© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

16 czerwca 2018 r. - Sobota X Tygodnia Zwykłego
Choćbyśmy nie wiem jak bardzo przysięgali, nasze słowa nie są w stanie zmienić prawdy, biały włos zawsze będzie białym włosem, czarny - czarnym (Mt 5,33-37). Dlatego Jezus radzi: "Wcale nie przysięgajcie", a potem proponuje pójść krok dalej - żyć w pełnej zgodności z prawdą - "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie".

15 czerwca 2018 r. - Piątek X Tygodnia Zwykłego
Rada Jezusa, by pozbawić się oka lub ręki, jeśli miałyby być one powodem naszego grzechu (Mt 5,27-32), nie musi być wypełniana dosłownie. Gdyby tak było, bardzo szybko stracilibyśmy wszystkie części ciała. Chodzi o to, by w życiu zachowywać właściwą hierarchię wartości. Lepiej być chorym i biednym świętym niż zdrowym i bogatym grzesznikiem.

14 czerwca 2018 r. - Czwartek X Tygodnia Zwykłego
Jezus swoim uczniom stawia poprzeczkę bardzo wysoko - "Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego" (Mt 5,20-26). Warto tę myśl rozwinąć i pomyśleć o miłosierdziu większym niż miłosierdzie innych ludzi, o gotowości przebaczenia nawet wtedy, gdy druga osoba nie chce przeprosić, o ofiarowaniu się dla bliźniego bez oczekiwania wzajemności, o umiejętności "ugryzienia się w język" nawet wtedy, gdy druga osoba zasługuje, by jej ostro wygarnąć. Trzeba kochać bardziej niż jest się kochanym.

13 czerwca 2018 r. - Środa X Tygodnia Zwykłego
Czymś normalnym jest, że niektóre Boże przykazania traktujemy jako ważniejsze lub mniej ważne od innych. Zależy to od wielu czynników: wieku, statusu życiowego, zdrowia, wychowania, okoliczności życia. Jezus jednak przypomina, że nawet najmniejsze przykazanie winniśmy zachowywać i wypełniać je bez wprowadzania "prywatnych" zmian w jego interpretacji (Mt 5,17-19).

12 czerwca 2018 r. - Wtorek X Tygodnia Zwykłego
W sklepach można dziś kupić sól, która jest mało słona, cukier, który jest mało słodki, i wędliny, w których jest więcej dodatków niż mięsa. Takie produkty są z reguły dość tanie. Natomiast za towary o wysokiej jakości trzeba sporo zapłacić. Gdy Jezus mówi, że mamy być solą, która nigdy nie utraci swego słonego smaku (Mt 5,13-16), warto spytać, jaką cenę Bóg jest gotów zapłacić za tę sól. Cena jest najwyższa - życie Syna Bożego. Co więcej, Bóg zapłacił ją już 2000 lat temu. Nie możemy Go zawieść.

11 czerwca 2018 r. - Poniedziałek - Wspomnienie św. Barnaby, apostoła
Jak sprawdzić prawdziwość naszego apostolstwa? Jezus mówi: "Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy" (Mt 10,7-13). Trzeba przyznać, że poprzeczka jest ustawiona przez Jezusa bardzo wysoko. Czy jest więc możliwe bycie prawdziwym apostołem? Wystarczy się rozejrzeć, jak wielu wokół nas jest ludzi chorych na smutek, umarłych z powodu grzechu, trędowatych samotnością, opętanych egoizmem. Trzeba działać - jak Barnaba i inni.

10 czerwca 2018 r. - X Niedziela Zwykła
Ludzie są bardzo różni. Tak było, jest i niestety prawdopodobnie będzie. Wokół Jezusa byli tacy, którzy oskarżali Go o kontakty z diabłem. I byli tacy, o których On sam mówił, że są Jego "bratem, siostrą i matką", bo wypełniają wolę Bożą (Mk 3,20-35). Tak samo jest w parafii, w rodzinie i w wielu innych społecznościach, które tworzymy. Trzeba brać przykład z Jezusa i nie przejmować się ludzkimi językami, robić swoje, zdając się na Boży i tylko Boży osąd.