© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

7 lipca 2018 r. - Sobota XIII Tygodnia Zwykłego
Dwa tysiące lat temu Jezus dobrze wiedział, że wiara Jego uczniów będzie przeżywała różne kryzysy. Takim okresem próby jest na przykład poczucie nieobecności lub obojętności Boga. To oczywiście nie jest prawdą, ale czasem wydaje się nam, że Bóg na nas nie patrzy, nie słucha nas, ma ważniejsze sprawy na głowie. Jezus wiedząc o próbach, jakim będziemy poddawani, podpowiada post jako duchową praktykę okazania wierności "nieobecnemu" Bogu (Mt 9,14-17).

6 lipca 2018 r. - Piątek XIII Tygodnia Zwykłego
W ewangelicznym opisie powołania celnika Mateusza (Mt 9,9-13) wszystko wydaje się takie proste. Zobaczył Jezusa, usłyszał: "Pójdź za Mną", wstał i poszedł za Nim. W naszym codziennym kroczeniu za Jezusem wydaje się to o wiele bardziej skomplikowane. Nie jest łatwo zaufać bezgranicznie, raz na zawsze i do końca. W pierwszy piątek miesiąca warto modlić się o posłuszeństwo Bogu: "Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne - Uczyń serca nasze według Serca Twego".

5 lipca 2018 r. - Czwartek XIII Tygodnia Zwykłego
Bardzo ciekawe i zaskakujące jest to, że Jezus odpuścił grzechy paralitykowi nie ze względu na jego wiarę, ale na wiarę ludzi, którzy go do Jezusa przynieśli (Mt 9,1-8). Jeśli w naszym otoczeniu jest ktoś, kto sam nie może lub nie chce przyjść do Jezusa, to być może nasza wiara będzie dla tego człowieka ocaleniem. Modlić się "za kogoś" nie oznacza tylko modlitwy w czyjejś intencji, ale także modlenie się zamiast człowieka, który sam w sens modlitwy nie wierzy.

4 lipca 2018 r. - Środa XIII Tygodnia Zwykłego
Mieszkańcy kraju Gadareńczyków wyprosili ze swoich granic Jezusa, gdy ten w radykalny sposób rozprawił się ze złym duchem, który opętał dwóch z nich (Mt 8,28-34). W naszych czasach często dzieje się podobnie - akceptujemy Jezusa, ale tylko do pewnej granicy. A gdy On ją przekracza, domagając się od nas większego radykalizmu, skazujemy Go na banicję z naszych serc. Dobrym przykładem takiej sytuacji może być choćby to, że z tak wielu ludzi obecnych na niedzielnej mszy tylko nieliczni mają odwagę podejść do ambony i publicznie przeczytać Słowo Boże lub tekst modlitwy.

3 lipca 2018 r. - Wtorek - Święto św. Tomasza Apostoła
Gdyby apostoł Tomasz myślał i postępował wyłącznie po ludzku, kategoriami tego świata, z pewnością użyłby wszelkich wpływów, by na kartach Ewangelii nie znalazł się opis jego niedowiarstwa (J 20,24-29). On jednak pokornie potrafił przyznać się do słabości. Podobnie czynili święci Piotr i Paweł, najwięksi apostołowie, jednak mający na sumieniu poważne niewierności.
Historia zbawienia to nie tylko nasze triumfy, ale także upadki. Jeśli w pokorze potrafimy stanąć w trudnej prawdzie o sobie, stajemy się zwycięzcami u boku największego Zwycięzcy - Jezusa. "Pan mój i Bóg mój."

2 lipca 2018 r. - Poniedziałek XIII Tygodnia Zwykłego
"Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych!" (Mt 8,18-22) - to jedne z trudniejszych słów Jezusa. Czy naprawdę Jezus zakazuje uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej? Czy pójście za Nim oznacza całkowite zerwanie więzi z najbliższymi?
Słowa Jezusa można odczytać między innymi w taki sposób: "Gdy ktoś bliski ci umrze, nie trwaj wiecznie w żałobie, bo to oznacza, że nie wierzysz w zmartwychwstanie. Pójdź za Jezusem, a On cię zaprowadzi tam, gdzie ponownie spotkasz swoich bliskich. Ale nie stanie się to, jeśli żałoba będzie ważniejsza od Jezusa".

1 lipca 2018 r. - XIII Niedziela Zwykła
Wielu ludzi w tłumie dotykało Jezusa, ale On poczuł dotyk tylko jednej osoby - kobiety od wielu lat ciężko chorej. Co więcej, ona nawet Go nie dotknęła, tylko chwyciła frędzle płaszcza Jezusa. Odeszła uzdrowiona (Mk 5,21-43). Tak naprawdę to nie chora kobieta dotknęła Jezusa, ale Jezus ją dotknął - dotykiem nie płaszcza, nie rąk, ale serca. Warto, byśmy i my odkryli, jak wielką moc ma dotyk Boga.