© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

2 września 2023 r. - Sobota XXI Tygodnia Okresu Zwykłego
W pierwszą sobotę miesiąca szczególnie intensywnie wpatrujemy się w Maryję i Jej Niepokalane Serce. Warto postawić pytanie, czego jest więcej: łask, które Maryja otrzymała od Boga, czy pomocy, jakiej Ona udzieliła ludziom przez dwa tysiące lat chrześcijaństwa. Maryja jest najpiękniejszym przykładem potwierdzającym przypowieść o talentach (Mt 25,14-30). Dostała od Boga bardzo wiele, ale jeszcze więcej uczyniła dla Niego, pomagając ludziom. Ludzie o wielkim sercu tak właśnie postępują.

1 września 2023 r. - Piątek XXI Tygodnia Okresu Zwykłego
W pierwszy piątek miesiąca kierujemy swój wzrok na Najświętsze Serce Jezusa. Serce kojarzy się nam przede wszystkim z miłością, więc Boże Serce zapewnia nas o nieskończonej miłości Zbawiciela. Warto jednak pamiętać, że w tradycji żydowskiej, a co za tym idzie, także w Biblii, serce jest symbolem mądrości, zwłaszcza tzw. mądrości życiowej. Dlatego w pierwszy piątek miesiąca dobrze jest wsłuchać się w przypowieść Jezusa o dziesięciu pannach - pięciu mądrych i pięciu nierozsądnych (Mt 25,1-13) i pomodlić się o podobieństwo naszych serc do Serca Bożego także w kwestii mądrości.

31 sierpnia 2023 r. - Czwartek XXI Tygodnia Okresu Zwykłego
Jadąc miejskimi ulicami, bardzo często widzimy kierowców poruszających się zbyt szybko, ryzykownie dla siebie i pozostałych uczestników dróg. Widzimy też niemal codziennie wypadki i kolizje, policję i ratowników medycznych pomagających ofiarom. Czy ci wszyscy ludzie chcieli nieszczęścia? Na pewno nie. Ale byli nierozważni, zamyśleni, niefrasobliwi. Stracili na moment czujność. Podobnie dzieje się w życiu duchowym. Nie chcemy zła i grzechu, ale jednak grzeszymy. Dlatego Jezus stanowczo do nas mówi: "Czuwajcie" (Mt 24,42-51), by sprawy ziemskie nie zamknęły nam oczu na sprawy nieba.

30 sierpnia 2023 r. - Środa XXI Tygodnia Okresu Zwykłego
Kiedy Bóg patrzy na człowieka, czyni to z upodobaniem, widząc w nim podobieństwo do siebie samego. Tak jak rodzice, patrząc na swe dzieci, cieszą się, gdy dziecko ma podobne rysy twarzy lub kolor włosów, a jeszcze bardziej, gdy ma podobne zainteresowania i talenty. Jedną z najgorszych przykrości, jakie moglibyśmy sprawić Bogu, jest obłuda, czy sytuacja, gdybyśmy byli podobni do Niego tylko zewnętrznie, na pokaz, a w głębi serca wyrzekalibyśmy się posiadania Boskiego DNA. "Biada wam, obłudnicy" (Mt 23,27-32).

29 sierpnia 2023 r. - Wtorek - Wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela
Klika razy w roku powraca w liturgii opis męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela (Mk 6,17-29). Może w ten sposób Jezus chce nam przypomnieć, że życie nie jest tylko pasmem śmiechu i radości. Że jest w nim miejsce również na ból i łzy, na prześladowanie i cierpienie, na chorobę i śmierć. Warto mieć przed oczami słowa Jezusa: "Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony" (Mt 10,22).

28 sierpnia 2023 r. - Poniedziałek XXI Tygodnia Okresu Zwykłego
Jeden z bardziej znanych cytatów św. Augustyna (patrona 28 sierpnia) brzmi: "Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Panu". A ktoś sparafrazował te słowa, mówiąc odwrotnie: "Niespokojne jest serce Boga, dopóki nie spocznie w człowieku". Warto, byśmy szukali Boga równie mocno, jak On poszukuje nas. By zależało nam na Nim tak mocno, jak zależało Jezusowi, który wypominał uczonym w Piśmie i faryzeuszom, że zamykają swe serca przed Królestwem Bożym, i nie tylko "sami nie wchodzą, ale nie pozwalają wejść tym, którzy do niego idą" (Mt 23,13-22).

27 sierpnia 2023 r. - XXI Niedziela Zwykła
Co jest najpiękniejsze w byciu księdzem? Chyba to, że Bóg daje nam - jak Szymonowi Piotrowi (Mt 16,13-20) - klucze do ludzkich serc, by w nich budować Królestwo Boże. Jest niezwykłą satysfakcją każdego księdza, gdy ludzie otwierają swe serca, byśmy dzielili z nimi ich radości i smutki, byśmy z nimi i za nich się modlili, chrzcili ich dzieci, błogosławili u początku małżeńskiej drogi, towarzyszyli chorym w cierpieniu i współcierpieli w żałobie po śmierci bliskich. Nie miałoby najmniejszego sensu przyjmowanie święceń kapłańskich w oderwaniu od ludzi i ich codziennego życia. Bogu niech będą dzięki za wszystkich spotykanych na co dzień ludzi, nie tylko w kościele, ale na ulicy, w sklepie, przychodni zdrowia, szkole, placu zabaw.