© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

28 października 2023 r. - Sobota - Święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
Rozmawiając z ludźmi, często możemy od nich usłyszeć, że są bardzo zmęczeni. Młodzież jest zmęczona ilością obowiązków szkolnych i pozaszkolnych. Dorośli - pędem codzienności, atmosferą w pracy, kłopotami z dziećmi. Starsi są zmęczeni pogarszającym się zdrowiem oraz zmianami w mentalności młodego pokolenia. Jesteśmy też zmęczeni podziałami społecznymi w świecie, kraju i Kościele. Jak sobie z tym poradzić? Na pewno warto - jak Jezus - "wychodzić na górę i całą noc spędzać na modlitwie". Albo działać jak tłum wokół Jezusa, który "starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich" (Łk 6,12-19). To ważne, by w dzień św. Judy Tadeusza, patrona spraw beznadziejnych, przypomnieć sobie, że z Jezusem nigdy nie jest beznadziejnie.

27 października 2023 r. - Piątek XXIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Oglądamy czasem teleturnieje, w których trzeba wykazać się solidną wiedzą. Smutne jest to, że gdy padają pytania związane z religią, Pismem Świętym, historią Kościoła, to często są one zbyt trudne nawet dla ludzi, którzy błyszczą w innych dziedzinach wiedzy. Dwa tysiące lat temu Jezus wypominał tłumom: "Umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie" (Łk 12,54-59). Ciekawe, czy ci, którzy tak wiele mają do powiedzenia o pogodzie, o zdrowiu, czy o polityce, umieliby wymienić dziesięć przykazań, albo bardziej ambitnie - dać świadectwo wobec ludzi o roli Jezusa w ich życiu.

26 października 2023 r. - Czwartek XXIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Słowa Jezusa brzmią dziwnie: "Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam" (Łk 12,49-53). Zwłaszcza, gdy zestawimy je z innymi Jego słowami: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam" (J 14,27). Czego nas ta rozbieżność uczy? Chyba tego, byśmy nie czytali Biblii wyrywkowo, wyrywając zdania z kontekstu. Byśmy próbowali zrozumieć, dlaczego Jezus w danym momencie powiedział takie, a nie inne słowa. I przede wszystkim, byśmy modlili się do Ducha Świętego o łaskę jasnego rozumienia przeczytanych tekstów, bo przyjęcie Słowa Bożego jest Bożym dziełem w nas, a nie naszą zasługą.

25 października 2023 r. - Środa XXIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Dwa tysiące lat temu kara chłosty była czymś tak naturalnym, że nawet Jezus w przypowieści posłużył się obrazem chłosty wielkiej i małej (Łk 12,39-48). A dziś, kiedy podniesienie ręki na człowieka traktujemy jako uderzenie w jego prawa, czy Jezusowa przypowieść straciła na aktualności? Nie, ale warto słowo "chłosta" zamienić na "wyrzut sumienia". Wtedy słowa Jezusa będą mogły brzmieć mniej więcej tak: "Kto poznał wolę Pana, a nie uczynił nic zgodnie z Jego wolą, będzie miał wielkie wyrzuty sumienia; ten zaś, który nie poznał Jego woli, a uczynił coś godnego kary, będzie miał małe wyrzuty sumienia".

24 października 2023 r. - Wtorek XXIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Przed uroczystością Wszystkich Świętych i związanymi z nią wizytami na cmentarzach jesteśmy aktualnie na etapie kupowania lampionów na groby bliskich. Wybierając, kierujemy się nie tylko wyglądem lampionu, ale też długością palenia. Niestety nawet najlepszy lampion kiedyś się wypali i trzeba będzie kupić następny, a potem następny, i następny. Podobnie w przypowieści Jezusa znajdujemy zachętę, by nasze pochodnie ciągle płonęły. A gdy będą dogasać, trzeba będzie zapalić nowe, by nigdy Boże światło w nas nie zgasło. Tę postawę nazywamy czuwaniem w "oczekiwaniu na swego pana, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze" (Łk 12,35-38). Oby nas nigdy nie dopadła duchowa noc.

23 października 2023 r. - Poniedziałek XXIX Tygodnia Okresu Zwykłego
Jezus uczy nas, że na wszystko powinniśmy patrzeć po Bożemu, nie po ludzku. Na przykład w kwestiach materialnych mówi, by nie gromadzić skarbów dla siebie, lecz być bogatym u Boga (Łk 12,13-21). Że prawdziwy skarb to ten , którym służymy Bogu i ludziom, a jeśli coś mamy tylko dla siebie i nie chcemy się z nikim podzielić, to taki skarb jest dla nas przekleństwem. Nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale też o wiedzę, talenty i nasz czas.

22 października 2023 r. - XXIX Niedziela Zwykła
Jedną z cech faryzeusza jest dwulicowość. Faryzeusze potrafili pójść do Jezusa i mówić do Niego słowa, których nie powstydziłby się nawet najwierniejszy z Jego uczniów: "Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz" (Mt 22,15-21). Ale cóż z tego, że mówili tak piękne słowa, skoro ich zamiarem nie było poznanie prawdy, tylko podstępne podchwycenie Jezusa w mowie, by udowodnić Mu działania wbrew prawu. "Jezus przejrzał ich przewrotność" i publicznie zawstydził. Ewangelista nazywa taką dwulicowość przewrotnością, czyli odwróceniem prawidłowego porządku rzeczy. Przewrotności trzeba się strzec jak ognia.