© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

28 sierpnia 2021 r. - Sobota XXI Tygodnia Zwykłego
W przypowieści o talentach (Mt 25,14-30) Bóg jest przedstawiony jako człowiek mający udać się w daleką podróż i zlecający sługom zastępowanie go w obracaniu majątkiem. Świat dzisiejszy często ma poczucie ogromnej odległości, jaka dzieli ludzkość od Boga. To właśnie my - Kościół mamy być "zastępcami" Boga, którzy w Jego imieniu będą dbać o miłość, prawdę i dobro, którzy w Jego imieniu będą czynić cuda. Jak to zrobić? Pewną podpowiedzią mogą być słowa zaczerpnięte z amerykańskiej komedii ("Bruce wszechmogący"):
"Rozstąpienie się zupy to nie cud, tylko sztuczka. Samotna matka na dwóch etatach, która znajduje czas dla dziecka, to jest cud. Nastolatek mówiący 'nie' prochom, i 'tak' wykształceniu", to jest cud. Chcesz zobaczyć cud? Bądź tym cudem!"

27 sierpnia 2021 r. - Piątek XXI Tygodnia Zwykłego
Mężczyźni czytający przypowieść o dziesięciu pannach (Mt 25,2-13) mogą mieć problem z odniesieniem do siebie przesłania słów Jezusa. Warto jednak pomyśleć, że w języku Ewangelii słowo "Kościół" jest rodzaju żeńskiego, że my - Kościół jesteśmy Oblubienicą, a Oblubieńcem jest Jezus. Dobrze jest mieć zawsze oliwę w lampie swego serca, by nie przegapić (przespać) momentu Jego przyjścia.

26 sierpnia 2021 r. - Czwartek - Uroczystość NMP Częstochowskiej
Jasna Góra jest często nazywana polską Kaną. Prawdopodobnie nie tylko dlatego, że w liturgii tego dnia czytamy opis pierwszego cudu Jezusa dokonanego w Kanie Galilejskiej (J 2,1-11). Ważniejszym argumentem jest to, że chyba wszyscy pielgrzymujemy przed cudowny obraz Maryi dlatego, że czegoś nam brakuje - jak wina młodej parze w Kanie podczas przyjęcia weselnego. Brakuje nam wiary, miłości i nadziei. Brakuje otwartości i zgody. Brakuje cierpliwości i wyrozumiałości. Oby nasza wiara wsparta pomocą Matki i łaską Jezusa wypełniła wszystkie braki w naszym życiu.

25 sierpnia 2021 r. - Środa XXI Tygodnia Zwykłego
W ostatnim tygodniu wakacji myślimy, jak miło i przyjemnie spędzić ten czas, odsuwając od siebie wszystko, co trudne i wymagające. Tymczasem słowa Jezusa, jakie w liturgii kieruje do nas Kościół, zdecydowanie nie są "wakacyjne" - "Biada wam, obłudnicy, jesteście podobni do grobów pobielanych, wewnątrz pełni obłudy i nieprawości" (Mt 23,27-32). Można przyjąć te myśli Jezusa jako zachętę do podjęcia za kilka dni intensywnej pracy, nie tylko zawodowej czy szkolnej, ale przede wszystkim pracy nad sobą i swoją duszą. Kto wie, może takie wiaderko zimnej wody na głowę obudzi nas z wakacyjnego rozleniwienia.

24 sierpnia 2021 r. - Wtorek - Święto św. Bartłomieja, apostoła
Znana złota myśl mówi: "Przyjaciel to ktoś, kto wie o tobie wszystko, i mimo to cię lubi". Natanael (Bartłomiej) był zaskoczony, że Jezus go zna, mimo że wcześniej prawdopodobnie nigdy się nie spotkali (J 1,45-51). W języku biblijnym "znać kogoś" to wejść z nim w relację tak bliską i głęboką jak na przykład relacja małżeńska lub właśnie przyjacielska. Jak to dobrze, że mamy takiego Boga - Przyjaciela, który zna nas na wylot. I nie przestaje nas kochać.

23 sierpnia 2021 r. - Poniedziałek XXI Tygodnia Zwykłego
Człowiek jest w stanie ostro i wyraźnie widzieć, gdy ma dobry wzrok. Ale nawet najlepszy wzrok na nic się nie przyda, gdy człowieka otaczają ciemności. Faryzeusze być może mieli dobry wzrok, ale odłączając się od światła, którym był Jezus, skazywali siebie na błądzenie w ciemnościach. Jezus dosadnie użył wobec nich określenia "głupi i ślepi" (Mt 23,13-22). Trzeba nam trzymać się blisko Jezusa, bo Jego światło nigdy nie gaśnie.

22 sierpnia 2021 r. - XXI Niedziela Zwykła
Nauka Jezusa jest trudna i wymagająca, jeśli chce się ją przyjąć w całości. Wielu ludzi spośród słuchających Jego słów o Pokarmie Ciała i Napoju Krwi odeszło od Niego, bojąc się "pójścia na całość". Dziś również wielu ludzi odchodzi od wiary, bo ta wydaje się im zbyt radykalna. Warto usłyszeć jako skierowane do nas osobiście pytanie Jezusa: "Czyż i wy chcecie odejść" i odpowiedzieć razem z Piotrem: "Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego" (J 6,55.60-69).