© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

8 lipca 2017 r. - Sobota XIII Tygodnia Zwykłego
Troszczyć się, by inni wypełniali praktyki religijne jest rzeczą bardzo chwalebną, jak uczniowie Jana pytali uczniów Jezusa, dlaczego nie poszczą (Mt 9,14-17). Ważne jednak, by kierowały nami dobre intencje, czyli miłość bliźniego i troska o jego zbawienie. Gorzej, gdy źródłem upomnienia braterskiego jest nasza pycha ("Jestem lepszy od ciebie, bo poszczę") lub zazdrość ("Ty nie pościsz, a dobrze ci się wiedzie").

7 lipca 2017 r. - Piątek XIII Tygodnia Zwykłego
Przy powołaniu celnika Mateusza Jezus powiedział bardzo ważne słowa: "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" (Mt 9,1-8). Trzeba koniecznie pamiętać, że każda ofiara, jaką składamy Bogu, i każda ofiara, jaką ponosimy dla bliźnich, tylko wtedy ma sens, gdy wypływa z naszej postawy miłosierdzia. Nawet ofiara krzyżowa Jezusa nie miałaby najmniejszej wartości, gdyby nie było podjęta w imię miłosierdzia Bożego.

6 lipca 2017 r. - Czwartek XIII Tygodnia Zwykłego
Czasem mamy żal do Jezusa, że uzdrowił paralityka (Mt 9,1-8), a na nasze prośby pozostaje głuchy. Warto jednak dostrzec, że Jezus i nam proponuje równie wielki cud - odpuszczenie grzechów, a my - jak uczeni w Piśmie - kręcimy nosem i narzekamy, że wolelibyśmy coś innego.

5 lipca 2017 r. - Środa XIII Tygodnia Zwykłego
Po cudownym uwolnieniu dwóch opętanych Jezus nakazał złemu duchowi wejść w stado świń, a te następnie rzuciły się w jezioro i potopiły (Mt 8,28-34). Świnie w tradycji żydowskiej były najgorszymi zwierzętami, najbardziej pogardzanymi. Wodne głębiny zaś to miejsce, gdzie z powodu braku powietrza nie ma życia. Warto w chwili pokusy przypomnieć sobie tę właśnie scenę i pokazać szatanowi, gdzie jego miejsce.

4 lipca 2017 r. - Wtorek XIII Tygodnia Zwykłego
Co się działo zaraz po cudownym uciszeniu burzy na jeziorze? "Nastała głęboka cisza. A ludzie pytali zdumieni: Kimże On jest?" (Mt 8,23-27). Dla nas to wskazówka, by po każdym doświadczeniu mocy i miłości Boga trwać w ciszy - adoracji, a potem wśród najbliższych opowiadać z zachwytem i zdumieniem o Bogu.

3 lipca 2017 r. - Poniedziałek - Święto św. Tomasza Apostoła
Słowa Tomasza, jakie powiedział zaraz po dotknięciu ran Jezusa: "Pan mój i Bóg mój" (J 20,24-29) to modlitwa, którą bez wahania można nazwać jednym z najpotężniejszych egzorcyzmów. Zdecydowane, szczere i powiedziane z pełnym przekonaniem wyznanie o panowaniu Jezusa to bardzo potężna broń w naszej walce z zwycięstwo dobra nad złem.

2 lipca 2017 r. - XIII Niedziela Zwykła
Gdy Jezus mówi, że nie można kochać matki, ojca, córki czy syna bardziej niż Boga (Mt 10,37-42), to nie znaczy, że miłość rodzinna nie jest ważna. Przeciwnie - miłość do najbliższych musi być tak wielka, że większe od niej może być tylko uczucie względem Boga.