© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

30 czerwca 2018 r. - Sobota XII Tygodnia Zwykłego
Paraliż to straszna choroba. Człowiek nie jest w stanie nic zrobić, zadbać o siebie i innych, pracować, poruszać się. Można też niestety być sparaliżowanym duchowo, gdy grzech - choroba duszy - nie pozwala nam modlić się, rozważać Słowo Boże, wypełniać przykazania, pomagać potrzebującym. Wtedy nieoceniona jest pomoc ludzi, którzy - jak setnik - przyjdą do Jezusa prosić dla nas o uleczenie z niemocy (Mt 8,5-17).

29 czerwca 2018 r. - Piątek - Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Piotr, Paweł i inni apostołowie z wyjątkowym zapałem i ogromną mądrością głosili Ewangelię, a swoją wiarę potwierdzili męczeństwem. W porównaniu z nimi nasza ocena wychodzi bardzo blado. Nie można jednak tracić nadziei, bo oni też mieli swoje słabości: Piotr zaparł się Jezusa i został nawet przez Niego nazwany szatanem, Paweł był prześladowcą chrześcijan. Może więc i dla nas jest szansa na bycie dobrym apostołem. Trzeba jednak zacząć od odpowiedzi Jezusowi na fundamentalne pytanie: "A wy za kogo Mnie uważacie?" (Mt 16,13-19).

28 czerwca 2018 r. - Czwartek XII Tygodnia Zwykłego
Kiedy mówienie do Jezusa "Panie, Panie" ma moc wprowadzenia nas do nieba? Tylko wtedy, gdy te słowa są wypowiadane z absolutnym przekonaniem, że Jezus naprawdę jest Panem. A to oznacza, że On lepiej od nas wie, co jest dobre, co prawdziwe, i jak powinniśmy żyć. Że wola Ojca jest gwarancją naszego zbawienia. Trzeba Mu zaufać bezgranicznie, to znaczy bez stawiania jakichkolwiek granic, na których ufność się kończy.
"Nie każdy, kto mówi Mi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie" (Mt 7,21-29).

27 czerwca 2018 r. - Środa XII Tygodnia Zwykłego
Łatwo jest myśleć, że to inni są źli, że to inni wymagają nawrócenia. Przestrogę Jezusa o fałszywych prorokach, "którzy przychodzą w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami" (Mt 7,15-20) warto jednak przypominać sobie także wtedy, gdy patrzymy na własne odbicie w lustrze. Po czym poznać, że nie jesteśmy fałszywymi prorokami? "Poznacie ich po ich owocach" - mówi Jezus. Trzeba od człowieka widzianego w lustrze wymagać owoców - smacznych, obfitych i szlachetnych. Takich, które zaspokoją nie tylko nasz głód, ale ludzi, za których jesteśmy odpowiedzialni.

26 czerwca 2018 r. - Wtorek XII Tygodnia Zwykłego
Tylko szczupły człowiek bez problemu przejdzie przez ciasną bramę (Mt 7,6.12-14), człowiek z nadwagą w niej utknie, zakleszczy się i nie przejdzie na drugą stronę. W nauce Jezusa oczywiście nie chodzi o masę ciała, ale o poziom naszego ego, o pychę, wyniosłość, wywyższanie ponad innych. Warto podjąć duchową "dietę" (np. post), wspaniałości po drugiej stronie bramy są godne wysiłku.

25 czerwca 2018 r. - Poniedziałek XII Tygodnia Zwykłego
Jedną z częstszych pokus, z którymi niezbyt potrafimy sobie poradzić, jest pokusa negatywnego oceniania ludzi oraz potępiania ich pod wpływem tej oceny. Jezus radzi: "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni" (Mt 7,1-5). Dotyczy to przeróżnych, drobnych i wielkich sytuacji życiowych. Jak w takim razie powstrzymać swoje myśli i słowa, by nie krzywdziły bliźniego? Trzeba modlić się do Ducha Świętego, Ducha rady i umiejętności, bo tylko z Jego pomocą jest to możliwe.

24 czerwca 2018 r. - Niedziela - Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Najpierw Bóg nakazał, by dziecko Elżbiety i Zachariasza miało imię Jan, potem to samo zdecydowała Elżbieta, a na końcu Zachariasz potwierdził, pisząc imię Jan na tabliczce (Łk 1,57-66.80). Piękna nauka jedności między żoną i mężem oraz między Bogiem i małżonkami. To wzór do naśladowania we wszystkich relacjach międzyludzkich. Gdzie jest dwoje ludzi, tam musi się też znaleźć miejsce dla Boga.