© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

14 września 2024 r. - Sobota - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
W Jerozolimie od V wieku oddawano cześć krzyżowi w dniu następującym po rocznicy poświęcenia kościoła Zmartwychwstania, to jest 14 września. Z tego zwyczaju powstało osobne święto, zwane Podwyższeniem Krzyża Świętego. Warto zwrócić uwagę, że chrześcijanie zawsze patrzą na krzyż przez pryzmat zmartwychwstania. Tak samo zresztą czynił Jezus, gdy mówił o swoim wywyższeniu na krzyżu, by "każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,13-17).

13 września 2024 r. - Piątek XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Liturgia Kościoła czci w tym dniu św. Jana, zwanego Chryzostomem, czyli Złotoustym, ze względu na niezwykłą zdolność mówienia ludziom o Bogu. Co zrobić, by nasze słowa kierowane do ludzi były "złote"? W piątkowym fragmencie Ewangelii Jezus radzi nie prowadzić rozmów w kierunku wytykania ludziom drzazg w ich oczach, zwłaszcza gdy sami belek we własnych nie widzimy (Łk 6,39-42). Uczy też, że powinniśmy być przewodnikami i nauczycielami dla ludzi, za których jesteśmy odpowiedzialni. Mowa plotkarska, krytykująca, pogardzająca jest nie ze złota, ale z szybko rozsypującego się piasku, nic z niej dobrego nie zbudujemy.

12 września 2024 r. - Czwartek XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Czy jest coś, co znacząco wyróżnia chrześcijaństwo z wszystkich pozostałych religii świata? Oczywiście wiele kwestii możnaby wymienić, ale chyba najbardziej wyróżniająca jest dla nas nauka Jezusa o miłości nieprzyjaciół (Łk 6,27-38), na dodatek poparta przykładem Jego własnego życia i śmierci. Jest to zarazem chyba najtrudniejsza do spełnienia zasada etyczna głoszona przez Kościół. Miłość nieprzyjaciół to najtrudniejsza z wszystkich miłości. Czy Jezus kochał tych, którzy Go biczowali, koronowali cierniem, wyszydzali i przybijali do krzyża? Tak! Czy błogosławieni Ulmowie kochali tych, co ich zdradzili i wydali Niemcom na śmierć? Tak! Dlaczego? Bo tak nauczał Jezus. Na tym polega świętość.

11 września 2024 r. - Środa XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Gdy jesteśmy bardzo krótko po uroczystym wprowadzeniu relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do  wspólnoty Parafii Świętej Rodziny, szczególnego znaczenia nabiera tekst Błogosławieństw przekazany przez Jezusa (Łk 6,20-26). Warto znaleźć modlitwę za rodziny przez przyczynę Błogosławionych inspirowaną Ośmioma Błogosławieństwami. Jest ona dostępna na stronie ulmowie.pl oraz swietarodzina.eu.

10 września 2024 r. - Wtorek XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Dlaczego Ewangeliści wymieniają imiona dwunastu apostołów z taką skrupulatnością, że odróżniają Szymona Piotra od Szymona Gorliwego, a Jakuba, brata Jana, od Jakuba, syna Alfeusza (Łk 6,12-19)? Być może dlatego, że każdy człowiek ma imię, które pozwala go odróżnić od innych osób, podobnie jak każdy ma niepowtarzalny charakter, osobowość, talent, wygląd, brzmienie głosu. I każdy z nas jest potrzebny Bogu właśnie takim, jaki jest, bez niepotrzebnego upodabniania się do innych.

9 września 2024 r. - Poniedziałek XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Cudowne uzdrowienie człowieka z uschłą ręką (Łk 6,6-11) miało podwójny cel. Jezus z pewnością chciał przyjść z pomocą choremu człowiekowi, ale też chciał przekazać obecnym w synagodze, że On ma moc i że szabat nie zwalnia z obowiązku pomagania człowiekowi. My też często doświadczamy większych i mniejszych łask od Jezusa. Warto wtedy pytać swego sumienia, co On chce nam przez to powiedzieć.

8 września 2024 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Może się wydać nieco dziwne, że Jezus podszedł do głuchoniemego, "wziął go na bok, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka" (Mk 7,31-37). Ten gest Jezusa oznaczał bliskość, jakiej Jezus pragnie w relacji z nami. Warto zwrócić uwagę, że w tym samym czasie, gdy dotykał głuchoniemego, Jezus spojrzał w niebo, by być również w relacji bliskości z Ojcem. To są dwie rzeczy, których nie powinniśmy od siebie oddzielać: bliskość Boga i bliskość ludzi. Jedno bez drugiego jest bardzo ubogie.