© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

22 lipca 2023 r. - Sobota - Święto św. Marii Magdaleny
Ewangelia mówi, że Jezus wyrzucił z Marii Magdaleny siedem złych duchów (Mk 16,9). U Żydów liczba siedem oznaczała pełnię, to znaczy, że Maria Magdalena cała była poddana szatanowi, że nie było w niej nic, co nie byłoby przeniknięte złem. Ale to właśnie ona wśród niewielu osób wytrwała pod krzyżem Jezusa na Golgocie (J 19,25). I to ona pierwsza spotkała żywego Jezusa i zaniosła apostołom wiadomość o zmartwychwstaniu. Jak do tego doszło? Kluczowe wydają się dwa słowa, jakie Maria Magdalena powiedziała do Jezusa przy pustym grobie: "Mój Nauczycielu" (J 20,1.11-18). Warto ją naśladować, żyjąc przekonaniem, że Jezus jest nasz, a my jesteśmy Jego, że na zawsze do siebie należymy.

21 lipca 2023 r. - Piątek XV Tygodnia Okresu Zwykłego
Kiedy było trzeba, Jezus potrafił swoim uczniom udzielić reprymendy, na przykład kiedy kłócili się między sobą o pierwszeństwo, albo nie do końca wierzyli w Jego opiekę podczas burzy na jeziorze. Ale kiedy faryzeusze atakowali apostołów za zrywanie kłosów w szabat (Mt 12,1-8), Jezus natychmiast stawał w ich obronie i na siebie ściągał gniew przeciwników. Dobrze, że mamy takiego Boga, który jest zawsze po naszej stronie.

20 lipca 2023 r. - Czwartek XV Tygodnia Okresu Zwykłego
Czasem jest tak, że ludzie "obciążeni i utrudzeni" nie chcą słyszeć Jezusowego zaproszenia "Przyjdźcie do mnie wszyscy" (Mt 11,28-30). Dlaczego tak się dzieje? Często czują się zmęczeni życiem, a wiara kojarzy im się z podejmowaniem kolejnych obowiązków, a oni już naprawdę nie mają siły. Czasem też mają żal do Pana Boga, że ich życie jest pasmem cierpień i nie czują wystarczająco Jego pomocy. Czasem nie otrzymują dostatecznie mocnego wsparcia ze strony wspólnoty wierzących i ze swymi problemami muszą borykać się w samotności. Jeśli i nam zdarza się to przeżywać, to może warto jednak w chwilach zwątpienia zdobyć się choćby na szept: "Jezu, ufam Tobie"?

19 lipca 2023 r. - Środa XV Tygodnia Okresu Zwykłego
Można o Panu Bogu mówić ludziom, używając naukowego, teologicznego języka, cytując co chwila Biblię i świętych autorów. Można też mówić językiem kwiecistym, poetyckim, w sposób pełen patosu. Być może to też jest potrzebne, na pewno są ludzie, którzy tego oczekują. Ale Jezus sugeruje, by pamiętać, że większość adresatów Bożej nauki to ludzie prości, często niezbyt wykształceni, ubodzy i zajmujący niskie miejsca w społecznej hierarchii (Mt 11,25-27).  W głoszeniu Słowa warto dostrzegać indywidualne potrzeby każdego odbiorcy.

18 lipca 2023 r. - Wtorek XV Tygodnia Okresu Zwykłego
W nauce Bożej nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa. Każdy człowiek sam odpowiada przed Bogiem za swoje błędy. Dlaczego więc Jezus surowo ganił miasta Korozain, Betsaidę i Kafarnaum (Mt 11,20-24)? Może chodziło Mu o to, by każdy z ich mieszkańców wezwanie do nawrócenia odbierał osobiście, a nie wskazywał na innych jako tych, co muszą się zmienić. Nawrócenie zawsze zaczynamy od siebie.

17 lipca 2023 r. - Poniedziałek XV Tygodnia Okresu Zwykłego
Chyba nie ma na świecie ani jednej rodziny i ani jednej wspólnoty, w której nie byłoby różnic i sporów. Sam Jezus mówi, że musimy się liczyć z podziałami między najbliższymi z powodu Jego Ewangelii (Mt 10,34-11,1). Czy w takim razie nasze życie ma być jedną wielką kłótnią? Nic podobnego. Trzeba starać się żyć w zgodzie i miłości, w jedności i przebaczeniu. A przy tym być wiernym swoim zasadom i sumieniu.

16 lipca 2023 r. - XV Niedziela Zwykła
16 lipca to w Kościele dzień poświęcony Matce Boskiej Szkaplerznej, czczonej przez bardzo wielu wiernych, zwłaszcza związanych z duchowością karmelitańską. Szkaplerz to długi pas materiału noszony na całej długości ciała z otworem na głowę, nawiązujący do fartucha, jaki do pracy zakładała Maryja, oraz do zbroi chroniącej przez ciosami wroga. Taki szkaplerz noszą między innymi karmelici, dominikanie, benedyktyni, cystersi i paulini. Zmniejszona wersja szkaplerza składa się z dwóch małych prostokątów sukiennych, najczęściej wełnianych, połączonych ze sobą tasiemkami. Na kawałkach tkaniny znajdują się najczęściej wizerunki Jezusa i Maryi. Nosi się go tak, że jedna część spoczywa na piersiach, a druga na plecach wiernego.
Słuchając niedzielnej Ewangelii, warto poprosić Jezusa i Maryję, by Boża łaska pozwoliła nam być żyzną glebą wydającą plon stokrotny, i uchroniła nas od wpływu złego ducha, ucisku i prześladowań, oraz trosk doczesnych i ułudy bogactwa (Mt 13,1-23).