© ks. Ireneusz Węgrzyn
 

 

1 lipca 2017 r. - Sobota XII Tygodnia Zwykłego
Dobrze byłoby przejąć się słowami Jezusa, który przestrzegał, że "synowie królestwa zostaną wyrzuceni na zewnątrz - w ciemność" (Mt 8,5-17). Co zrobić, by Boga jednak przekonać do siebie? Jak Mu udowodnić, że jesteśmy coś warci? Opis uzdrowienia sługi setnika jednoznacznie odpowiada na te pytania. Trzeba mniej używać słowa "ja", a więcej myśleć o innych, zwłaszcza chorych, będących w biedzie.

30 czerwca 2017 r. - Piątek XII Tygodnia Zwykłego
Czy Jezus mógł się zarazić trądem, dotykając trędowatego? Ewangelia nie daje jednoznacznej odpowiedzi, Ale prawdopodobnie tak, bo przecież był prawdziwym człowiekiem. Skoro odczuwał ból, cierpiał, smucił się, płakał, to najprawdopodobniej też chorował. Tak jednak mocno ufał Ojcu i równie mocno kochał ludzi, że nie było dla niego problemem wyciągnąć rękę, dotknąć zakaźnie chorego i powiedzieć: "Chcę, bądź oczyszczony" (Mt 8,1-4).

29 czerwca 2017 r. - Czwartek - Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła
Jezus obiecał, że bramy piekielne nie przemogą Kościoła zbudowanego na skale, jaką jest Piotr (Mt 16,13-19). Nie obiecywał, że nie będziemy narażeni na próby, że zły duch nie będzie nas kusił. Szatan do końca świata będzie próbował przeciągnąć nas na swoją stronę. Ale warto pamiętać, kto jest ostatecznym zwycięzcą, warto stać po właściwej stronie.

28 czerwca 2017 r. - Środa - Wspomnienie św. Ireneusza
By drzewo mogło wydawać dobre owoce i dzięki temu można byłoby je nazwać dobrym (Mt 7,15-20), musi mieć ludzi, którzy będą o nie dbali, podlewali, odchwaszczali, nawozili.
W dniu św. Ireneusza proszę wszystkich, którzy to czytają, by razem ze mną podziękowali Bogu za wszystkich dobrych "ogrodników", którzy dbają, bym był dobrym drzewem.

27 czerwca 2017 r. - Wtorek XII Tygodnia Zwykłego
Słowa Jezusa: "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały (Mt 7,6.12-14) Warto odczytać jako zachętę, by nigdy nie gardzić człowiekiem, by nie traktować go jak psa lub świnię. By w człowieku zawsze widzieć człowieka - pełnego godności, uczuć, pragnień, wrażliwości, delikatności.
"Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie".

26 czerwca 2017 r. - Poniedziałek XII Tygodnia Zwykłego
Nawet w moim ulubionym religijnym serwisie internetowym deon.pl można znaleźć takie tytuły artykułów: "Nie pisz na drzwiach K+M+B", "6 czynności, które do tej pory robiłeś źle", "Błędy popełniane w pierwszym roku małżeństwa", "Tego powinien unikać każdy katolik". A gdy się czyta komentarze wstawiane przez naszych braci w wierze, pełne jadu i potępienia, można się naprawdę rozpłakać z żalu i bezsilności.
Dlaczego tak rzadko pamiętamy o słowach Jezusa: "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. (...) Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? (Mt 7,1-5).

25 czerwca 2017 r. - XII Niedziela Zwykła
Na kartach Ewangelii można znaleźć wielokrotne odwołania do przykładów ze świata zwierząt. Jezus mówił o wężach, gołębiach, wróblach, psach, świniach, wielbłądach, owcach, osłach, rybach, lisach i kogutach. Czytając fragment nauki Jezusa o głoszeniu Ewangelii na dachach i o tym, że jesteśmy ważniejsi niż wiele wróbli, warto odwołać się do jeszcze jednego zwierzęcia, które leci wysoko, jest odważne i niezwyciężone - do orła.
Prymas Stefan Wyszyński powiedział, a o. Jan Góra przełożył w tekst pieśni:

"Tylko orły szybują nad granią,
Tylko orłom nie straszna jest przepaść.
Wolne ptaki wysoko latają,
Już za chwilę wylecimy z gniazda."