ich oceniać, odnajdując w tym szansę na własne wywyższenie. Faryzeusze zamiast świętować szabat woleli śledzić Jezusa i Jego uczniów, by przyłapać ich na wykonywaniu czynów w szabat zabronionych (Mk 2,23-28). Dziś również faryzeuszów nie brakuje, chociażby w kościele, kiedy na przykład zamiast skupić się na pobożnym przyjmowaniu Komunii Świętej, wolimy patrzeć, jak inni ludzie "niepobożnie" ją przyjmują. A fałszywe "ego" rośnie nam pod niebiosa, choć do nieba mu bardzo daleko.

16 stycznia 2023 r. - Poniedziałek II Tygodnia Zwykłego
Na przyjęciu weselnym powinna panować radość. Jezus jednak uczy, że wesele nie może trwać wiecznie, że w życiu jest również miejsce na smutek (Mk 2,18-22). Takie jest życie. Nie da się być bez przerwy wesołym i nie powinno się bez przerwy trwać w smutku. Ważne jest to, by i jeden stan, i drugi, przeżywać w bliskości Jezusa, by dotykać Go każdym naszym uczuciem.

15 stycznia 2023 r. - II Niedziela Zwykła
W łódzkiej Parafii Świętej Rodziny od lat nad ołtarzem widnieje wizerunek gołębicy - symbol Ducha Świętego. Słuchając świadectwa Jana Chrzciciela, który ujrzał "Ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Jezusie" (J 1,29-34), dzięki czemu Jan rozpoznał w Jezusie Syna Bożego, możemy pomyśleć o sobie i zapragnąć, by każde nasze przyjście do kościoła oraz spojrzenie na ołtarz i gołębicę było dla nas doświadczeniem obecności i bliskości Jezusa.