© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

24 czerwca 2023 r. - Sobota - Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Gdy szukamy odpowiedzi na pytanie, gdzie znajduje się granica między Starym a Nowym Testamentem, możemy wskazać na osobę Jana Chrzciciela, który jest nazywany ostatnim prorokiem Starego Testamentu i pierwszym Nowego. Gdy Jan się narodził, "strach padł na wszystkich" (Łk 1,57-66.80) - lęk przed potęgą Bożą jest charakterystyczny dla myślenia starotestamentalnego. Ale zaraz po narodzinach "wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca" - to już jest myślenie i działanie ludzi Nowego Testamentu. Warto, byśmy zainspirowani Janem Chrzcicielem, w naszej pobożności przechodzili od Starego do Nowego Testamentu, od lęku do miłości, od posłuszeństwa do zrozumienia, od poddania do dziecięctwa Bożego.

23 czerwca 2023 r. - Piątek XI Tygodnia Okresu Zwykłego
Ostatni dzień roku szkolnego sprzyja myśleniu, że oto teraz nadchodzi czas odpoczynku, leniuchowania i totalnego luzu. I słusznie - tym, którzy ciężko pracowali, odpoczynek się należy. Niestety czasem tę postawę przenosimy również na nasze życie duchowe, mniej się modlimy, zaniedbujemy mszę świętą, opuszczamy praktyki religijne ("Bo przecież są wakacje"). Jezus, jakby ku przestrodze, mówi do nas słowa zachęty do troski o niegaszenie światła wiary. Trzeba mieć oczy serca zdrowe (Mt 6,19-23) i ciągle otwarte, by dostrzegać Bożą obecność wszędzie, gdzie tylko w wakacje zawędrujemy. Na plaży i w górach, nad jeziorem i w muzeum, w domu i u cioci na wsi, w kościele i na placu zabaw, w pociągu i samolocie, w słońcu i w deszczu.

22 czerwca 2023 r. - Czwartek XI Tygodnia Okresu Zwykłego
Gadatliwość na modlitwie (Mt 6,7-15) nie zależy od ilości wypowiedzianych słów. Można modlić się długo i wieloma słowami, a nie być gadułą. I można modlić się zwięźle, a być gadatliwym jak poganin. Gadatliwość najlepiej chyba mierzyć ilością wypowiedzianego słowa "JA" w przeróżnych formach jego odmiany. W zaproponowanej uczniom modlitwie "Ojcze nasz" warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Celem naszej modlitwy jest Ojciec i do Niego wszystkie prośby są adresowane. I gdy prosimy o coś, nigdy nie prosimy dla siebie, ale dla nas.

21 czerwca 2023 r. - Środa XI Tygodnia Okresu Zwykłego
Fragment Ewangelii o jałmużnie, modlitwie i poście (Mt 6,1-6.16-18) czytamy co roku w Środę Popielcową na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Gdy dziś po raz kolejny Kościół kieruje do nas te słowa Jezusa, moglibyśmy spytać: "Dlaczego teraz? Przecież lada dzień rozpoczynają się wakacje, czas rozluźnienia i wypoczynku. Naprawdę teraz mamy pościć?". Odpowiedź brzmi: TAK, od postu, modlitwy i jałmużny nie ma wakacji. Miłość nie jeździ na wakacje.

20 czerwca 2023 r. - Wtorek XI Tygodnia Okresu Zwykłego
Jedną z najtrudniejszych nauk Jezusa jest przykazanie miłości nieprzyjaciół (Mt 5,43-48). Czy naprawdę mamy kochać tych, którzy nas prześladują, gnębią, wyzywają i poniżają? Jak to zrobić? Jezus proponuje zacząć od modlitwy za prześladowców. Być może uprosimy u Boga dla nich łaskę nawrócenia. A jeśli dalej będą oporni i Bożą łaskę odrzucą, to przynajmniej my sami zaczniemy na nich patrzeć inaczej - po Bożemu, to znaczy z miłosierdziem.

19 czerwca 2023 r. - Poniedziałek XI Tygodnia Okresu Zwykłego
Jedynym skutecznym sposobem walki ze złem jest czynienie dobra. Dlatego Jezus uczy: "Nie stawiajcie oporu złemu, lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi" (Mt 5,38-42). Nadstawienie policzka, oddanie szaty, wyruszenie z kimś w drogę, spełnienie prośby - to konkretne propozycje, jak być dobrym nawet wtedy, gdy od ludzi dobra nie doświadczamy. Pierwszym, który to uczynił, był Jezus - w Wielki Piątek spoliczkowany, odarty z szat, poprowadzony na Golgotę i ukrzyżowany. W ten sposób dobro zwyciężyło i dokonało się zbawienie.

18 czerwca 2023 r. - XI Niedziela Zwykła
"Oto imiona dwunastu apostołów: pierwszy - Szymon, zwany Piotrem, i brat jego Andrzej, potem Jakub, syn Zebedeusza, i brat jego Jan, Filip i Bartłomiej, Tomasz i celnik Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Tadeusz, Szymon Gorliwy i Judasz Iskariota, ten, który Go zdradził" (Mt 9,36-10,8). Po wniebowstąpieniu Jezusa apostołowie postanowili uzupełnić puste miejsce, jakie pozostało po Judaszu. Najpierw się pomodlili, a potem z wiarą rzucili losy, "a los padł na Macieja" (Dz 1,26). Słuchając niedzielnej Ewangelii, warto w miejsce imienia "Judasz" wstawić swoje własne imię. Nie dlatego, że jesteśmy Judaszami (choć czasem bywamy), ale dlatego, że Jezus potrzebuje każdego z nas. Naszych sił, naszego zapału, naszej wiary, nadziei i miłości.