© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

7 października 2023 r. - Sobota - Wspomnienie NMP Różańcowej
Modlitwa różańcowa ma wśród nas wielu zwolenników. Jest też wśród wierzących i niewierzących wielu ludzi, którzy mówią, że różańca nie czują, że różaniec to tylko bezmyślne klepanie formułek, że to modlitwa dla prostaków. I to ostatnie stwierdzenie jest prawdą, sam Jezus powiedział: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom" (Łk 10,17-24). To właśnie ludzie prości, szepcząc zdrowaśki i przesuwając w palcach kolejne paciorki, odkrywają wielkie tajemnice Boga niedostępne dla ludzkiej mądrości i roztropności.

6 października 2023 r. - Piątek XXVI Tygodnia Okresu Zwykłego
Na czym polega pogarda, przed którą stanowczo przestrzega Jezus? Pogarda to pełne pychy odrzucenie drugiego człowieka jako osoby wartościowej i potrzebnej. Pogarda to twierdzenie, że sami wszystko wiemy i potrafimy najlepiej. Pogarda to budowanie swojego poczucia osobistej wartości nie na własnych talentach i pracy, ale na poniżaniu drugiego człowieka. Trzeba koniecznie wbić sobie w pamięć słowa Jezusa: "Kto wami gardzi, Mną gardzi" (Łk 10,13-16) i uczynić je jednym z drogowskazów życia.

5 października 2023 r. - Czwartek - Uroczystość św. Faustyny, Patronki Łodzi
Faustyna była zwykłą, prostą dziewczyną z podłódzkiej wsi. Wielu nią pogardzało, uważając, że jedyne, do czego się nadaje, to praca służącej w bogatym domu. Ale właśnie takich prostaczków (Mt 11,25-30) Bóg wybiera, by przez nich przekazać swoje orędzie. I mimo braku wykształcenia, bogactwa i władzy, są oni w stanie głosić Dobrą Nowinę całemu światu. Bo Ewangelia to dzieło Boże, nie ludzkie, które nie ludzką, a Bożą mocą ma być prowadzone.

4 października 2023 r. - Środa XXVI Tygodnia Okresu Zwykłego
W swoim nauczaniu Jezus wielokrotnie odwoływał się do przykładów ze świata przyrody - roślin i zwierząt, na przykład mówiąc: "Lisy mają nory i ptaki podniebne gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł położyć" (Łk 9,57-62). Nic więc dziwnego, że wielu świętych opierało swą duchowość na wielbieniu Boga za piękno stworzeń i na trosce o cały świat ofiarowany ludziom przez Stwórcę. Jednym z nich był wspominany w liturgii 4 października święty Franciszek z Asyżu, patron między innymi zwierząt i ich opiekunów, patron ekologów.

3 października 2023 r. - Wtorek XXVI Tygodnia Okresu Zwykłego
Wiemy z Ewangelii, że apostołów Jakuba i Jana nazywano "Boanerges" czyli "Synowie gromu". Ich porywczy charakter ujawnił się między innymi w propozycji ściągnięcia ognia z nieba na mieszkańców miasteczka samarytańskiego jako kary za odmówienie gościny Jezusowi (Łk 9,51-56). Jezus na szczęście nie jest "Synem gromu", lecz Synem Ojca, który jest Miłością. Nie gromami, lecz miłością mamy zdobywać ludzi dla Jezusa.

2 października 2023 r. - Poniedziałek - Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów
Przy okazji nauki o wielkości i pokorze Jezus wypowiedział bardzo ważne dla naszego życia słowa: "Baczcie, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych" (Mt 18,1-5.10). Nauka ta w pierwszej kolejności odnosi się do naszego myślenia o dzieciach, ale także o wszystkich ludziach uważanych w życiu społecznym za mniej ważnych: ubogich, niewykształconych, chorych, starych. A dla nas wierzących, także o wyznawcach innych religii i ateistach. Oni też mają swego Anioła Stróża, który chętnie stanie przed nami w ich obronie. Warto dziś pomodlić się słowami pieśni wykonywanej przez Trio Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński: "Każdy Twój wyrok przyjmę twardy, przed mocą Twoją się ukorzę, ale chroń mnie, Panie, od pogardy, od nienawiści strzeż mnie, Boże".

1 października 2023 r. - XXVI Niedziela Zwykła
Przypowieść o dwóch synach (Mt 21,28-32) warto rozważyć w kontekście dawanego przez nas słowa. Obietnice, jakie składamy Panu Bogu, mogą mieć różną rangę. Jeśli na przykład obiecamy, że codziennie odmówimy jedną część różańca, ale zamiast pięciu tajemnic odmówimy tylko cztery, to nie stanie się nic złego, bo Bóg nie patrzy na ilość, lecz na jakość naszych praktyk duchowych. Ale jeśli złożylibyśmy w imię Boże jakąś poważną przysięgę, na przykład kapłańską lub małżeńską, i złamalibyśmy ją, będzie to poważne wykroczenie przeciw słowu danemu Bogu i ciężki grzech. Warto, słuchając przypowieści, pomyśleć także o obietnicy, jaką składają rodzice i chrzestni podczas chrztu dziecka, zobowiązując się do wychowania go w wierze, a kilka miesięcy po Pierwszej Komunii wypisując je z katechezy. Bogu dzięki za wszystkich dotrzymujących słowa rodziców.