© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

24 czerwca 2017 r. - Sobota - Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
"Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna" (Łk 1,57-66). Rozwiązaniem nazywa się narodziny długo wyczekiwanego dziecka. Ale dla Elżbiety było to także rozwiązanie jej obaw, lęków, problemów. Dalsze losy Elżbiety, Zachariasza, a zwłaszcza Jana Chrzciciela, były uwielbieniem Boga za ten dar rozwiązania.
Warto pamiętać o tym, że gdy Bóg rozwiązuje nasze problemy, zawsze musi być ciąg dalszy. Nasze życie musi być hymnem chwały na cześć pomagającego w trudnościach Boga.

23 czerwca 2017 r. - Piątek - Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego
Wbrew opiniom niektórych, praca nauczyciela i ucznia jest bardzo ciężka. Dlatego w ostatnim dniu roku szkolnego warto wsłuchać się w słowa Jezusa: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Mt 11,25-30). Warto też uczynić postanowienie, że każdy dzień wakacji będzie przeżyty w obecności Jezusa.

22 czerwca 2017 r. - Czwartek XI Tygodnia Zwykłego
Czasem stawiamy pytanie, która modlitwa jest najlepsza, która Panu Bogu podoba się najbardziej. Nie da się odpowiedzieć inaczej, jak odwołując się do miłości - każda modlitwa jest dobra i piękna, jeśli płynie prosto z naszego serca do Serca Bożego.
Czasem jednak zdarza się, że w głowie i w sercu mamy jakąś dziwną pustkę, że nawet prostej modlitwy nie dajemy rady sklecić. Wtedy z pomocą przychodzi Jezus i podyktowana przez Niego modlitwa "Ojcze nasz" (Mt 6,7-15).

21 czerwca 2017 r. - Środa XI Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus mówi: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli" (Mt 6,1-18), pojawia się wątpliwość, co w takim razie z publicznym przyznawaniem się do Jezusa i dawaniem świadectwa wierze. W rozstrzygnięciu kluczowe jest postawienie pytania o cele i zyski - Kto odbierze chwałę: Bóg czy człowiek?
Dobre uczynki dla własnej chwały - NIE. Dla chwały Boga - zdecydowanie TAK.

20 czerwca 2017 r. - Wtorek XI Tygodnia Zwykłego
Jezus upomina się o to, byśmy jako dzieci Boga rzeczywiście nimi byli. Byśmy czynili wszystko, co w naszej mocy, by być podobnymi do Ojca. A być podobnym do Ojca to między innymi przebaczać, miłować nieprzyjaciół, nie złorzeczyć, lecz dobrze życzyć tym, którzy nam źle życzą (Mt 5,43-48). Trudne to, ale warto podjąć wyzwanie. Stawką jest przecież podobieństwo do Boga i niebo.

19 czerwca 2017 r. - Poniedziałek XI Tygodnia Zwykłego
Dlaczego Jezus mówił o nadstawianiu drugiego policzka, by nie stawiać oporu złemu (Mt 5,38-42)? Czy to znaczy, że mamy pozwalać, by zło triumfowało? Absolutnie nie! Chodzi tylko o to, by walczyć ze złem za pomocą dobra (modlitwy, pokuty, miłosierdzia, dobrych uczynków), w myśl zasady "Zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21). Bo jeśli na zło odpowiadamy złem, na nienawiść nienawiścią, na zdradę zdradą, na kłamstwo kłamstwem, to wtedy zła jest jeszcze więcej i w żaden sposób go nie pokonamy.

18 czerwca 2017 r. - XI Niedziela Zwykła
Gdy Jezus powoływał 12 apostołów (Mt 9,36-10,8), każdego z nich wezwał po imieniu: Szymona Piotra, Andrzeja, Jakuba, Jana, Filipa, Bartłomieja, Tomasza, Mateusza, Jakuba, Tadeusza, Szymona Gorliwego i Judasza Iskariotę. Apostołowie to nie tylko różne imiona, ale też przede wszystkim różne osobowości, charaktery, temperamenty, różne powołania.
Dzięki różnicom wzajemnie się uzupełniamy, każdy z nas jest potrzebny Jezusowi. To właśnie znaczy katolickość (powszechność) Kościoła.