© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

11 września 2021 r. - Sobota XXIII Tygodnia Zwykłego
Trzeba sobie mocno do serca wziąć słowa Jezusa: "Czemu to wzywacie mnie 'Panie, Panie', a nie czynicie tego, co mówię?" (Łk 6,43-49). Wiele razy dziennie mówimy na przykład modlitwę "Ojcze nasz", warto więc poszukać odpowiedzi na kilka ważnych pytań z nią związanych. Jak wygląda nasza dziecięca relacja z Ojcem? Jak wygląda nasze uwielbianie Boga, budowanie Jego Królestwa i spełnianie Jego woli? Czy troszczymy się o chleb powszedni dla głodnych, i czym karmimy swój umysł i serce? Czy jesteśmy gotowi wybaczać winowajcom? Na ile stanowczo chcemy i próbujemy walczyć ze złem w nas i wokół nas? Jak często mówimy "Amen"?

10 września 2021 r. - Piątek XXIII Tygodnia Zwykłego
"Czy może niewidomy prowadzić niewidomego?" (Łk 6,39-42) - podstawowy sens pytania postawionego przez Jezusa skłania ku odpowiedzi, że nie. Nie możemy się wywyższać ponad innych ludzi, skoro popełniamy równe lub większe błędy. Ale też prowokacyjnie możemy Jezusowi odpowiedzieć: "Tak, niewidomy może, a nawet musi prowadzić niewidomego". To, że jesteśmy grzesznikami, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za innych ludzi, i nie upoważnia do zamknięcia się w czterech ścianach własnego życia z dala od bliźnich słabych jak my. Gdybyśmy z pomaganiem ludziom czekali aż do własnej bezgrzeszności, to chyba tylko jedna Matka Boska mogłaby to za życia uczynić.

9 września 2021 r. - Czwartek XXIII Tygodnia Zwykłego
Nie ma chyba dnia, by nie spotykały nas przykrości ze strony innych ludzi. Pół biedy, jeśli dotyka nas to ze środowisk wrogich Bogu i wierze. Ale gdy zawodzą nas osoby, którym staramy się z poświęceniem służyć (na przykład uczniowie w szkole), jest to mocno bolesne i demotywujące. Nie ma jednak innego wyjścia, jak przyjąć i realizować trudną naukę Jezusa o bezgranicznej miłości, nawet wobec nieprzyjaciół. I nie złościć się na Boga, który każe być "miłosiernym, jak Ojciec jest miłosierny" (Łk 6,27-38).

8 września 2021 r. - Środa - Święto Narodzenia NMP
Posługując się terminologią zaczerpniętą z życia zwykłych ludzi, można powiedzieć, że 8 września obchodzimy urodziny Matki Bożej. Jej urodziny są tylko raz w roku, zaś imieniny Maryja obchodzi wielokrotnie, na przykład jako Matka Boska Częstochowska, Wniebowzięta, Królowa Polski, Niepokalana, Szkaplerzna, Gromniczna, Różańcowa. Każde z tych świąt jest okazją do podziękowania Maryi, że dzięki Niej Bóg objawił nam swoją bliskość. Że jest Emmanuelem, czyli "Bogiem z nami" (Mt 1,18-23).

7 września 2021 r. - Wtorek XXIII Tygodnia Zwykłego
Noc jest porą snu, czasem odpoczynku. Jezus uczy nas jednak, że czasem trzeba postąpić wbrew sobie, wbrew zwyczajom, wbrew naturze, jeśli wymaga tego dobro człowieka. Jezus wielokrotnie rezygnował z należnego Mu snu, gdy trzeba było porozmawiać z Ojcem i z tej rozmowy czerpać siłę do pomagania ludziom (Łk 6,12-19). Warto pomyśleć, jak często zdarza się nam "zawalić" noc, wolny dzień czy urlop, gdy trzeba oddać swój czas na służbę potrzebującym.

6 września 2021 r. - Poniedziałek XXIII Tygodnia Zwykłego
W tłumie otaczającym Jezusa było z pewnością bardzo wielu ludzi o większym stopniu niepełnosprawności niż człowiek z uschłą ręką (Łk 6,6-11). Byli sparaliżowani, niewidomi, głuchoniemi, opętani. A ten człowiek, owszem mający jedną niesprawną rękę, miał zdrową drugą, obie nogi i resztę ciała. Jezus jednak chce pomagać ludziom całkowicie i do końca, nie chce przerywać rozpoczętego dzieła, nie zadowala się półśrodkami. Obyśmy i my Jezusowi oddawali się w całości, nie mając niczego, co nie byłoby również Jego.

5 września 2021 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Wystarczy tylko jedno słowo Jezusa, by życie człowieka radykalnie się zmieniło. Warto poprosić Go, by i nad nami wypowiedział to jedno słowo: "Effatha", czyli "Otwórz się" (Mk 7,31-37). Byśmy potrafili się Jego mocą otworzyć - na Boga (by pogłębić wiarę), na ludzi (by bardziej kochać), na samych siebie (by wzmocnić nadzieję).