© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

16 września 2017 r. - Sobota XXIII Tygodnia Zwykłego
Czasem zdarza się kupić na rynku gruszkę pięknie wyglądającą, ale bardzo cierpką, lub śliwkę - smakowitą, lecz robaczywą. Podobnie okazały, cieszący oko dom może okazać się w środku pełen niedoróbek, które odbiorą komfort mieszkania, a nawet zagrożą bezpieczeństwu. Jezus bardzo mocno podkreślał, że nie liczy się to, co zewnętrzne, że prawdziwe piękno jest w sercu człowieka - "Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło" (Łk 6,43-49). Prawdziwe piękno można zobaczyć, patrząc sercem na serce.

15 września 2017 r. - Piątek - Wspomnienie NMP Bolesnej
Niemal wszyscy ludzie stojący pod krzyżem na Golgocie nie przyszli tam po to, by współczuć Jezusowi. Oni przyszli zobaczyć niecodzienne widowisko, pośmiać się, może wzruszyć, może zobaczyć cudowne uwolnienie Tego, który ponoć tak wiele cudów zdziałał.  Wielu także wyśmiewało Jezusa, kpiło z Niego, wyszydzało. Tylko niewielka garstka najwierniejszych - Matka Bolesna, Maria Magdalena i inne kobiety, oraz najmłodszy z apostołów, Jan - trwała w milczeniu, adoracji i współcierpieniu (J 19,25-27). I to właśnie oni dostąpili zaszczytu usłyszenia ostatnich słów Jezusa. Trzeba zamilknąć, by Go usłyszeć.

14 września 2017 r. - Czwartek - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Na odwrocie przywiezionego niedawno przez parę animatorską Domowego Kościoła krzyża z prawosławnej Grabarki jest umieszczony napis "SPASI I SOCHRANI", co znaczy: "Zbaw i zachowaj". Natomiast obok postaci Jezusa znajduje się greckie słowo "NIKA", to znaczy "Zwycięzca". Właściwie nic więcej dodawać nie trzeba. Potrzeba, by na krzyżu "wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne." (J 3,13-17).

13 września 2017 r. - Środa XXIII Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus mówi: "Błogosławieni...", a zaraz potem: "Biada wam..." (Łk 6,20-26), warto pomyśleć o wielkim darze wolności, jaki każdy z nas od Boga otrzymał. W Księdze Powtórzonego Prawa Bóg przez Mojżesza mówi do nas: "Widzicie, ja kładę dziś przed wami błogosławieństwo i przekleństwo" (Pwt 11,26). Wybór należy do nas, a jego konsekwencje sięgają poza granice życia.

12 września 2017 r. - Wtorek XXIII Tygodnia Zwykłego
Czy Judasz zawsze był zdrajcą (Łk 6,12-19), czy może zmienił się dopiero po jakimś czasie od powołania? Czy Jezus się pomylił, wybierając Judasza na apostoła? A może od początku wiedział, kto go wyda, i właśnie dlatego go wybrał? Na te pytania nikt - prócz Boga - nie zna pełnej odpowiedzi. Warto jednak uzmysłowić sobie, że Bóg każdemu człowiekowi ufa, każdego kocha i dla każdego ma życiową misję. Obyśmy chcieli ją zrealizować w wierności Jezusowi.

11 września 2017 r. - Poniedziałek XXIII Tygodnia Zwykłego
Zdecydowana większość ludzi na świecie to osoby praworęczne. Bez sprawnej prawej ręki bardzo ciężko jest żyć, pracować, utrzymać rodzinę. Prawdopodobnie człowiek, którego Jezus spotkał w synagodze, także był praworęczny, dlatego paraliż tej właśnie ręki był dla niego bardzo dużym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu (Łk 6,6-11). Jezus od razu dostrzegł jego problem i nie zważając na przypadający tego dnia szabat, uzdrowił go. Jezus tak bardzo nas kocha, że jest gotów pomagać, nawet jeśli reakcją faryzeuszów - ówczesnych i współczesnych - będzie "szał i narada, co by uczynić Jezusowi".

10 września 2017 r. - XXIII Niedziela Zwykła
Bardzo ważne jest, by od Jezusa nauczyć się, że powinno nam zależeć na każdym człowieku, że nikogo nie można spisać na straty, nawet tego, który grzeszy przeciw nam (Mt 18,15-20). Jezus uczy też, że nawet największy grzesznik ma prawo do uszanowania jego godności, dlatego podpowiada nam, że tzw. upomnienie braterskie należy stopniować. Zacząć od upomnienia w cztery oczy, potem przy kilku świadkach, a dopiero na końcu wobec wspólnoty.
Warto, by naukę Jezusa wzięli sobie do serca wszyscy, którzy lubują się w wyciąganiu ludzkich słabości i grzechów na forum publiczne.