© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

16 września 2023 r. - Sobota XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
"Nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron" (Łk 6,43-49). Te słowa Jezusa możemy odczytać między innymi jako naukę o Bożej sprawiedliwości. Bóg nie oczekuje od nas rzeczy niemożliwych. On wymaga od nas, czasem nawet bardzo wiele, ale nigdy nie są to wymagania ponad nasze możliwości. Jeśli zdarza się nam mieć odczucie, że Boża wola nas przerasta, to może warto odczytać to jako komplement ze strony Boga, który poddaje nas próbie na miarę swojej wiary w nas. Jak w szkole - mało się wymaga tylko od kiepskiego ucznia, a dobremu ustawia poprzeczkę bardzo wysoko.

15 września 2023 r. - Piątek - Wspomnienie NMP Bolesnej
W tradycji katolickiej i prawosławnej istnieje bardzo wiele tytułów, jakimi nazywamy Maryję. Niektóre z nich wydają się dla nas bardzo dalekie i nieosiągalne, na przykład "Niepokalana" i "Królowa", ale jeden tytuł - "Matka Boska Bolesna" - jest chyba nam najbliższy ze wszystkich. Dlaczego? Bo nie ma na świecie człowieka wolnego od bólu. I nie ma takiego, który swój krzyż chciałby dźwigać w absolutnej samotności. Dlatego Jezus z wysokości krzyża dał nam Matkę Bolesną (J 19,25-27), byśmy nigdy w cierpieniu nie byli sami.

14 września 2023 r. - Czwartek - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Gdyby Jezus nie został wywyższony na krzyżu, nie dokonałoby się zbawienie. Bylibyśmy pozbawieni nadziei i na wieki nieszczęśliwi, a życie nie miałoby nawet odrobiny sensu. Dzięki krzyżowi Jezusa nasze codzienne zmagania z cierpieniem czynią z nas zwycięzców. Każdy, kto wierzy w wywyższonego Syna Człowieczego, nie zginie, ale ma życie wieczne (J 3,13-17).

13 września 2023 r. - Środa XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Przydomek, jaki nadano patronowi dnia 13 września, św. Janowi - CHRYZOSTOM - oznacza "Złotousty". Tytuł ten nadano żyjącemu w IV wieku biskupowi dla podkreślenia niezwykłego talentu oratorskiego, którym bardzo wielu słuchaczy doprowadził do nawrócenia i przyjaźni z Jezusem. Niektórzy rzeczywiście z tym się rodzą, że potrafią tak pięknie i poruszająco mówić. Ale warto pamiętać, że od słów o wiele mocniej przemawiają ludzkie czyny. Naszym ubóstwem lub bogactwem, głodem lub sytością, płaczem lub śmiechem, pokorą lub wywyższeniem (Łk 6,20-26), jesteśmy w stanie głosić dobro lub zło skuteczniej niż słowami.

12 września 2023 r. - Wtorek XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
Przykład Jezusa pokazuje, że wszystkie ważne decyzje trzeba poprzedzać intensywną modlitwą. Decyzja o wyborze dwunastu apostołów była dla Jezusa decyzją bardzo ważną, bo przecież na nich miał zbudować swój Kościół. Dlatego "wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc trwał na modlitwie do Boga" (Łk 6,12-19). A jeśli zastanawiamy się, czym jest prawdziwa modlitwa, to podpowiedź znajdziemy w słowach: "Cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego".

11 września 2023 r. - Poniedziałek XXIII Tygodnia Okresu Zwykłego
"Jezus znał ich myśli" (Łk 6,6-11). Warto postawić sobie pytanie i poszukać szczerej odpowiedzi, czy to krótkie zdanie z Ewangelii jest naszym błogosławieństwem czy przekleństwem. Czy to, że nie ma w nas nic zakrytego przed Bogiem, jest źródłem nadziei czy może panicznego lęku? W Jezusie sprawdza się znana maksyma o przyjaźni: "Przyjaciel to ktoś, kto wie o tobie wszystko i mimo to wciąż cię kocha".

10 września 2023 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Jeśli chcemy dobrze zrozumieć nauki Jezusa, powinniśmy spróbować odkryć Jego oczekiwania względem słuchaczy. A jednym z Jego oczekiwań było stworzenie z uczniów wspólnoty, którą później nazwano Kościołem, od hebrajskiego "qahal" - "zwołanie". O swoim pragnieniu mówił Jezus wielokrotnie, na przykład: "Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca" oraz "Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich" (Mt 18,15-20), albo kiedy uczył modlitwy "Ojcze nasz" z akcentem na słowo "nasz". Wiara rozpoczyna się oczywiście od indywidualnej decyzji człowieka, ale później realizuje się we wspólnocie uczniów. Tego pragnie Jezus.