© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

26 maja 2018 r. - Sobota VII Tygodnia Zwykłego
Wsłuchując się w Słowo Boże odczytywane w codziennej liturgii, można po raz kolejny odkryć, jak niesamowite jest działanie Bożej Opatrzności. Oto w Dniu Matki Ewangelia ukazuje Jezusa jako pełnego przeogromnej miłości i czułości wobec dzieci (Mk 10,13-16).
Bóg kocha mnie jak mama. Mama kocha mnie jak Bóg.

25 maja 2018 r. - Piątek VII Tygodnia Zwykłego
Co Boża Opatrzność chce powiedzieć księdzu obchodzącemu 27. rocznicę święceń kapłańskich, gdy daje mu w liturgii do odczytania naukę Jezusa o nierozerwalności małżeństwa (Mk 10,1-12)? Może to, że "co Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela"? Że nie da się być dobrym i skutecznym księdzem w oderwaniu od Jezusa? Że więź księdza z Jezusem musi być silniejsza niż całe piekło?
Proszę dziś szczególnie pomodlić się za mnie.

24 maja 2018 r. - Czwartek - Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Pięknie to Boża Opatrzność urządziła, że w Białym Tygodniu obchodzimy święto Jezusa Kapłana. Widok dzieci z ogromnym przejęciem przyjmujących Komunię Świętą i ich wiara, że to sam Jezus tę Komunię rozdaje, winny być dla nas - dorosłych pouczającą lekcją. Zwłaszcza, jeśli przyłapujemy się czasem na rutynie podczas przystępowania do Eucharystii.

23 maja 2018 r. - Środa VII Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa: "Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami" (Mk 9,38-40) warto zapamiętać i uczynić z nich fundament naszej relacji z otoczeniem. Często niestety swój pogląd na świat uważamy za tak idealny, że wszystko, co proponują inni, skreślamy zaraz na starcie. Tak wiele jest podziałów w Kościele: tradycjonaliści - postępowcy, duchowni - świeccy, starzy - młodzi, "franciszkowi" - "antyfranciszkowi". Warto uczyć się szacunku dla inności drugiego człowieka i w tej inności widzieć szansę, nie zagrożenie.

22 maja 2018 r. - Wtorek VII Tygodnia Zwykłego
Kolejna ważna lekcja od Jezusa do nauczenia się w Białym Tygodniu to Jego słowa: "Kto jedno z tych dzieci przyjmuje w imię moje, Mnie przyjmuje" (Mk 9,30-37). Trzeba, by wszyscy uczestniczący w mszach świętych dorośli czuli się odpowiedzialni za najmłodszych, którzy obok nich znajdują się w kościele. Trzeba mocno pilnować swojej postawy ciała (np. sposobu klękania) i gestów modlitewnych. Trzeba dbać o ubiór zakładany do kościoła oraz o wyciszanie telefonów. Trzeba angażować się w śpiew i odpowiedzi liturgiczne. Oczywiście zawsze szczerze, nigdy na pokaz, ale z jednoczesną pamięcią, że dzieci biorą z nas przykład.

21 maja 2018 r. - Poniedziałek - Święto Maryi Matki Kościoła
W tym roku w bardzo wielu parafiach święto Matki Kościoła przypada następnego dnia po Pierwszej Komunii Świętej. Jest w tym niezwykłe działanie Bożej Opatrzności, że dzień po przyjęciu Jezusa do serca dzieci słyszą propozycję, by do tego serca zaprosić także Maryję - "Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie" (J 19,25-27). A że dla nas - dorosłych - dzieci mają być przykładem, to i do nas ta propozycja Jezusa jest skierowana.