© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

25 lutego 2017 r. - Sobota VII Tygodnia Zwykłego
Jezus posiadał umiejętność nauczania w sposób niezwykle logiczny. Często tak bywało, że gdy jedno Jego zdanie wywoływało wątpliwości i zmuszało do stawiania pytań, kolejne zdanie było odpowiedzią. Ponadto jego czyny zawsze potwierdzały głoszoną naukę. Tak było na przykład w scenie spotkania z dziećmi, gdy stawiał je za przykład do naśladowania dorosłym (Mk 10,13-16).

24 lutego 2017 r. - Piątek VII Tygodnia Zwykłego
Przy okazji tłumaczenia uczniom i faryzeuszom, dlaczego małżeństwo winno być nierozerwalne, Jezus użył ciekawego określenia: "Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych Mojżesz napisał wam to przykazanie" (Mk 10,1-12). Czym jest zatwardziałe serce? To serce z kamienia, zimne i twarde jak głaz, niewrażliwe. Nieprzyjemne w dotyku, oślizgłe, po którym wszystko spływa. Alternatywą jest serce z ciała, gorące, bijące, kochające.

23 lutego 2017 r. - Czwartek VII Tygodnia Zwykłego
Gdy Jezus mówił o swoich uczniach jako soli ziemi, powiedział też, że "każdy ogniem będzie posolony" (Mk 9,41-50). Trzeba koniecznie zadbać o to, by nie brakło nam ognia - gorliwości w służbie Bogu i ludziom. Jak tego dokonać? Na przykład przez otaczanie się ludźmi, którzy będą nam stawiali wysokie wymagania. Nie zostanie olimpijczykiem sportowiec, który nie ma wymagającego trenera.

22 lutego 2017 r. - Środa - Święto Katedry św. Piotra Apostoła
Skoro Piotr i jego następcy mają powierzone przez Jezusa klucze otwierające królestwo niebieskie (Mt 16,13-19), to naprawdę warto uważnie wsłuchiwać się w głos papieży. Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek - to Boży posłańcy, wierni pasterze, głosiciele Bożej prawdy. Pójście za nimi gwarantuje bezpieczeństwo ("Bramy piekielne go nie przemogą"), a u kresu drogi dotarcie do nieba.

21 lutego 2017 r. - Wtorek VII Tygodnia Zwykłego
Wszyscy, którzy na co dzień są odpowiedzialni za dzieci - rodzice, dziadkowie, nauczyciele, lekarze, duszpasterze, winni czuć się potrójnie błogosławieni. Najpierw dlatego, że Bóg ich wybrał do sprawowania opieki nad najbardziej delikatnym skarbem, jakim jest dziecięca dusza. Także dlatego, że przez codzienny kontakt z dziećmi mogą od nich bardzo wiele się nauczyć. Wreszcie dlatego, że opieka nad dzieckiem jest okazaniem troski samemu Jezusowi - "Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje" (Mk 9,30-37).

20 lutego 2017 r. - Poniedziałek VII Tygodnia Zwykłego
Co prawda do Środy Popielcowej zostało jeszcze  9 dni i trwa wciąż karnawał, warto zacząć myśleć o wielkopostnych postanowieniach. Zdarzenie, w którym uczniowie Jezusa nie mogli poradzić sobie ze złym duchem trzymającym pewnego człowieka w niewoli, może nas nauczyć, jak wielką moc ma nasza modlitwa i post - "Ten rodzaj można wyrzucić tylko modlitwą i postem" (Mk 9,14-29). Warto pomyśleć o wszystkich życiowych sytuacjach, w których czujemy bezsilność wobec zła, i otoczyć je gorliwą modlitwą i postem.

19 lutego 2017 r. - VII Niedziela Zwykła
Gdy się jest dzieckiem lub nastolatkiem, na słowa "Jaki jesteś podobny do taty lub do mamy", reaguje się obojętnie lub nawet wrogo. Ale z wiekiem, gdy przybywa mądrości życiowej, takie porównanie staje się bardzo cenne.
Podobnie jest z naszym podobieństwem do Stwórcy i Ojca. Początkowo bardziej cenimy sobie niezależność, jednak z czasem mądrość wiary pozwala nam odkryć sens słów Boga: "Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski" (Mt 5,38-48) oraz "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty" (Kpł 19,1-2).