© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

28 stycznia 2017 r. - Sobota III Tygodnia Zwykłego
Co prawda Jezus wypominał uczniom bojaźliwość i brak wiary podczas burzy na jeziorze (Mk 4,35-41), ale i tak warto od nich się uczyć, gdzie szukać ratunku w obliczu grożącego niebezpieczeństwa. Ich słowa: "Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?" można dziś zastąpić lepszym tekstem, który znamy bardzo dobrze: "Jezu, ufam Tobie".

27 stycznia 2017 r. - Piątek III Tygodnia Zwykłego
Warto z małego ziarna gorczycy wyrosnąć w wielkie drzewo, by ptaki powietrzne mogły schronić się w jego gałęziach (Mk 4,26-34). Po tym poznamy, że Królestwo Boże jest blisko, jeśli nasze życie będzie dla innych ludzi azylem, miejscem bezpiecznym i pełnym miłości.
Czy to możliwe? Tak, z Bożą pomocą wszystko jest możliwe.

26 stycznia 2017 r. - Czwartek - Wspomnienie św. Tymoteusza i Tytusa
Można łatwo policzyć, że gdy Jezus rozesłał 72 uczniów po dwóch do wszystkich okolicznych miejscowości, 36 miast, miasteczek i wiosek zostało objęte troską Jezusa (Łk 10,1-9). Zważywszy na ówczesne realia, było to bardzo wiele. Dowodzi to, że Jezusowi zależy na wszystkich bez wyjątku, nie tylko na wybranych. To dla nas wskazówka i nauka, by iść na CAŁY świat i nauczać WSZYSTKIE narody.

25 stycznia 2017 r. - Środa - Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Rozsyłając uczniów na pracę misyjną, Jezus obiecał im, że "jeśliby coś zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić" (Mk 16,15-18). Szaweł był zatruty wrogością do wszystkiego, co chrześcijańskie. Pozwolił na to, by trucizna nienawiści ogarnęła jego duszę. Na szczęście Jezus uchronił go przed jadem i przemienił w Apostoła Narodów.
Warto, byśmy w tym dniu pomyśleli o wszystkich truciznach, które próbują zatruwać nasze dusze, i oddali to Jezusowi pod Jego uzdrawiające działanie.

24 stycznia 2017 r. - Wtorek III Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus nazwał słuchających Go ludzi "bratem, siostrą i matką" (Mk 3,22-30), nie oznaczało to, że swoich najbliższych nie szanuje i nie ceni. Przeciwnie, chciał pokazać, że każdy człowiek jest Mu bliski tak bardzo jak Maryja, Jego Matka. To także dla nas nauka, byśmy wszystkich ludzi wokół nas żyjących próbowali traktować jak rodzinę i czuli się za wszystkich odpowiedzialni równie mocno co za najbliższych.

23 stycznia 2017 r. - Poniedziałek III Tygodnia Zwykłego
By lepiej zrozumieć naukę Jezusa o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu (Mk 3,22-30), warto odwołać się do zapisanego na początku Księgi Rodzaju opisu stworzenia człowieka. Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi, następnie "tchnął w jego nozdrza tchnienie życia" (Rdz 2,7). Owo tchnienie to duch Boży uzupełniający cielesność człowieka. Jeśli więc człowiek chce się tego Bożego tchnienia pozbyć całkiem dobrowolnie i świadomie, taki grzech nie może być mu odpuszczony, bo Bóg musi szanować wolną wolę każdego człowieka.

22 stycznia 2017 r. - III Niedziela Zwykła
Krótka historyjka od Igi: "Wiktor od rana prosi, żeby się z nim pobawić. No ale ciągle odmawiam, bo śniadanie, bo Adaś, bo sprzątanie... W końcu mówi - to daj mi chleb, on się zamieni w Pana Jezusa, a On się ze mną pobawi."
Mądrość tego dziecka jest niesamowita. Wszyscy powinniśmy od niego nauczyć się wiary, że Jezus chce być z nami i na Niego zawsze możemy liczyć. Przekonali się o tym Piotr, Andrzej, Jakub i Jan (Mt 4,12-23).