© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

23 czerwca 2018 r. - Sobota XI Tygodnia Zwykłego
"Przypatrzcie się ptakom (...) Przypatrzcie się liliom" (Mt 6,24-34). Czas urlopów i wakacji to doskonała okazja do obserwacji świata przyrody, zachwycenia się jego pięknem i harmonią, i odczytania w nim przesłania, jakie kieruje do nas Bóg. Musi nas mocno kochać, skoro stworzył dla nas coś tak pięknego.

22 czerwca 2018 r. - Piątek XI Tygodnia Zwykłego
"Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje" (Mt 6,19-23) - mówi Jezus. Żeby wierzyć w Boga, trzeba pokochać Boga. Żeby należeć do Kościoła, trzeba pokochać Kościół. Żeby się dobrze modlić, trzeba pokochać modlitwę. Żeby zrozumieć Biblię, trzeba pokochać Biblię. Żeby służyć ludziom, trzeba pokochać ludzi. Bóg, Kościół, modlitwa, Biblia, ludzie - to nasz skarb.

21 czerwca 2018 r. - Czwartek XI Tygodnia Zwykłego
Gdy ktoś odmawia na przykład różaniec lub brewiarz, wypowiada wiele słów, a modlitwa zajmuje mu sporo czasu. Czy do takiej osoby odnoszą się słowa Jezusa: "Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani" (Mt 6,7-15)? I tak, i nie. Bo można te modlitwy mówić z pełnym przekonaniem, trwając w bliskości Jezusa. A można też bezmyślnie "klepać formułki", pozwalając, by nasze myśli wędrowały po całym świecie. Gdy Jezus mówił o gadulstwie podczas modlitwy, nie chodziło Mu o ilość wypowiadanych słów, ale o to, by każde słowo - niezależnie, czy jest ich dużo czy mało - było wypowiedziane ze zrozumieniem i świadomością, do kogo mówimy.

20 czerwca 2018 r. - Środa XI Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa na temat sposobu wykonywania uczynków pobożnych, jałmużny, postu i modlitwy (Mt 6,1-6.16-18) można odczytać nie tylko jako zachętę do skromności i nieczynienia dobra na pokaz. Warto pomyśleć także w ten sposób: "Nieważne, czy i jak ktoś daje jałmużnę. Ważne, jak ja ją daję. Nieważne, czy i jak ktoś pości. Ważne, jak ja poszczę. Nieważne, czy i jak ktoś się modli. Ważne, jak ja się modlę." By czynić dobro, nie trzeba czekać, aż inni zrobią je pierwsi.

19 czerwca 2018 r. - Wtorek XI Tygodnia Zwykłego
Jezus powiedział uczniom ciekawą myśl: "Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził" (Mt 5,43-48). Pierwsza część tego zdania mówiąca o miłości względem Boga pochodzi z Pisma Świętego. Natomiast druga część o nienawiści nieprzyjaciół to ludzkie dopowiedzenie, którego nie da się potwierdzić Słowem Bożym. Warto pomyśleć w rachunku sumienia, na ile mocno trzymamy się Bożej nauki, i czy przypadkiem nie próbujemy jej zmieniać "po swojemu".

18 czerwca 2018 r. - Poniedziałek XI Tygodnia Zwykłego
Podczas dyżurów w kancelarii parafialnej można czasem spotkać się z ludzką agresją. Kiedy np. ksiądz musi odmówić wydania jakiegoś zaświadczenia (powodów może być bardzo wiele), wtedy często słyszy mnóstwo niemiłych słów. Wtedy trzeba pamiętać o słowach Jezusa: "Jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi" (Mt 5,38-42). Trudne to, ale rzeczywiście dobrocią i cierpliwością można zdziałać więcej. Z Bożą pomocą jest to możliwe.

17 czerwca 2018 r. - XI Niedziela Zwykła
Jeśli pozwolimy Bogu, by zasiał, a potem pielęgnował nasz charakter i nasze talenty, to nawet jeśli będą one tak małe jak ziarnko gorczycy, Bóg zbierze z nich obfity plon (Mk 4,26-34). Sprawdzianem jakości wydawanych przez nas plonów jest to, że "ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu", czyli to, że jesteśmy bezpiecznym schronieniem dla wszystkich bezbronnych, słabych, pozbawionych domu, słowa, wolności, godności.